ଘରର ବଗିଚାରେ ଏହି ପୋକ ଦେଖାଗଲେ ଭୁଲ୍ ରେ ବି ହାତ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ମାତ୍ରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ!

ଆମେରିକାର ଅଫିସରମାନେ ଏପରି ପୋକର ଚିତ୍ର ଲୋକଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବି-ଷା-କ୍ତ ପୋକ କୁହାଯାଇପାରେ। ଏହି ପୋକ ଆମେରିକା ସମେତ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିଜର ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । ଏହାକୁ ହାତ ଲଗାଇବା ବି-ପ-ଦଜ-ନକ । ଏହା ଦ୍ବାରା ମୃ-ତ୍ୟୁ ବି ହୋଇପାରେ ।

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କୀଟପତଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଝିଟିପିଟି ଏବଂ ଏଣ୍ଡୁଅ ପରି କେତେକ ସାଧାରଣ ଜୀବ ତୁମକୁ ପ୍ରାୟ ସବୁ ଘରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ପୁଣି କିଛି କୀଟପତଙ୍ଗ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। କିଛି କୀଟପତଙ୍ଗ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କାମୁଡିବା ମାତ୍ରେ ଟିକିଏ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂପରେ ସବୁକିଛି ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଯାଏ, କିନ୍ତୁ କେତେକ ଏତେ ବି-ଷା-କ୍ତ ଯେ କାମୁଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଏ । ଆମେରିକୀୟ ଅଫିସରମାନେ ଏପରି ଏକ ପୋକ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପୋକକୁ ବଗିଚାରେ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଭୁଲ୍ ରେ ବି ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ମ-ର-ଣା-ତ୍ମକ ହୋଇପାରେ ।

ଚେ-ତା-ବ-ନୀ ଜାରି କଲେ

ଆମେରିକାର ଭର୍ଜିନିଆର ଅଫିସରମାନେ ଫଟୋ ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ପୋକ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ଏହାର ନାମ ପୁସ କ୍ୟାଟରର୍ପିଲର୍ । ଯାହା ଆଜିକାଲି ଆମେରିକାର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖାଯିବ । ଏହା ଅ-ତ୍ୟ-ନ୍ତ ବି-ଷା-କ୍ତ, ଏତେ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଅଜାଣତରେ ଏହାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଫିସରମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କୀଟଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

କିଛି ଏପରି ଦେଖା ଯାଏ ଏହି ପୋକ

ପସ କ୍ୟାଟରର୍ପିଲର୍ର ପିଠିରେ ବି-ଷା-କ୍ତ କଣ୍ଟା ଥାଏ। ଯଦି ଏହା ମଣିଷ ଚର୍ମ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ, ତେବେ ଏହା କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ସହିତ ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏହା ପରେ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖ-ରା-ପ ହୋଇପାରେ। ଏହି ପୋକ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରେ। ଏହି ପୋକ ପତ୍ର ଖାଇ ନିଜ ଜୀବନ ବିତାଇଥାନ୍ତି।

ଏହାର କବଳରେ ଅନେକ ଲୋକ ଆସିସରିଛନ୍ତି

ଅଫିସରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ବି-ଷା-କ୍ତ। ଏମାନେ ନିଜର ଆଖପାଖର ରଙ୍ଗରେ ପୁରା ମେଳ ଖାଇଯାଆନ୍ତି । ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁଲ୍ ରେ ସ୍ପର୍ଶ କରିଦିଆନ୍ତି । ଏହି କୀଟମାନେ ଦେଢ଼ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିପାରନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ବାଳ ରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେମାନେ କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ କେଶରୁ ମୁଣ୍ଡ ବାହାର କରନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କୁ ଏମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *