ରେ-ଲ-ୱେ କର୍ମଚାରୀ ଜୀ-ବନ-କୁ ବା-ଜି ଲଗାଇ ବ-ଞ୍ଚାଇ-ଲେ ଛୁଆର ଜୀ-ବ-ନ ଦେଖନ୍ତୁ ସେଇ ଲୋ-ମ ଟା-ଙ୍କୁ-ରା video

ରେ-ଲ-ୱେର ପଏଣ୍ଟମ୍ୟାନ ମୟୂର ସଖାରାମ ଶେଲକେ ନିଜ ଶକ୍ତି ଏବଂ ସା-ହ-ସ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ରେ-ଳ (Central Railway)ର ବଙ୍ଗନୀ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ ଠାରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବି-ପ-ଦ-ରେ ପକାଇ ଗୋଟିଏ ୬ବର୍ଷ ଛୁଆର ଜୀବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇଥିଲେ।

ରେ-ଲ-ୱେର ପଏଣ୍ଟମ୍ୟାନ ମୟୂର ସଖାରାମ ଶେଲକେ ନିଜ ବୁ-ଦ୍ଧି ଏବଂ ସା-ହସ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ରେ-ଳ (Central Railway)ର ବଙ୍ଗନୀ ଷ୍ଟେ-ସନ ଠାରେ ନିଜ ଜୀବ-ନକୁ ବି-ପ-ଦରେ ପକାଇ ଗୋଟିଏ ୬ବର୍ଷ ଛୁଆର ଜୀ-ବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇଥିଲେ। ଗତ ୧୭ଅପ୍ରେଲ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଖାପାଖି ୬.୨୫ଟାରେ ମୟୂର ସଖାରାମ ଶେଲକେ ମଧ୍ୟ ରେ-ଳର ମୁମ୍ବାଇ(Mumbai) ମଣ୍ଡଳର ବାଙ୍ଗନୀ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ ଠାରେ ନିଜ ଡ୍ୟୁଟି ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ଛୁଆ ଟ୍ରାକ ଉପରେ ପଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ସେ ଦେଖିଲେ କି ଛୁଆଟି ପ୍ଲା-ଟଫ-ର୍ମକୁ ଚଢ଼ିବା ପାଇଁ ଚେ-ଷ୍ଟା କରୁଛି। ପିଲାଟି ଏତେ ଛୋଟ ଥିଲା କି ସେ ପ୍ଲା-ଟଫ-ର୍ମକୁ ଚଢିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଟ୍ରେନ ସଂଖ୍ୟା 01302 ଅପ(ଉଦ୍ୟାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ) ସେହି ଟ୍ରାକ ଉପରେ ଜୋରରେ ଆସୁଥିଲା।

ଶେଲକେ ତୁ-ର-ନ୍ତ ହ-ରକ-ତ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଟ୍ରାକ ଉପରକୁ ଡେ-ଇଁ ପଡ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ଜୋ-ରରେ ଛୁଆ ଆଡ଼କୁ ଦୌଡିଥିଲେ। ସେ ଛୁଆକୁ ଉଠାଇ ପ୍ଲା-ଟଫ-ର୍ମ ଉପରକୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ସେ ପ୍ଲା-ଟଫ-ର୍ମ ଉପରକୁ ଗୋଟିଏ ସେକେଣ୍ଡରେ ଚଢ଼ି ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ପରି ସେହି ସମୟ ଭିତରେ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ସା-ହ-ସ ଦ୍ଵାରା ଛୁଆଟିର ଜୀ-ବନ ବ-ଞ୍ଚା-ଇ ପାରିଥିଲେ। ଏହି ଛୁଆଟି ନିଜ ମାଆ ସହିତ ପ୍ଲା-ଟଫ-ର୍ମରେ ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ ଟ୍ରାକ ଉପରକୁ ପଡି ଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମାଆ ଅନ୍ଧୁଣୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ନିଜ ଛୁଆକୁ ବ-ଞ୍ଚା-ଇବା-ରେ ଅ-ସମ-ର୍ଥ ଥିଲେ।

ରେ-ଳମ-ନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଏହି ଛୁଆର ଜୀବନକୁ ବ-ଞ୍ଚା-ଇ-ବାରେ ଦେଖାଇଥିବା ସାହସିକତାକୁ ନେଇ ଶେଲକେଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ରୂପରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ ଟୁଇଟ କରି ସାଲକେଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଘୋ-ଷ-ଣା କରିଛନ୍ତି।

ଟୁଇଟର ମାଧ୍ୟମରେ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ପ-ରାକ୍ର-ମର ତୁଳନା କୈାଣସି ପୁରସ୍କାର କିମ୍ବା ଟଙ୍କାରେ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ କାମ ଦ୍ଵାରା ମା-ନବି-କତାକୁ ପ୍ରେରିତ କରିବା ପାଇଁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ।

ଅଡାନୀ ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଗୌତମ ଅଡାନୀ ସୋମବାର ଦିନ ସେୟାର କରା ଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ଟୁଇଟରେ ରେ-ଲ-ୱେର ପଏଣ୍ଟମ୍ୟାନଙ୍କ ବାହାଦୁରିର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ ଲେଖିଥିଲେ, “ମୁଁ ମୟୂର ଶେଲକେଙ୍କ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପରତା ଏବଂ ଅନୁକରଣୀୟ ବୀରତ୍ବକୁ ସଲାମ କରୁଛି, ମୟୂର, ଆପଣଙ୍କ ବାହାଦୁରୀ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ କରୁଛି।”

ଅଭିନେତା ଆର ମାଧବନ ମଧ୍ୟ ଟୁଇଟରରେ ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରିବା ସମୟରେ ରେ-ଲ-ୱେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ,ସେ ତାଙ୍କୁ “ପ୍ରକୃତ ଜୀବନର ନାୟକ” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଆଇପିଏସ ସ୍ବାତି ଲାକରା ମଧ୍ୟ ଟୁଇଟରରେ ରେ-ଲ-ୱେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *