ଚୀନରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଲଗାଉ ନଥିଲେ ଲୋକ, ସରକାର ଦେଲେ ଏମିତି ଅଫର, ଲାଗିଗଲା ଲମ୍ବା ଲାଇନ

କରୋନା ଭାଇରସର ଆରମ୍ଭ ଚୀନର ଉହାନ ସହରରେ ହୋଇଥିଲା। ଏକ ପଟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୁନିଆରେ ଏହି ମହାମାରୀ ଆ-ତ-ଙ୍କ ଖେଳାଇ ରଖିଛି, ସେଇଠି ଚୀନ ବହୁତ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରକୋପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିଛି। ଏଥିରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରଖିଛି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ। ଚୀନ ଭଳି ବଡ଼ ଆବାଦୀ ବାଲା ଦେଶରେ ସେଠାକାର ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିଂ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅଫର ରଖିଛନ୍ତି।

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ନ ନେବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ରଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କରାଯାଉଛି, ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ମାଗଣା ଅଣ୍ଡା, ଷ୍ଟୋର କୂପନ ଏବଂ କିରାଣୀର ଜିନିଷ ମିଳୁଛି। ଏହାର ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ଭ୍ୟାକ୍ସିଂ ଅଭିଯାନରେ ଶୀଘ୍ରତା ଆସିଯାଇଛି।

ଚୀନର ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଧୀର ଗତିରେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ, ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଅଫର୍ସ ଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ୨୬ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସେଠାରେ ୬.୧ ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଲଗାଯାଇଛି। ଏକ ଉଚ୍ଚ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତର ଜୋଙ୍ଗ ନାନଶାନ ଜୁନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ୧.୪ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୬୦ ମିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଲଗାଇବାର ଘୋ-ଷ-ଣା କରାଯାଇଛି।

ଚୀନରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୯ ବର୍ଷରେ କରୋନା ସଂ-କ୍ର-ମି-ତ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ହେଉଥିଲା। ଉହାନର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବିନ ଶ୍ଵାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ପରେ ଏହି ଭାଇରସର ପରିଚୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହେଲା। ସରକାର ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ସଂକ୍ରମଣର ପୁଣିଥରେ ସଂକ୍ରମଣ ଖେଳେଇବା କାରଣରୁ ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହର ଏବଂ ହୁବୋଇ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଲକଡାଉନ ଲଗାଯାଇଥିଲା।

ଚୀନ କଡ଼ା ସୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଲକଡାଉନ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନାକୁ ନିୟ-ନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିଛି। ଯେବେ ସଂକ୍ରମଣ କମିଯାଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଲକଡାଉନକୁ ଢିଲା କରିଦିଆଯାଇଥାଏ। ଆଉ ଯେତେବେଳେ ଏହା ବଢିଯାଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ଶକ୍ତ କରିଦିଆଯାଇଥାଏ। ସଂକ୍ରମଣର କମ ହେବା କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଟୀକା ନେବାକୁ ଇଛା କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନର ସରକାର ଲୋଭାନ୍ବିତ କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *