Video: ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପ୍ରଥମ ଥର ହେଲିକେପ୍ଟର ହେଲା ସଫଳ ଉଡାନା, ନାସା ରଚିଲା ଇତିହାସ

Mars Helicopter: ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ନାସାର ହେଲିକପ୍ଟର ସଫଳ ଭାବରେ ଉଡ଼ିବାର ସଫଳତା ପରେ ମାର୍ସ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ମୀମୀ ଅନ୍ଗ ନାସାର ପୂରା ଟିମକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ(Mars)ରେ ଜୀବନ ଏବଂ ଜଳର ଖୋଜ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସୀ ନାସା(NASA) ତ-ର-ଫ-ରୁ ଜାରି ଅ-ଭି-ଯା-ନ ଦ୍ଵାରା ସୋମବାର ଦିନ ଏଜେନ୍ସୀଙ୍କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ନାସା ସୂ-ଚ-ନା ଦେଇଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ପରସେବରେନ୍ସ ରୋବର ମାଧ୍ୟମରେ ମଙ୍ଗଳକୁ ପଠା ଯାଇଥିବା ଇନଜେନ୍ୟୁଟୀ (Ingenuity) ହେଲିକପ୍ଟର (Mars Helicopter) ସେଠାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସଫଳ ଭାବରେ ଉଡିଛି। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଅଟେ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ କୈାଣସି ଗ୍ରହରେ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଉଡାଯାଇଛି। ନାସା ଏହାର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ନାସାର ଇନଜେନ୍ୟୁଟୀ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡିବାର ଲାଇଭ ପ୍ରସାରଣ ମଧ୍ୟ ନାସାର ଜେଟ ପ୍ରୋପଲ୍ଶନ ଲୈବୋରେଟରୀ ତରଫରୁ କରାଯାଇଛି। ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖା ଯାଉଛି କି ଇନଜେନ୍ୟୁଟୀ ହେଲିକପ୍ଟର କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଉଡି ପାରିଥିଲା।

ଯେମିତି ହିଁ ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡିଥିଲା, ପୂରା ଲ୍ୟାବରେ ତାଳିର ଶବ୍ଦ ଫୁଟି ଉଠିଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଖାସ ଉତ୍ସାହିତ ଦେଖା ଯାଉଛି।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ନାସା ହେଲିକପ୍ଟର ସଫଳ ଭାବରେ ଉଡ଼ିବାର ସଫଳତା ପରେ ମାର୍ସ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ମୀମୀ ଅନ୍ଗ ନାସାର ପୂରା ଟିମକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ ସୂ-ଚ-ନା ଦେଇଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ଟିମ ଏହି ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଛଅ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ କାମ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *