ପବନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ, ଅ-ନୁ-ସ-ନ୍ଧା-ନ-ରେ ମିଳିଲା ଉଚିତ ପ୍ରମାଣ

ଏକ ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ SARS-COV-2 ପାଇଁ ଦାୟୀ ଜୀବାଣୁ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବାହ ହେଉଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ ପତ୍ରିକା ଲେ°ସେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅନୁ-ସ-ନ୍ଧା-ନ-ରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ପଦକ୍ଷେପ ଏହି ଜୀବାଣୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହେଉନାହିଁ, କାରଣ ବାୟୁରେ ଜୀବାଣୁ ଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଉଛି। ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡାର ୬ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କୋଅପରେଟିଭ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ସାଇନ୍ସ (CIRES) ର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀ ଜୋସ୍-ଲୁଇସ୍ ଜିମେନେଜ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ଜିମେନେଜ କହିଛନ୍ତି, ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରମାଣ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଏକ ବଡ଼ ଡ୍ରପଲେଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ସାମାନ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ-ଦ-କ୍ଷେ-ପ ଗ୍ର-ହ-ଣ କରିବ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ଟିରସ ଗ୍ରୀନହଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବାୟୁବାହୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଥିବା ପ୍ରମାଣ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ହେଉଛି ସ୍କାଗିଟ୍ ଚୋଇର ପରି ଏକ ସୁପର ସ୍ପ୍ରେଡର ଇଭେଣ୍ଟ, ଯେଉଁଥିରେ ୫୩ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ, ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ଗୁଡ଼ିକ ଯୁକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଯଥେଷ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେପରିକି ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ କିମ୍ବା ସମାନ ପୃଷ୍ଠ କିମ୍ବା ବସ୍ତୁକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା। ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି SARS-CoV-2 ର ପ୍ରସାରଣ ବାହାଘର ଅପେକ୍ଷା ଘର ଭିତରେ ଅଧିକ ଏବଂ ଇନଡୋର ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଲା:-

ଏହି ଦଳ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ, କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କ ନଥିବା ଅତିକମରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଲକ୍ଷଣ ବିନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଭାଗ ହୁଅନ୍ତି। ଏହି ନୀରବ ସଂକ୍ରମଣ ମୁଖ୍ୟତ ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଦା-ୟୀ, ଯାହା ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସାରଣକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ହୋଟେଲ ରୁମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିଛି, ଯେଉଁମାନେ କେବେ ଏକାଠି ହୋଇ ନଥିଲେ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦଳ ସାମାନ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ପାଇଲେ ଯେ, ବୁନ୍ଦା ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ସହଜରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ, ଯାହା ବାୟୁରେ ପଡେ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ରହିଥାଏ। ଲେଖକର ଗ୍ରୀନହାଲାଗ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ କିଛି କାଗଜପତ୍ରରେ ଦୁର୍ବଳ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି। ଏହିପରି ପ୍ରସାରଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ବାୟୁରେ ଭାଇରସ:-

ନୂତନ ଅନୁ-ସ-ନ୍ଧା-ନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବୁନ୍ଦା ମାଧ୍ୟମରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସ, ଭୂପୃଷ୍ଠ ସଫା କରିବା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଅଦରକାରୀ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ଜୀବାଣୁ ବାୟୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଯେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା, କଥା ହେବା, ପାଟି କରିବା, ଗାଇବା କିମ୍ବା ଛିଙ୍କିବା, ସେତେବେଳେ ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ପ୍ରବେଶ କରି ନିଶ୍ୱାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ।

ଏହାର ପ୍ରତିକାର କ’ଣ:-

ଅନୁ-ସ-ନ୍ଧା-ନ-ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବାୟୁବାହୀ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ, ବାୟୁ ଫିଲ୍ଟରେସନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଭିଡ଼ରେ କମ ରୁହନ୍ତୁ, ଘର ଭିତରେ ବିତାଇଥିବା ସମୟକୁ କମାଇବା ଉଚିତ। ଛଅ ଫୁଟର ଦୂରତା ଥିଲେ ଘର ଭିତରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ରହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ମାସ୍କର ଗୁଣ ଏବଂ ଫିଟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର PPE କିଟ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *