ଗାରୀମା ଅଗ୍ରୱାଲ: ପ୍ରଥମେ ଆଇଆଇଟିଆନ ରୁ ଆଇପିଏସ ଓ ପୁଣି ପରେ ଆଇଏଏସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଗାରୀମାଙ୍କ ସଫଳତାର ର-ହ-ସ୍ୟ

ଦେଶରେ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରେସିରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବିଭାଗର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମନେକରାଯାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଭାଗରେ ସଚିବ ସ୍ତରୀୟ ପଦବୀ ପାଇଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଏବଂ କମିଶନର ପଦବୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ଯୁବକ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନ (UPSC) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ CSE ରେ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି।

ତଥାପି, ସମସ୍ତେ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଆଶାକର୍ମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହିପରି ଏକ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଅର୍ଥାତ IAS ଅଧିକାରୀ ଗାରୀମା ଅଗ୍ରୱାଲ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖରଗୋନର ୨୯ ବର୍ଷିୟ ଗାରିମା ୟୁପିଏସସିରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ଆଇପିଏସ ମାନ୍ୟତା ପାଇ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅଲଗା ଥିଲା। ସେ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ IAS ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା IAS ସମ୍ମାନର ସଫଳତା କାହାଣୀ।

ଅର୍ଥ, ଖ୍ୟାତି, ସ୍ଥିତି ଏବଂ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସବୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ କଥା ହେଉଛି ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସଫଳ କରିଛନ୍ତି, ଏକ ଭଲ ପଦବୀ ପାଇଁ IAS ହେବା ଅ-ତ୍ୟ-ନ୍ତ କ-ଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ।

ନିକଟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ, ଗାରୀମା ୟୁପିଏସସିର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ସ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗାରୀମା ଅଗ୍ରୱାଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ତାଲିମ ପାଇଁ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗାରୀମା ୟୁପିଏସସିର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆଇଆଇଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ନଲେଜ୍ ଟ୍ରେକକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଗାରୀମା ଆଇଆଇଟିରୁ ଆଇପିଏସ ଏବଂ ତା’ପରେ ଆଇଏଏସ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ କାହାଣୀ ଜଣାଇଥିଲେ।

ପିଲାଦିନରୁ ସେ ମେଧାବୀ:-

ଖାରଗୋନର ସରସ୍ୱତୀ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିର ଠାରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବା ଗାରୀମା, ଆରମ୍ଭରୁ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଚମ-ତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ପ୍ରୀତି ଅଗ୍ରୱାଲ ମଧ୍ୟ ୨୦୧୩ ରେ ଭାରତୀୟ ଡାକ ସେବା ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜୀବନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି UPSC ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗାରୀମା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି।

ଗାରୀମା ପ୍ରଥମେ UPSC CSE ପରୀକ୍ଷାରେ ୨୪୦ ତମ ମାନ୍ୟତା ପାଇ ଏକ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରୟାସରେ ୨୦୧୮ ରେ CSE ପରୀକ୍ଷାରେ ସେ କେବଳ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ୪୦ ତମ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ୨୦୧୯-୨୦ ରେ LBS ଏକାଡେମୀ, ମସୁରୀରେ ତାଲିମ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ।

ସଂଶୋଧନ କମ ରିଭିଜନ ଅଧିକ:-

ତାଙ୍କର ସଫଳତା ମନ୍ତ୍ର ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବାବେଳେ, ଗାରୀମା UPSC ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଭଲ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରଥମେ ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା, ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଲଗା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମିଳିତ ଭାବରେ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ସମ୍ମାନ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁପିଏସସି ପ୍ରି ପରୀକ୍ଷାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ। କେବଳ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ସାମଗ୍ରୀ କଲେକ୍ସନ କଲେ ସଫଳତା ହାସଲ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ପଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ, ମନେରଖିବାକୁ ପଡିବ। ମକ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ଏହା ସହ ଉତ୍ତର ଲେଖିବା ଅଭ୍ୟାସ କରି ସ୍ପୀଡ଼ ବଢ଼ାନ୍ତୁ।

ପ୍ରଥମେ ପ୍ରିକୁ ଟା-ର୍ଗେ-ଟ କରନ୍ତୁ:-

ସମ୍ମାନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଟା-ର୍ଗେ-ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଏହି ବା-ଧା ଅତି-କ୍ରମ ନହୁଏ, ତେବେ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୃଥା ହେବ। ଉଭୟ ପରୀକ୍ଷା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ। କାରଣ ପରେ ଆପଣ ମୁଖ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ସମୟ ପାଇବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରି ଉପରେ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ମକ୍ ଟେଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ସଂଶୋଧନ ଚେକ କରନ୍ତୁ। ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ବିଶେଷ ଭାବରେ ଗାରୀମା, ମୁଁ ନିଜେ ସେହି ବିଷୟଗୁଡିକ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲି ଯେଉଁଥିରେ କମ ନମ୍ବର ରହୁଥିଲା ତାକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିଲି। ସେଗୁଡ଼ିକର ରିଭାଇଜ ବାରମ୍ବାର କରୁଥିଲି।

ନିରାଶ ହୁଅ ନ ହୋଇ ଧର୍ଯ୍ୟ ରଖ:-

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିପ୍ସ ଦେଇ ଆଇଏଏସ ଗାରୀମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଧର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ନିରନ୍ତରତା ଆବଶ୍ୟକ। ତୁମର ମନକୁ ଏପରି ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ଯେ ଯେଉଁ ଦିନ ତୁମେ ପଢ଼ିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁନାହଁ, ସେହି ଦିନ ଭଲ ଭାବରେ ପଢ଼ି ଦେଖାଅ। ଏବଂ ତୁମ ଭିତରେ କିପରି ଭାବରେ ନୂଆ ସାହସ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ଦେଖ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କଠାରୁ ଆପଣ ପ୍ରେରଣା ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ରୁହନ୍ତୁ। ନକା-ରା-ତ୍ମ-କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ଭଲ। ବିଫଳତା କିମ୍ବା ସଫଳତା ଉଭୟ ଆମ ମନରେ, ଯଦି ଆମେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥାଉ ତେବେ ଆମେ କିଛି ବି ହାସଲ କରିପାରିବା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *