ଲୋକମାନେ ଦେଶ ଛାଡି ଚୀନ୍‌ର କରୋନା ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ନେପାଳ କାହିଁକି ଯାଉଛନ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ଏକ ଭ-ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମଣ ମା-ମ-ଲା ବାହାରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଟୀକାକରଣକୁ ଅଧିକ ଶୀଘ୍ର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ କିଛି ଲୋକ ଭାରତରେ ଟୀକା ନେବା ବଦଳରେ ନେପାଳ ଯାଇ ସେଠାରେ ଚାଇନାର ଟିକା ନେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏପରି କାହିଁକି କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ।

ବିବିସି ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ଦିନ ନେପାଳର ରାଜଧାନୀ କାଠମାଣ୍ଡୁର ଜଣେ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀ ଟିକା ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ସୁଟକେସ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ସେ ସ-ନ୍ଦେ-ହ କରି ସେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ପା-ସ-ପୋ-ର୍ଟ ଦେଖାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେଠାରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ଟିକା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ,ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ସହ ଝ-ଗ-ଡା କରିଥିଲେ। ସେମାନେ କାହିଁକି ସୁଟକେସ ଧରି ଭାରତ ଛାଡି ଟିକା ନେବାକୁ ସେଠାକୁ ଗଲେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ର-ହ-ସ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଲା, ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଚାଳନା ଚ-କି-ତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ ଚୀନରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି, କୁହାଯାଉଛି ଯେ କେବଳ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଭିସା ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ ଚାଇନାରେ ତିଆରି ଟିକା ନେଇଥିବେ। ତେଣୁ ଏପରି ଭାରତୀୟମାନେ ଚାଇନାର ଟିକା ନେବାକୁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟବସାୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାମ ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଭାରତରେ ଚାଇନାର ଟିକା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ।

ବିବିସି ଅନୁଯାୟୀ କାଠମାଣ୍ଡୁର ଟେକୁ ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଗର ରାଜ ଭଣ୍ଡାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ନଥିଲେ। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଜଣା ପଡ଼ିଲା କି ଟୀକାକରଣ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି କାରଣ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ନୁହେଁ ଚୀନ୍ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଏଭଳି ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦବାକୁ ମନା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । କିଛି ଲୋକ ଝ-ଗ-ଡା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ତ କିଛି ଲୋକ ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଚାପ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ଏହା ଉପରେ ନେପାଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆ-ଶ-ଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଏହି କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନେ କେବଳ ଚିନ୍ ଟିକା ଲଗେଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜନେଇଦଉଛି କି ଯେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନାର ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଟୀକାକରଣ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୁଷ୍ କମ୍ପାନୀର ସ୍ପୁଟନିକ ଭି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *