ଚାକିରୀ ନାହିଁ ତ ନିଜର ପ୍ରା-ଇ-ଭେ-ଟ ଫୋଟୋ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀ

ଦୁନିଆ ସାରା କରୋନା ଭାଇରସର ମହାମାରୀରେ ଧନ-ଜୀବନରେ କ୍ଷ-ତି ଘଟିଛି। ଏହି ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖ-ରା-ପ ହୋଇଛି। ଏହା ଫଳରେ ଅନେକ ଲୋକ ନ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ଓ ଭ-ୟଙ୍କର ରାସ୍ତା ବାଛୁଛନ୍ତି। କିଛି ଏହିଭଳି ବ୍ରିଟେନ ବାଳିକା ଛାତ୍ରୀମାନନ୍କ ସହ ହେଉଛି।

ଇଂଲିଶ କଲେକ୍ଟିଭ ଅଫ ପ୍ରୋଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ୟୁନିୟନ ନାମକ ସଂସ୍ଥାକୁ ବାରମ୍ବାର ୟୁନିଭରସିଟି ଓ କଲେଜରୁ ସେକ୍ସ ୱାର୍କକୁ ନେଇ କଲ୍ସ ଆସୁଛି। ୨୦୨୧ ବର୍ଷରେ ଏହା ତିନିଗୁଣ ବଡ଼ି ଯାଇଛି। ଏହି କ୍ୟାମ୍ପେନ ଗ୍ରୁପ ଅନୁସାରେ, ଏଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବହୁତ ଖରାପ ଅଛି।

ଏହି ଗ୍ରୁପର ପ୍ରବକ୍ତା ଲାରା ୱାଟସନ ମିରର ୱେବସାଇଟ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛି, କଲେଜ ଓ ୟୁନିଭରସିଟିର ଟ୍ୟୁସନ ଫୀସ ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପ୍ରୋଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଖର୍ଚ୍ଚ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ପାରମ୍ପରିକ ଜବ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ ହୋଇଯାଇଛି।

ୱାଟସନ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ମହଲ, ପବ-ବାର, ଶପ ରେ କାମ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପାର୍ଟ ଟାଇମ ପ୍ରଫେସନ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ଅପ୍ସନ କମ ହେବା କାରଣରୁ ଅନେକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେକ୍ସ ୱାର୍କ ରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଏହି ସଂସ୍ଥା ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ସେକ୍ସ ୱାର୍କର୍ସଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଏବଂ ସେକ୍ସ ୱାର୍କର୍ସଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା।

ୱାଟସନ କହିଛନ୍ତି, ଯେବେ ବ୍ରିଟେନରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରାଗଲା, ସେତେବେଳେ ଅନେକ ମହିଳା ଓନଲିଫ୍ୟାନ୍ସ ଭଳି ୱେବସାଇଟରେ ଆକ୍ଟିଭ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏବଂ ନିଜର ହଟ ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି ମହିଳା ଏପରି ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ଏହି ସାଇଟ୍ସରେ ସଫଳତା ପାଇ ଭଲ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି।

ତଥାପି, ଅନେକ ମହିଳା ଏହି ୱେବସାଇଟ ଗୁଡିକରେ ବହୁତ ଖରାପ ଅନୁଭୂତି ଦେଇ ଗତି କରିଛନ୍ତି। ୱାଟସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ଛାତ୍ର ଏବଂ ମହିଳା ଆମ ପାଖକୁ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କୁହନ୍ତି ତାଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ ଚିତ୍ର ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ରିପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପରି ଅନେକ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ଗ୍ରାହକ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ନେବା ପରେ ଏହାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ୱେବସାଇଟରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଦେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଏହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏହି ସାଇଟକୁ ଯିବାପାଇଁ ଚୁନତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଳି ଲାଗୁଛି।

ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୩୨୦୦ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ର କହିଥିଲେ ଯେ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ କୋର୍ସକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସେକ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ଟଙ୍କାର ଏମରଜେନ୍ସି ପରିସ୍ଥିତି ଉଠେ ତେବେ ସେମାନେ ପ୍ରୋଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ପାରିବେ।

ଗତ ଦଶକ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନରେ କଲେଜ ଫିରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ କରୋନା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଦେଇଛି। ଏହି ଛାତ୍ର ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଏହି ବିଷୟରେ ଘରେ ମଧ୍ୟ କହି ନାହାନ୍ତି। ସେଇଠି ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ରେ ୱାର୍କର୍ସ ଅଫ ଇଂଲଣ୍ଡ ୟୁନିୟନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ କମ କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *