ସାଲାଡ କିଣି ଆଣିଥିଲେ ଦମ୍ପତି, ଧୋଇଲା ବେଳେ ପ୍ୟାକେଟରେ ସା-ପ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖି କରିଲେ ଚି-ତ୍କା-ର

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭୋଜନରେ ସାଲାଡ଼(Lettuce)ର ସୌକିନ ରହିଛି ତାହେଲେ ତାକୁ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ନିଅନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କର ଛୋଟ ଅବହେଳା ଆପଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ କ୍ଷ-ତିକାରକ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଷ୍ଟୋରରୁ ସାଲାଡ଼ କିଣି ଆଣିଥିଲେ କପଲ

ୟୁକେ ମିରରର ରି-ପୋ-ର୍ଟ ମୁତାବକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ(Australia)ର ସିଡନୀରେ ରହୁଥିବା Alexander Whiteଙ୍କ ସହିତ କିଛି ଏମିତି ହିଁ ହେଇଛି। ସେ ନିଜ ପାର୍ଟନର Amelie Neateଙ୍କ ସହିତ ଗତ ସୋମବାର ପାଖ Aldiଷ୍ଟୋରରୁ ସାଲାଡ଼ ପ୍ୟାକେଟ କିଣି ଆଣିଥିଲେ। ଘରକୁ ଆଣିବା ପରେ Alexander ସାଲାଡ଼କୁ ଧୋଇବା ପାଇଁ ଲାଗିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ କି ତାଙ୍କ ପାର୍ଟନର ଅନ୍ୟ ଗୋଟିଏ କୋଠରୀରେ ଥିଲେ।

ପ୍ୟାକେଟରେ ଗୁଡେ଼ଇ ହୋଇ ରହିଥିଲା ସା-ପ ଛୁଆ

ସେହି ସମୟରେ Alexanderଙ୍କୁ ଅନୁଭବ ହୋଇଥିଲା କି ପ୍ୟାକେଟରେ କୈାଣସି କୀଟ ଗୁଡେ଼ଇ ହୋଇ ରହିଛି। ସେ ପ୍ୟାକେଟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ଦେଖିଥିଲେ ତ କୀଟଟି ହଠାତ ଜୋରରେ ନିଜ ଜିଭ ବାହାରକୁ ବାହାର କରିଥିଲା। ତାକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ସେ ଡରି ଯାଇଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ ସେଇଟା ଆଉ କିଛି ନଥିଲା ବରଂ ଗୋଟିଏ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ସା-ପ(Snake)ର ଛୁଆ ଥିଲା, ଯାହା ତାଙ୍କ ସାଲାଡ଼ ପ୍ୟାକେଟରେ ପ୍ୟାକ ହୋଇ ଘରକୁ ଆସି ଯାଇଥିଲା। ସେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ Amelieଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ସେ କୋଠରୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ତ ପ୍ୟାକେଟରେ ସାପକୁ ଦେଖି ସେ ମଧ୍ୟ ଡ-ରି ଯାଇଥିଲେ।

ଡେରି ରାତିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ସା-ପୁଆକେଳା

ବହୁତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଃଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବସି ରହିବା ପରେ ଦୁଇଜଣଯାକ ବନ ବିଭାଗକୁ ଫୋନ କରି ପ୍ୟାକେଟରେ ସା-ପ (Snake) ଆସିବାର ସୂ-ଚ-ନା ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେଠାରୁ କୈାଣସି ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିପାରି ନଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ସା-ପ ଧରୁଥିବା ଜଣେ ସା-ପୁଆକେଳାଙ୍କୁ କଲ କରିଥିଲେ। ସେହି ସାପୁଆକେଳା ରାତି ପାଖାପାଖି ୧୧ଟାରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଜଣ ଯାକ ଜଗି ରହିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ସେ ଘ-ଟ-ଣା-ର ଭିଡିଓ କରିଥିଲେ। ରାତିରେ ସା-ପୁଆକେଳା ଆସି ସା-ପ ଛୁଆକୁ ବାହାର କରିଥିଲା। ତା ଲମ୍ବ ପାଖାପାଖି ୨୦ସେଣ୍ଟିମିଟର ଥିଲା। ସା-ପୁଆକେଳା କହିଥିଲେ କି ଏହା ଗୋଟିଏ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ପ୍ରଜାତିର ସା-ପ ଅଟେ। ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭିତରେ ଏତେ ବି-ଷ ଅଛି କି ସେ ଯାହାକୁ ବି କାମୁଡି ଦେବ, ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାପାଇଁ ହିଁ ପଡ଼ିବ। ଯଦି ଏହି ପ୍ରଜାତିର ବଡ଼ ସା-ପ କାମୁଡ଼ି ଦେବ ତାହେଲେ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ଯାଇପାରେ।

ପରେ ସାଲାଡକୁ ଧୋଇ ଖାଇଥିଲେ

ସାପ ଯିବାପରେ ସେମାନେ ସେହି ସାଲାଡକୁ ଭଲଭାବରେ ଧୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ଡିନରରେ ତାକୁ ଖାଇଥିଲେ। ଆଗାମୀ ଦିନ ସେ Aldiଷ୍ଟୋରର କଷ୍ଟମର କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଘ-ଟ-ଣା-ର ଲିଖିତ ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ କରିଥିଲେ।Alexander କହିଥିଲେ କି ଏହା ଭଲ ଅଟେ କି ତାଙ୍କ ଛୁଆମାନେ ସମ୍ପର୍କିୟମାନଙ୍କ ଘରକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ନହେଲେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବାହାରୁ କୈାଣସି ପ୍ୟାକେଟ ଆଣିଲେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ସେମାନେ ହିଁ ଖୋଲିଥାନ୍ତି। ସେମାନେ ଷ୍ଟୋର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସହିତ ଘ-ଟ-ଣା-ର ତ-ଦ-ନ୍ତ କରିବା ଏବଂ କ୍ଷ-ତି-ପୂ-ର-ଣ ଦେବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହି ଅଲ୍ଡୀ ଷ୍ଟୋରର କହିବା କଥା ହେଉଛି କି ସେମାନେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କି ଏମିତି କେମିତି ହୋଇଥିଲା। ଷ୍ଟୋର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ନିଜର ଚେକିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ଏମିତି ନହେବା ପାଇଁ ଆଶ୍ଵସନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *