ପାଇଲଟ ସମୁଦ୍ରରେ କରିଲେ ପ୍ଲେନର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ, ଏହା ଦେଖି ଲୋକମାନେ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଚି-ତ୍କା-ର- ଦେଖନ୍ତୁ Video

ଫ୍ଲୋରିଡା (Florida) ରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା-ଗ୍ର-ସ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଛି। YouTubeରେ ସେୟାର କରା ଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓରେ, ଦେଖାଯାଇଛି କି ପ୍ଲେନ ସମୁଦ୍ରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରୁଛି।

ଦ୍ଵିତୀୟ ବି-ଶ୍ଵ-ଯୁ-ଦ୍ଧ-ର ଗୋଟିଏ ବିମାନ, ଯାହା କୋକୋ ବିଚ ଏୟର ଶୋରେ ଅଂଶ ନେଇଥିଲା, ଶନିବାର ଦିନ ଫ୍ଲୋରିଡା (Florida) ରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା-ଗ୍ର-ସ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଛି। YouTubeରେ ସେୟାର କରା ଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓରେ, ଦେଖାଯାଇଛି କି ପ୍ଲେନ ସମୁଦ୍ରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରୁଛି। ଭିଡ଼ିଓରେ ପ୍ଲେନକୁ ପାଣିରେ ଓହ୍ଲାଉଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଘ-ଟ-ଣା-ରେ କାହାକୁ କ୍ଷ-ତ ଲାଗି ନାହିଁ।ସିଙ୍ଗଲ ଇଞ୍ଜିନ ଟୀବୀଏମ ଏମ୍ବେଜର ଧୀମା ହୋଇ ଯାଇଛି କାରଣ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ପାଣିରେ କରା ଯାଇଥିଲା। ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଲୋକମାନେ “ଡିସେଣ୍ଟ ଆ-ପ-ତ-କା-ଳୀ-ନ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ” ପାଇଁ ପାଇଲଟଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି, “ମୋତେ ଉଡୁଥିବା ବିମାନ ବିଷୟରେ କିଛି ବି ଜଣାନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା। ଏହାକୁ ସୁ-ର-କ୍ଷି-ତ ଭାବରେ କରା ଯାଇଥିଲା। ପାଇଲଟଙ୍କୁ ବହୁତ-ବହୁତ ଶୁଭକାମନା।”

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏହା ଗୋଟିଏ ବିଜେଣ୍ଟ ଓ୍ବାର ପ୍ଲେନ ଅଟେ। ମୁଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି କି ଏହା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ପ୍ଲେନ ଅଟେ।’ଫ୍ଲୋରିଡା ଟୁଡେର ରି-ପୋ-ର୍ଟ ମୁ-ତା-ବ-କ, କୋକୋଆ ବିଚ ଏୟାର ଶୋର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଗୋଟିଏ ବୟାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ଲେନ ବାରବର୍ଡ ପରେଡରେ ସା-ମି-ଲ ହୋଇଥିଲେ। ସେଥିରେ କିଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ତ୍ରୁଟି ଆସି ଯାଇଥିଲା।

ବୟାନରେ କୁହା ଯାଇଥିଲା, “ପାଇଲଟ ବିମାନକୁ କୂଳ ପାଖକୁ ଆଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିଲେ। ଉଦ୍ଧାର କର୍ମୀ ତୁରନ୍ତ ଘ-ଟ-ଣା-ସ୍ଥ-ଳ-ରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ ଏବଂ ପାଇଲଟ ଠିକ ଅଛନ୍ତି।”୧୯୪୫ ଟୀବୀଏମ ଏମ୍ବେଜର, ଗୋଟିଏ ଟରପୀଡୋ ବମ୍ବର ଅଟେ, ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ଵିତୀୟ ବି-ଶ୍ଵ-ଯୁ-ଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକା ନୌ-ସେ-ନା-ମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରା ଯାଇଥିଲା। କୋକୋ ବିଚ ଏୟର ଶୋ ୱେବସାଇଟ କହିଛନ୍ତି କି ବିମାନ ଶୁକ୍ରବାର ଏୟର ଶୋରେ ଅଂଶ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଖ-ରା-ପ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଆମେରିକା ନୌ-ସେ-ନା ନିଜ ସେବାନିବୃତି ପରେ, ଏହାକୁ ୧୯୫୬ ରୁ ୧୯୬୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେବିସ, କ୍ୟାଲିଫୋର୍ନିଆରେ ଆମେରିକା ବାନିକୀ ସେବାର ଫାୟର ବମ୍ବର ରୂପରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ରି-ପୋ-ର୍ଟ-ରେ କୁହାଯାଇଛି କି ୧୯୪୦ଦଶକର ବିମାନକୁ ଟାଇଟସବିଲେ ସ୍ଥିତ ବ୍ୟାଲିଣ୍ଟ ଏ଼ୟର କମାଣ୍ଡ ଦ୍ଵାରା ୧୮ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରା ଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ବିଣ୍ଟେଜ ଟାରପୀଡୋ ବମ୍ବରକୁ ଫେରାଇ ଆଣୁଥିଲେ।

ଗୋଟିଏ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ,Valiant Air Command କହିଛନ୍ତି କି ଏହା ଭଲ ଖବର ଥିଲା କି ପାଇଲଟ ଠିକ ଥିଲେ, ଏତେ ଭଲ ଖବର ଏହା ନଥିଲା କି ବିମାନର ପୁନଃର୍ନିମାଣରେ ଗୋଟିଏ ଥର ପୁଣି ଅନେକ ବର୍ଷ ଲାଗିପାରେ।

ସୀଏନଏନର ଗୋଟିଏ ରି-ପୋ-ର୍ଟ-ରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଉଦ୍ଧାରକର୍ମୀ ବିଣ୍ଟେଜ ବିମାନକୁ ପାଣିରୁ ବାହାର କରିବା କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। ଫେଡରଲ ଏବିଏଶନ ଏଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଶନ(FAA) ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ର ତ-ଦ-ନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *