ଏବେ ମହିଳାମାନଙ୍କ Pregnant ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସରକାର ନିବେଦନ କଲେ ସବୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ

କୋରୋନା (Corona) କାରଣରୁ ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୃ-ତ୍ୟୁରେ ବ୍ରାଜିଲ(Brazil) ଦୁନିଆ ଲିଷ୍ଟରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି। ବର୍ତମାନ ଏହି ଦେଶର ହେଲ୍ଥ ମିନିଷ୍ଟର(Health Minister) Raphael ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ ଶେ-ଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ଭବତୀ ନହେବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ମିନିଷ୍ଟର କହିଛନ୍ତି କି କୋଭିଡର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ(Covid Second Wave) ବହୁତ କ୍ଷ-ତି-କା-ରକ ଅଟେ, ବିଶେଷ କରି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ।

୨୦୨୦ରୁ ହିଁ କୋରୋନା ଦୁନିଆରେ ବିଧ୍ବଂଶ ଖେଳାଇ ରଖି ଦେଇଛି। ସମସ୍ତଙ୍କର ଆଶା ଥିଲା କି ୨୦୨୧ରେ କୋରୋନାର ପ୍ରକୋପ ଶେ-ଷ ହୋଇଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ହୋଇନଥିଲା। ପୂର୍ବ ଥର ମୁକାବିଲାରେ ଏହି ବର୍ଷ ଭାଇରସ ଯେଉଁ ରୂପ ନେଇଛି ତାହା ବହୁତ ଅଧିକ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ଅଟେ। ଭାରତରେ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯେଉଁଠାରେ ଜୋରରେ ବଢୁଛି, ସେଠାରେ ମୃ-ତ୍ୟୁର ଆକଳନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଛି ଏବଂ ଉପଶମର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କମି ଯାଇଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଅଟେ। ବ୍ରାଜିଲରେ ମଧ୍ୟ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ରୂପ ଚାଲୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବର୍ତମାନ ସରକାର ମହିଳାଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି କି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ ଶେ-ଷ ହୋଇନାହିଁ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଜାରି ହେଲା ଚେ-ତା-ବ-ନୀ

Primary Health Care of the Brazilian health ministryର ରାଫେଲ କାମରା (Raphael Camara) କହିଛନ୍ତି କି ଏଥର ବ୍ୟାପିଥିବା କୋଭିଡର ବେରିଏଣ୍ଟ ବହୁତ କ୍ଷ-ତିକାରକ ଅଟେ। ଏହା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚି ରହିବା ଉଚିତ। ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥିତି ଠିକ ହୋଇଯିବ, ସେତେବେଳେ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ଅଧିକ ନିରାପଦ ଅଟେ।

ମେଡିକାଲ ଏକ୍ସପର୍ଟସମାନେ କରିଛନ୍ତି ସମର୍ଥନ

ଦେଶରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନକୁ ମେଡିକାଲ ଏକ୍ସପର୍ଟସମାନେ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ ଏ-କ୍ସପର୍ଟ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ କହିବା କଥା ହେଉଛି କି କୋଭିଡର ଏହି ଲହରୀର ବହୁତ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଭାଇରସ ବହୁତ ସହଜରେ ନିଜ କବଜାକୁ ନେଇ ଯାଉଛି। ଏହା ସହିତ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବହୁତ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ଅଟେ। ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ।

ବ୍ରାଜିଲରେ ଖ-ରା-ପ ଅଟେ ଅବସ୍ଥା

ଦୁନିଆରେ କୋରୋନା କାରଣରୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଆମେରିକାରେ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ବ୍ରାଜିଲର ନମ୍ବର ଆସିଥାଏ। ଏଠାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋରୋନା କାରଣରୁ ହୋଇଥିବା ମୃ-ତ୍ୟୁର ସଂଖ୍ୟା ୩ଲକ୍ଷ ୬୮ହଜାର ୭୪୯ଅଟେ ଯେତେବେଳେ କି ସଂକ୍ରମିତମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୩.୮ ମିଲିୟନ ଅଟେ। ନଏ ବେରିଏଣ୍ଟ ଦ୍ଵାରା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭବତୀ ନହେବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *