ଭାରତରେ କୋରନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପ୍ରଥମ ଠାରୁ ଅଧିକ ଭ-ୟ-ନ-ଙ୍କ-ର ଅଟେ । ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ?

ଭାରତରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏବେ ଅଧିକ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ରୁପ ନେଉଛି । ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ପାଞ୍ଚଟି କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦେଶରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ବି-ପ-ଜ୍ଜ-ନ-କ ହୋଇଛି । ଜିନମ କ୍ରମରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ମହରାଷ୍ଟ୍ରାର ଏହି ସ୍ବଦେଶୀ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ 61 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦେଶରେ ଆସିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ କେତେ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ଅଟେ ।

କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିବା ଉପାୟରେ ଲୋକମାନେ ଦୂରତା ବଜାଇ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା କରିଛି । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶଯ୍ୟାର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ ବ-ନ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଔଷଧ ମିଳୁନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପୂର୍ବରୁ ନଥିଲା । ଏଥର ଏକ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କି ନୂ-ତ-ନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ପାଣିପାଗରେ ମନୁଷ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ରହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । କଣ ସେ ପୁନର୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ ?

ଦେଶରେ ଆସିଥିବା କରନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଯୁବକମାନେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହାର ଆରମ୍ଭ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ହୋଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 60 ପ୍ରତିଶତ 45 ବର୍ଷରୁ କମ । କୋଭିଡ -19 ରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ବ-ର-ଣ କରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 55 ପ୍ରତିଶତ 60 ବର୍ଷର କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ । କିନ୍ତୁ ସ୍ଥିତି ଏବେ ଆହୁରି ଖ-ରା-ପ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି ।

କରୋନାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ରାଜ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ମାସ ଜାନୁଆରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ମା-ମ-ଲା-ରେ 48 ପ୍ରତିଶତ 40 ବର୍ଷିୟ କିମ୍ୱା ତାଠାରୁ କମ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ସଂଖ୍ୟାର ରୋଗୀ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ 5 ମାର୍ଚ୍ଚରୁ 5 ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ଯେତେ କେ-ଶ ଆସିଛି , ସେଥିରେ 47 ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ 15 ରୁ 45 ବର୍ଷର ଅଟନ୍ତି । ଏହା ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଗତବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସର ଯେଉଁ ତରଙ୍ଗ ଥିଲା ସେଥିରେ ଭାରତ ସରକାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ 10 ଲକ୍ଷ ସକ୍ରିୟ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଘୋ-ଷ-ଣା କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ଏବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସର 14 ଲକ୍ଷ ସକ୍ରିୟ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଜଣାପଡିଛି । ଏଥିରେ ଅଧିକ ଯୁବକମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୁନଃ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଗତଥର ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥିଲା । କଣ କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବି-ପ-ଦ-ପୂ-ର୍ଣ୍ଣ ?

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁସାରେ 1 ମାର୍ଚ୍ଚରୁ 4 ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର , ଛତିଶଗଡ଼ , ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ , କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ 80 ପ୍ରତିଶତ ପିଲା କରୋନା ପଜେଟିଭ ମିଳିଛନ୍ତି । ଏହା ଭିତରୁ 60 ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପୁଣି ଗୋଟେ ମାସ ମଧ୍ୟରେ । ଏହି ବର୍ଷ କେତେ ସଂଖ୍ୟକ ପିଲା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି ତାହାର କୌଣସି ଖବର ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢୁଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କି ନୂତନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ କଣ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିକ ? ଉତ୍ତର ହେଉଛି ହଁ । ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ ଟି ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଅଟେ । ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷ-ମ-ତା , ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ଟୀକାକୁ ଠକାଇପାରେ । ଲୋକମାନେ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିବା ଠିକ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଭାଇରସ ଆହୁରି ଅତ୍ୟଧିକ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ହୋଇଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ପଞ୍ଜାଵକୁ ନିଅନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ଜିନୋମ କ୍ରମରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ 401 ନମୁନାରୁ 81 ପ୍ରତିଶତ ବ୍ରିଟେନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ରେ ସଂକ୍ରମିକ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏଏମ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗରେ କୌଣସି ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 30 ରୁ 40 ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଡବଲ ଏବଂ ଟ୍ରିପଲ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ କରୋନା ଭାଇରସ 80 ରୁ 90 ପ୍ରତିଶତ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧ୍ୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି ।

ଗତବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ସଂକ୍ରମଣର ଦର 1.65 ଥିଲା ଯେବେ ପ୍ରତିଦିନ 3000 କେଶ ଆସୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର କିଛି ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢି 2 ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି । ହଠାତ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ରୋଗୀ ବଢିଗଲେ ଯେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଶଯ୍ୟାର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟରେ ମେଡିକାଲ ଗ୍ରେଡ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବା ଯୋଗୁଁ କଣ ଲୋକମାନଙ୍କର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି ? ଏହି ବର୍ଷରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁସାରେ ଗତ ଜୁନ ମାସରେ ଏହା 3 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଯାହା ଏବେ 1.3 ପ୍ରତିଶତ ଅଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯଦି ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ତାହେଲେ ଅଧିକ ଲୋକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବେ । ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ଘ-ଟ-ଣା ଅଲଗା ହୋଇଯିବ । ଯଦି ରୋଗୀଟି ଅନ୍ୟ କୋୖଣସି ରୋଗରେ ଗ୍ରସ୍ତ ଅଛି ଏବଂ ତାକୁ କରୋନା ଗମ୍ଭୀର ରୂପରେ ହୋଇଛି ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

କିଛି ରାଜ୍ୟରୁ ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି କି ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ RT-PCR ସଂକ୍ରମଣ ଯାଞ୍ଚରେ ଜଣାପଡୁ ନାହିଁ । ରି-ପୋ-ର୍ଟ-ରେ ପ୍ରଥମେ ନେଗେଟିଭ ଆସେ । 48 ଘଣ୍ଟା ପରେ ମଣିଷ ପଜେଟିଭ ହୋଇଯାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କିଛି RT-PCR ଯାଞ୍ଚରେ କିଛି ଲକ୍ଷଣକୁ ଜାଣି ହୋଇନଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ କିଛି ହସ୍ପିଟାଲରେ ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସ ସ୍କାନିଂ କରାଯାଉଛି ଯାହାଫଳରେ ଠିକ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ମିଳିପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *