ପ୍ରଖର ଖରାରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଗର୍ଭବତୀ DSP

କୋରୋନାର ପ୍ରକୋପ ସମୟରେ ପୋ-ଲି-ସ-ବା-ଲା ମଧ୍ୟ କେତେ ସମର୍ପଣ ସହିତ ନିଜ ଡ୍ୟୁ-ଟି-କୁ ରୂପ ଦେଉଛନ୍ତି, ଏହାର ବହୁତ ଭଲ ଉଦାହରଣ ଛତିଶଗଡ଼ର ଡୀ-ଏ-ସ-ପୀ ଶିଲ୍ପା ସାହୁ ଦା-ଖ-ଲ କରିଛନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁଣେରେ ପୋ-ଲି-ସ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଦାବି ହେଉଛି କି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ହେଲ୍ଥକେୟାର ଓ୍ବାର୍କରଙ୍କ ପରି ବିଶେଷ ସ-ଙ୍କ-ଟ ଭତ୍ତା (ସ୍ପେଶାଲ ରିସ୍କ ଅଲାଉନ୍ସ) ଦିଆଯାଉ। ଏମାନଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି କି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସବୁ ସମୟରେ ଫିଲ୍ଡରେ ରହିବା କାରଣରୁ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଓ୍ବାର୍କରଙ୍କ ପରି ହିଁ ବି-ପ-ଦ ରହିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଡୀପୀଜୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏହି ସ୍ଵର ଉଠାଇ ବିଶେଷ ସ-ଙ୍କ-ଟ ଭତ୍ତା ଦେବାପାଇଁ ପୂରା ଚେଷ୍ଟା କରିବାର ଭ-ର-ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। କୋରୋନାର ପ୍ରକୋପ ସମୟରେ ପୋ-ଲି-ସ-ବା-ଲା ମଧ୍ୟ କେତେ ସମର୍ପଣ ସହିତ ନିଜ ଡ୍ୟୁଟିକୁ ରୂପ ଦେଉଛନ୍ତି, ଏହାର ବହୁତ ଭଲ ଉଦାହରଣ ଛତିଶଗଡ଼ର ଡୀ-ଏ-ସ-ପୀ ଶିଲ୍ପା ସାହୁ ଦା-ଖ-ଲ କରିଛନ୍ତି।

ଶିଲ୍ପା ସାହୁ, ମା-ଓ-ବା-ଦୀ-ଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ବସ୍ତର ଜିଲ୍ଲାର ଦନ୍ତେବାଡାରେ ନି-ଯୁ-କ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଖର ଖରାରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଲକଡାଉନର ପାଳନ କରିବା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ ସୁ-ର-କ୍ଷା-ର ବିଶେଷତ୍ଵ ବୁଝାଉଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଶିଲ୍ପା ଯେତେବେଳେ ନିଜ ଟିମ ସହିତ ଯିବା ଆସିବା ଯାନରେ ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚେ-କ କରୁଥିଲେ ତ ସେହି ସମୟର ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇ ଯାଇଛି।

ଶିଲ୍ପା ସାହୁଙ୍କର ଏହି ଫଟୋ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ମନୋବଳକୁ ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାଇଛନ୍ତି କି ପୋ-ଲି-ସ-ବା-ଲା-ଙ୍କ ସମର୍ପଣ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ ନୁହେଁ।

ଶିଲ୍ପା ସାହୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି କି ଏଥିପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ପୋ-ଲି-ସ ତାଙ୍କ ସୁ-ର-କ୍ଷା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଉପରେ ରହୁଛନ୍ତି ତ ସେମାନେ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ସୁ-ର-କ୍ଷି-ତ ରହିବା ପାଇଁ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ।

ଶିଲ୍ପାଙ୍କ ମୁ-ତା-ବ-କ, “ଜିଲ୍ଲାରେ ଲକଡାଉନ ପାଳନ କରିବା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି କି ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଜ-ରୁ-ରୀ କାମ ଥିବ ସେତେବେଳେ ଘରୁ ହିଁ ବାହାରିବେ। ଏବଂ ଯେଉଁ ଲୋକ ବିନା କୌଣସି ଖାସ କାରଣରେ ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ତ ସେମାନେ ନିଜ ସହିତ ଅନ୍ୟ, ବିଶେଷ କରି ନିଜ ଘରଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବି-ପ-ଦ-ରେ ପକାଉଛନ୍ତି।”

ଶିଲ୍ପା କହିଛନ୍ତି କି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଆବଶ୍ୟକ କି କୋରୋନା ଭାଇରସର ଚେନକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଘରେ ରହିବା କେତେ ଜ-ରୁ-ରୀ ଅଟେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସ୍ୟାନିଟାଇଜର୍ସର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବକୁ ପାଳନ କରିବା ଭଳି ଜ-ରୁ-ରୀ କଥାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଟି ସମୟରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *