Corona virus : କରୋନାର ଏହି ୫ଟି ଖ-ତ-ର-ନା-କ ଲକ୍ଷଣ, ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ ତୁରନ୍ତ ଯାଆନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା।

ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମା-ମ-ଲା ଦ୍ରୁ-ତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଚାଲିଛି । କରୋନାର ଏହି ସ୍ତର ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମା-ରା-ତ୍ମ-କ ଲାଗୁଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ କେବଳ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉନାହିଁ, ବରଂ ଅନେକ ଗ-ମ୍ଭୀ-ର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏହି ସମୟରେ କିଛି ରୋଗୀ ହୋମ୍ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନରେ ସୁସ୍ଥ ହେଉ ଥିବାବେଳେ କେତେକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଖ-ରା-ପ ହେବାରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପରେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ନିଶ୍ୱାସରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା – ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ହେବାର ଆ-ଶ-ଙ୍କା । କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏକ ଶ୍ୱାସ ଜନିତ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଆମର ‘ଉପର ଟ୍ରାକ୍ଟ’ର ସୁସ୍ଥ କୋଷ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ କରନ୍ତି । ଫଳସ୍ୱରୂପ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ। ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ବଢ଼ି ଯାଇଥାଏ ।

ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର- କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଶରୀରର ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଖ-ରା-ପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ମାନବ ଫୁସଫୁସରେ ବାୟୁ ଥଳି ରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଭରିଯାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ। ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ରୋଗୀକୁ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ବେହୋସ୍ ହେବା କିମ୍ବା ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦୁର୍ବଳତା -ଏପରି ଅନେକ ଘ-ଟ-ଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ COVID-19 ରୋଗୀର ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ଅଳସୁଆ ପଣ, ଅସ୍ଥିରତା ଏବଂ ବେହୋସ୍ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ରୋଗୀ ସହଜ କାମ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି କିମ୍ବା କଥା କହିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ତାକୁ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ଉଚିତ୍।

ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା- ଛାତିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । SARS-COV2 ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫୁସଫୁସର ମକୋଜାଲ୍ ଲାଇନ୍ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଛାତିର ଏହି ଅଂଶରେ ରୋଗୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ପୋଡିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଓଠରେ ନୀଳତା- କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଓଠ ଏବଂ ମୁହଁରେ ନୀଳ ପଡ଼ିଯାଏ। ଏହା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର ପ୍ରଭାବରୁ ହୁଏ, ଯାହାକୁ ଡାକ୍ତରୀ ଭାଷାରେ ହାଇପୋକ୍ସିଆ କୁହାଯାଏ । ହାଇପୋକ୍ସିଆରେ ଆମର ଟିସୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର ଅମ୍ଳଜାନ ମିଳେ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପରେ ନାହିଁ।

ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ- ଜ୍ୱର, କାଶ, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାକ ପ୍ରବାହିତ, ଶରୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି କରୋନା ହେବାର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖାଯିବାବେଳେ ସାଧାରଣତଃ ହୋମ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ । କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

କେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ – କରୋନାର ଏପରି ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଘରେ ରହି ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଏ ବିଷୟରେ ଏକ ମତାମତ ପାଇପାରିବେ । ଯଦି ତୁମେ ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର,ଡାଇରିଆ, ଥକାପଣ କିମ୍ବା କୌଣସି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଅ ନାହିଁ ।

କୋଭିଡ -୧୯ ହେଲେ କଣ କରିବା ଉଚିତ- ଯଦି ତୁମେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛ, ତେବେ ହୋମ କ୍ୱାରେନଣ୍ଟିନ କିମ୍ବା ଆଇଶୋଲେସନ୍ ୱାର୍ଡକୁ ତୁରନ୍ତ ଯାନ୍ତୁ । ପିଲା, ବୃଦ୍ଧ କିମ୍ବା ଘରେ କୌଣସି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ନିଜର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଠାରୁ ୬ ଫୁଟରୁ କମ୍ ଦୂରରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ରୋଗର ଶି-କା-ର ହୋଇପାରନ୍ତି । ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ବାହାରକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ, ଏବଂ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଷ୍କାର କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *