ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଥିଲେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ପଡ଼ି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଜରୁରୀ ଖବର, ଏହି ଛୋଟ ଭୁଲରେ କଟିଯାଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଜମା ଟଙ୍କା

ଜନଧନ ଯୋଜନା ୨୦ ଟଙ୍କାର ଚାର୍ଜ ଅସୁଲ କରୁଛି:-

ଜନଧନ ଯୋଜନାର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ବେସିକ ସେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିପୋଜିଟ ଆକାଉଂଟ୍ସ ଖୋଲି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଡିଜିଟାଲ ଲେଣଦେଣ କରିବା ଏବେ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲାଣି। ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜନଧନ ଯୋଜନାର ତିଆରି ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟ ସବୁ ମାସର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଥିବା ଲିମିଟ ପରେ ଡେବିଟ ହେଲା ପରେ ୨୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଚାର୍ଜ BSBDA ଆକାଉଣ୍ଟ ୪ରୁ ଅଧିକ ଡେବିଟ କରିବାରେ ନେଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ ଲେଣଦେଣ କରିବାରେ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ୁଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି।

୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅସୁଲ କରାଯାଇଥିଲା:-

ଆଶିଷ ଦାସ ଏକ ସ୍ଟଡିରୁ ପାଇଲେ ଯେ, BSBDA ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ୪ରୁ ଅଧିକ ଡେବିଟ କରିବା ପରେ ୧୭.୭ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଏକ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଏସବିଆଇ ଗତ ୨୦୧୫-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ୧୨ କୋଟି ଆକାଉଂଟ୍ସରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଚାର୍ଜ କରି ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅସୁଲ କରିଛି।

PNB ରେ କେତେ ଅସୁଲ କରାଯାଇଥିଲା:-

ସେଇଠି ପଞ୍ଝାବ ନେସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଖାପାଖି ୯.୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅସୁଲ କରିସାରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହିଭଳି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ନନ କ୍ୟାସ ଡେବିଟ ଉପରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରୁ ୨୦ ପ୍ରତି ଡେବିଟରୁ ଅସୁଲ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା।

BSBDA ରେ ସମସ୍ୟା:-

ତଥାପି BSBDA ସହ ସମସ୍ୟା ସେତେବେଳେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଯେବେ ଏକ ସ୍କିମରେ ପ୍ରତିମାସ ୪ ଥର ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବାର ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା। ଏହାପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାମାନି ଚାଲିଲା ଏହି ଲିମିଟରେ UPI ଏବଂ RUPAY କାର୍ଡ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରହିବ।

RBI ୨୦୧୯ ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା:-

ଯଦି RBI ର ନି-ୟ-ମ ମାନି ଚାଲିବା, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଭଳି ଆକାଉଂଟ୍ସ ଉପରେ ସର୍ବିସ ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ସେଇଠି କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏପରି ଅଛି ଯେଉଁଠି ୪ଟି ଡେବିଟ ହେଲା ପରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ କରିଦିଆଯାଉଛି। ଏବେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ RBI ୨୦୧୯ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନଙ୍କୁ କହିଲା, ୪ଟି ଡେବିଟ ହେଲାପରେ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବ। ପୁଣି ଏପ୍ରିଲ ୧, ୨୦୧୯ରେ ଏହି ନି-ୟ-ମ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାନେ ପାଳନ କରି ଚାଲିଲେ। ତଥାପି ଏହା ଉପରେ ସେତେବେଳେ ଉଚିତ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇନଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *