କୋରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଖାଇବା ଠାରୁ ନେଇ ମିଳିବ ମାଗଣାରେ ବିୟର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଅଫର ବିଷୟରେ

ଦେଶରେ କୋରୋନା ଭାଇରସର ବଢୁଥିବା ଘ-ଟ-ଣା-କୁ ରୋ-କିବା ପାଇଁ ଟୀକାକରଣର ସାହାରା ନିଆଯାଉଛି ଏବଂ କମ ସେ କମ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କୋରୋନା ଟୀକା ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତର-ଫରୁ ରଖା ଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଲୋକ କୋରୋନା ଟୀକା ପ୍ରତି ସ-ଚେ-ତ-ନ ହୋଇ ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଅଫର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ଅଫର ଦ୍ଵାରା ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ କୋରୋନା ଟୀକା ନେବେ।

ପ୍ରସିଦ୍ଧ କ୍ୟାବ ସର୍ଭିସ କଂପାନୀ ଉବର ତରଫରୁ ଘୋ-ଷ-ଣା କରି କୁହାଯାଇଛି କି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କୋରୋନା ଟୀକା ନେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କଂପାନୀ ତରଫରୁ ମାଗଣାରେ ଯାତ୍ରା ଦିଆଯିବ। ଉବର କଂପାନୀ ଅନୁସାରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧.୫କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଯାତ୍ରା ଦେବେ। ଏହି ଯାତ୍ରା ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ଟୀକାକରଣ କରାଇବେ। ଏହି ଅଫର ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ଟୀକା ନେବାପାଇଁ ଫ୍ରୀରେ କ୍ୟାବକୁ ଆସିପାରିବେ। ଏହି ଅଫର ନେବାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଟୀକା ନେବାର ସୂ-ଚ-ନା କଂପାନୀକୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ କୋରୋନା ଟୀକାକରଣର କାମ ଜୋରରେ କରାଯାଉଛି। ଆମେରିକାର ଓହିୟୋରେ ମାର୍କେଟ ଗାର୍ଡେନ ବ୍ରୁଅରୀ ଟୀକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ୨୦୨୧ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଥର ମାଗଣାରେ ବିୟର ପିଆଇବାର ଘୋ-ଷ-ଣା କରିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାରେ ମ୍ୟାକ ଡୋନାଲ୍ଡ, AT&T,ଇଂସାକାର୍ଟ, ଟାରଗେଟ, ଟ୍ରେଡର ଜୋସ, କୋବାନୀ ଜ୍ୟାସୀ କଂପାନୀମାନେ ଭ୍ୟାକ୍ସୀନ ଲଗାଉଥିବା ନିଜ ଷ୍ଟାଫଙ୍କୁ ରହିବା ଏବଂ ଟଙ୍କା ଦେବାର ଘୋ-ଷ-ଣା କରିଛନ୍ତି। ଏତିକି ନୁହେଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକା ସେଣ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବାପାଇଁ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ଅନେକ କଂପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୩୦ଡଲାର ବା ପାଖାପାଖି ୨୨୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଛାଡ ମଧ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ଡୋନଟ କଂପାନୀ କ୍ରିସ୍ପୀ କ୍ରୀମ ଟୀକା ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୨୧ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମାଗଣାରେ ଗୋଟିଏ ଡୋନଟ ଖୁଆଇବାର ଅଫର ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କି ମିଶିଗନରେ ମେଡିକାଲ ମାରିଜୁଆନା ବା ଗା-ଞ୍ଜା ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କଂପାନୀ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଲଗାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଫ୍ରୀ ରୋଲ୍ଡ ଜଏଣ୍ଟ (ଗା-ଞ୍ଜା)ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଘୋ-ଷ-ଣା କରିଛନ୍ତି। ମାଗଣାରେ ଏହି ଜିନିଷ ନେବାପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କେବଳ ମଡରେନା, ଫାଇଜର ବା ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ ଟୀକା ଲଗାଇବାର କାର୍ଡ ଦେଖାଇବାକୁ ହେବ।

ଚୀନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରର ଅନେକ ଅଫର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ହେଲେ ହେନାନ ପ୍ରାନ୍ତର ଗୋଟିଏ ସହରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଟୀକା ନଲଗାଇବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚେ-ତା-ବ-ନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ଏବଂ ଘର ମଧ୍ୟ ଛଡେଇ ନେବାର ଧ-ମ-କ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଧ-ମ-କ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ନେବାପାଇଁ ମନା ଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *