ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ପରେବି ବ୍ୟକ୍ତିଜଣକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିନଥିଲେ , ପରଦିନ 10 ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚାଲାଣ କାଟିଲେ

କରୋନାର ଆ-ତ-ଙ୍କ ଚାରିଆଡେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି ଏବଂ ପ୍ରତେକ ଦିନ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ପୋ-ଲି-ସ ଏବଂ ପ୍ର-ଶା-ସ-ନ ପକ୍ଷରୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାର ନିବେଦନ କରାଯାଉଛି । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି । ଏହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଦିନ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଏବଂ ପରଦିନ 10 ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦେଓରିଆର ବରିଆପୁର ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେ-ସ-ନ ପରିସରରେ ଥିବା ମହୁଆ ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଅମରଜିତ ଯାଦବ ରବିବାର ଦିନ ତାଙ୍କ କ୍ରେଟା କାରରେ ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧି ପାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଯାଉଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ କରୋନା ନି-ୟ-ମ-କୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଏବଂ ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପୋ-ଲି-ସ ତାଙ୍କର ଚାଲାଣ କାଟିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଉପରେ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପୋ-ଲି-ସ-ର ନି-ର୍ଦ୍ଦେ-ଶ-କୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲେ ଏବଂ ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ସେ ବିନା ମାସ୍କରେ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଲାର କସବେ ସହରରେ ସେ ପୁନଃ ବିନା ମାସ୍କରେ ପୋ-ଲି-ସ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପୋ-ଲି-ସ ତାଙ୍କୁ ଶି-କ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ 10 ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଲଗାଇଥିଲେ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବୋଧହୁଏ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘ-ଟ-ଣା ଯେତେବେଳେ ମାସ୍କ ନ ପିନ୍ଧିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଥର ଚାର୍ଜ କରି ତାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଛି ।

ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧି ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଲାଗେଇବାକୁ ନେଇ ଦେବରିଆ ଏସପି ଡାକ୍ତର ଶ୍ରୀପତି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି କି ଗତ 48 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମାସ୍କ ନପିନ୍ଧି ଯାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ବି-ରୋ-ଧ-ରେ ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୋରଦାର ଯା-ଞ୍ଚ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି । ଏହି ଯା-ଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା 331 ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରୁ 3 ଲକ୍ଷ 31 ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ ଲାରରେ ଯା-ଞ୍ଚ ସମୟରେ ମହୁବୀ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ 10 ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋ-ରି-ମା-ନା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି ।

ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ କି ଗୋଟିଏ ଦିନ ଜୋ-ରି-ମା-ନା ପରେ ପୋ-ଲି-ସ ନିଜ ପ-କ୍ଷ-ରୁ ମାସ୍କ ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ ନକରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ହେତୁ ଆଜି ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଏକ ଚାଲାଣ କଟାଯାଇଥିଲା , ଯାହା ଆ-ଇ-ନ ଅନୁସାରେ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *