କରୋନା ଭାଇରସ ବି-ନା-ଶ ଦେଖି ଚୀନର ଯୁବକମାନେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଭ-ୟ-ରେ ନିଜ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ର ଦଲିଲ ବନାଉଛି

ଗତ ବର୍ଷ 2020 ରେ ଚୀନର ଵୁହାନ ସହରରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଏହା ପୁନର୍ବାର ବିସ୍ତାର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେଉଁ ଚୀନରୁ ଏହାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେଠାରେ ଥିବା ଯୁବବର୍ଗ ଏଭଳିଭାବ କରୋନାରେ ଭ-ୟ-ଭୀ-ତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ଦଲିଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି ।

ଚୀନ ପଞ୍ଜିକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଭ-ୟ-ରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଚୀନ ପଞ୍ଜିକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ରି-ପୋ-ର୍ଟ-କୁ ଦର୍ଶାଇ , ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ (ଏସସିଏମ୍ପି) କହିଛି କିଛି ଚୀନୀ ନାଗରିକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଏବେ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା ସହ ସମ୍ପତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ 2019ରୁ 2020 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 1990 ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଯୁବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ 60 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଗତ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଉନସେଲିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଆସୁଥିବା କଲର ତିନି ପ୍ରତିଶତ ବୃ-ଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଚୀନର ଲୋକମାନେ ଘର ଏବଂ ସମ୍ପତି ବ୍ୟବସ୍ତା ପାଇଁ ଏମିତି ପରାମର୍ଶ ନେଉଛନ୍ତି ।

ଏସସିଏମ୍ପି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲରେ କୀନ ଚେନ ଲେଖିଛନ୍ତି ମୃ-ତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଆ-ଲୋ-ଚ-ନା-କୁ ନେଇ ସାମାଜିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେତୁ ଚୀନର କିଛି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ନି-ଷେ-ଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇରହିବ । ଶିନହୁଆ ସୋମବାରକୁ ସୂ-ଚ-ନା ଦେଇଥିଲେ କି ଏକ 18 ବର୍ଷୟ ଛାତ୍ର ଯାହାର ନାମ ଜିଆହୋଙ୍ଗ ନିଜ 20,000 ୟୁଆନର ସମ୍ପତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସାଂଘାଇର ଏକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କର ବଞ୍ଚିତ ସମ୍ପତ୍ତି ସେ ନିଜ ସାଙ୍ଗକୁ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯିଏକି ତାଙ୍କ କଷ୍ଟ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ରି-ପୋ-ର୍ଟ କହୁଛି କି 80 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ବେଳେ ଅତିକମରେ 70 ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗରେ ଚୀନ ୱିଲ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ୟାଙ୍ଗ ୟିଙ୍ଗୀ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରସାରିତ ସିସିଟିଭିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଅନେକ ଚାଇନା ଯୁବକଙ୍କୁ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରିଛି । ” ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଯୁବକମାନେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ସେମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି କି ଯଦି ସେମାନେ ମରିଯାଇଥାନ୍ତେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ କିଏ କରିଥାନ୍ତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ?

ଚୀନର ଆଇନ ଅନୁସାରେ 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ଏବଂ 16 ବର୍ଷର ବ୍ୟକ୍ତି ପୂର୍ଣ ରୂପରେ ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ସ-କ୍ଷ-ମ ଅଟନ୍ତି । ଚୀନରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୁ 75 ବର୍ଷ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *