କୁକୁର ମୂତ୍ର ସୁଙ୍ଘି ଜଣାଇବ ଆପଣଙ୍କୁ Corona ହୋଇଛି କି ନାହିଁ

କୋରୋନା ଭାଇରସ(Coronavirus)ର ଚିହ୍ନଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ଏଣ୍ଟିଜନ(Antigen Test) ଏବଂ RTPCR ଟେ-ଷ୍ଟ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି କି ସେମାନେ କିଛିDoggiesକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମୂତ୍ରକୁ ଶୁଙ୍ଘି କହିଦେବେ କି ସେମାନେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଅଟନ୍ତି କି ନାହିଁ। ଏହି ଟେ-ଷ୍ଟ ୯୬ଶତକଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିକ ହେବ। ହୋଇପାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁହଁ ଏବଂ ନାକରୁ ଲାଳ ଟେଷ୍ଟ କିଟ(Swab Test Kit)ର ଷ୍ଟି-କ(Stick) ଲଗାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

କୋଭିଡ ଟେ-ଷ୍ଟର ନୂଆ ଉ-ପା-ୟ

ୟୁନିଭର୍ସିଟୀ ଅଫ ପେଂସିଲବେନିୟା ସ୍କୁଲ ଅଫ ବେଟରନରୀ ମେଡିସିନ ଓ୍ବାର୍କିଙ୍ଗ ଡଗ ସେଣ୍ଟର(UPSVMWDC)ର ଡାଇରେକ୍ଟର ସିଂଥିୟା କହିଛନ୍ତି, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ Doggies ସାହାଯ୍ୟରେ କୋରୋନା ଟେ-ଷ୍ଟ କରିବାର ଉପାୟ ବାସ୍ତବରେ ଲାଗୁ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ଅଟେ। କାରଣ ପଶୁ(Animals) ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଏହାର ବି-ରୋ-ଧ କରିପାରେ।’

ଏହି ଏୟା-ରପୋ-ର୍ଟ-ରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ Doggies ନିଯୁକ୍ତ

ସିଂଥିୟା କହିଛନ୍ତି, ‘Doggies ଅଲଗା-ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଗନ୍ଧକୁ ଜାଣି ପାରନ୍ତି। ସେ ଅଲଗା-ଅଲଗା ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଗନ୍ଧକୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ପାରନ୍ତି। କୋରୋନାର ଗନ୍ଧ ତ ଝାଳ ଏବଂ ଛେପର ନମୁନାରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।Doggies ଏହାକୁ ସହଜରେ ଜାଣି ପାରିବେ। ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ କି ଦୁବାଇ(Dubai) ଏୟାରପୋର୍ଟ ଠାରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମାନଙ୍କୁ(Corona Infected) ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ନିଫିଙ୍ଗ ଡଗ୍ସ(Sniffing Dogs)କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

Doggiesକୁ ଏମିତି ଦିଆଯାଇଛି ଟ୍ରେନିଂ

ସେ ଆଗକୁ କହିଥିଲେ, ‘ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏମିତି ହୋଇନଥିଲା କି Doggies କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୂତ୍ରକୁ ସୁଙ୍ଘି ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସୂ-ଚ-ନା ଦେଇଥିବ। ଏଥିପାଇଁ ଆମ ଟିମ ପ୍ରଥମେ 8 Labrador Retrievers ଏବଂ 1 Belgian Malinoisଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ଆମେ Doggiesଙ୍କୁ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ଡିଟେକ୍ଶନ କଂପାଉଣ୍ଡ(Universal Detection Compound) ସୁଙ୍ଘାଇ ଥିଲୁ।ଏହାର ଗନ୍ଧ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ (Naturally) ମିଳି ନଥାଏ।ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ୧୨ ଅଲଗା-ଅଲଗା ଗନ୍ଧକୁ ମିଶାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି Doggies ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ଡିଟେକ୍ଶନ କଂପାଉଣ୍ଡର ଗନ୍ଧକୁ ଜାଣି ପାରୁଛନ୍ତି।’

ସିଂଥିୟା କହିଛନ୍ତି କି ଯେମିତି ହିଁ Doggies ୟୁନିଭର୍ସାଲ ଡିଟେକ୍ଶନ କଂପାଉଣ୍ଡର ସୁଗନ୍ଧକୁ ଚିହ୍ନିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା,ତ ଆମେ Doggiesକୁ ଅଲଗା-ଅଲଗା ଲୋକମାନଙ୍କର ମୂତ୍ର ଶୁଙ୍ଘିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ। ଆମେ ଏମାନଙ୍କୁ ୭ ଅଲଗା-ଅଲଗା କୋରୋନା(Corona) ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୂତ୍ରର ନମୁନା(Urine Sample) ଦ୍ଵାରା ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରାଇଥିଲୁ। ଏହି ୭ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଜଣ ବୟସ୍କ ଏବଂ ୫ଜଣ ଛୁଆ ଥିଲେ। ଟ୍ରେନିଙ୍ଗରେ ୬ଜଣ କୋରୋନା ନେଗେଟିଭ(Negative) ଛୁଆକୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜଣା ଯାଉଛି କି ଟ୍ରେନିଂ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଅଲଗା-ଅଲଗା ଜାଗାରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମୂତ୍ରର ନମୁନା ଏବଂ ନେଗେଟିଭ ନମୁନା ରଖା ଯାଇଥିଲା।Doggiesମାନେ ପଜେଟିଭ ନମୁନାକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣି ଥାନ୍ତି ଯେତେବେଳେ କି ନେଗେଟିଭ ନମୁନା ତାଙ୍କୁ ଭଟକାଇ ଥାଏ। ରିସର୍ଚ୍ଚରମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ୩ସପ୍ତାହର ଟ୍ରେନିଂ ପରେ Doggies ୯୬ଶତକଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଠିକ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଦେବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ। ସେମାନେ କୋଭିଡ ପଜେଟିଭ ନମୁନାକୁ ଚିହ୍ନିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ। ଗୌରବର କଥା ହେଉଛି କି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଟେ-ଷ୍ଟରେ କୋରୋନା ନେଗେଟିଭ ରୂପରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ,ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।Doggiesମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରି ପାରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *