LIC: ଜୀବନସାରା ମିଳୁଥିବ ମାସକୁ ୮୦୦୦ ଟଙ୍କାର ପେନସନ, କେବଳ ଥରେ ଏତିକି ଟଙ୍କା ଲଗାନ୍ତୁ

LIC ସମୟ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ସ୍କିମ୍ ଆଣିଥାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ନ ହେବେ। ଗରିବରୁ ଧନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ LIC ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଛନ୍ତି। LIC ର ପଲିସି ପ୍ରତ୍ୟେକର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଯୋ-ଜନା କରାଯାଇଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପଲିସି ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ରିଟାର୍ଡମେଣ୍ଟ ପରେ LIC ଆପଣଙ୍କର ରୋଜଗାର ଜାରି ରଖିବ।

LIC ନୂଆ ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ପଲିସିର ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହାର ବିଶେଷତା ଏଥିରେ ମିଳିବା ବାଲା ପେନସନ ଅଟେ। ଏଥିରେ ମାତ୍ର କିଛି ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରି ଜୀବନ ସାରା ମାସିକ ପେନସନ ପାଇପାରୁଥିବେ। ଏଥିରେ ଗ୍ରାହକ ନିଜର ରିଟାର୍ଡମେଣ୍ଟ ପରେ ଏହି ଟଙ୍କାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଚଳି ପାରିବ। ଏହା ଏକ ସିଙ୍ଗଲ ପ୍ରିମିୟମ ପ୍ଲାନ ଅଟେ। ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ପଲିସିର ଗ୍ରାହକ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିପାରିବେ। ପ୍ରଥମ ଇମିଡିଏଟ ଏନ୍ୟୁଟି, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଡେଫ୍ଫୋର୍ଡ ଏନ୍ୟୁଟି। LICର ଏହି ପଲିସି ଆପଣ ଅନଲାଇନ ବା ଅଫଲାଇନ କିଣିପାରିବେ।

ଜୀବନ ସାରା ମିଳୁଥିବ ପେନସନ:-

LIC ର ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ସ୍କିମର ବିଶେଷତା ହେଉଛି ଏହା ଦ୍ୱାରା ମିଳୁଥିବା ପେନସନ। ଏହି ପେନସନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗ୍ରାହକକୁ ଅନେକ ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଏହି ପଲିସିର ବିଶେଷତା ବିଷୟରେ ମନେ କରନ୍ତୁ, ୪୫ ବର୍ଷର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପଲିସିରେ ଲଗାଇଛି ତେବେ ତାକୁ ବର୍ଷକୁ ୭୪,୩୦୦ ପେନସନ ମିଳିବ। ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ତୁରନ୍ତ ବା ପୁଣି ୫, ୧୦, ୧୫ ଅବା ୨୦ ବର୍ଷ ବାଲା ଅପ୍ସନରେ ପେନସନ୍ର ମୂଲ୍ୟ ବଡ଼ିଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ କିଛି ଶର୍ତ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଅନଲାଇନ ବା ଅଫଲାଇନରେ କିଣି ପାରିବେ ଏହି ପଲିସି:-

ଏଲଆଇସିର ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ପଲିସିରେ ଯୋଗଦାନ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ କିମ୍ବା ଅଫଲାଇନରେ କିଣି ପାରିବେ। ଏହି ସ୍କିମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ମିଳିବ। ଏହି ସ୍କିମ ବାର୍ଷିକ ପେନସନ ଦେବ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ରିଟାର୍ଡମେଣ୍ଟ ପରେ କାମରେ ଆସିବ।

ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ପଲିସିର ବିଶେଷତା:-

LIC ର ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ପଲିସି ଏକ ଭଲ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଅଟେ। ଏହା ସିଙ୍ଗଲ ଡିପୋଜିଟର ପ୍ଲାନ ଅଟେ। ୩ ମାସ ପରେ କେବେବି ସରେଣ୍ଡର ମେଡିକାଲ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ। ତୁରନ୍ତ କିମ୍ବା ୧ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପେନସନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଜଏଣ୍ଟ ଲାଇଫ ଅପ୍ସନରେ ଆପଣ ନିଜର ନିକଟ ତଥା ସମ୍ପର୍କୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରଖି ପାରିବେ। ୧୦ ଲକ୍ଷ ନିବେଶ ଉପରେ ଯଦି ଆପଣ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ପେନସନ ପାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୯.୧୮ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ନ ହିସାବରେ ବର୍ଷକୁ ପେନସନ ମିଳିବ।

ଏହି ବୟସର ଲୋକ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଫାଇଦା:-

LIC ର ଏହି ଯୋଜନା ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୮୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଜୀବନ ଶାନ୍ତି ଯୋଜନାରେ ପେନସନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୧ ବର୍ଷ ପରେ ଋଣ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ପେନସନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୩ ମାସ ପରେ ଏହା ସରେଣ୍ଡର କରାଯାଇ ପାରିବ। ଉଭୟ ତୁରନ୍ତ ଏବଂ ସ୍ଥଗିତ ବାର୍ଷିକ ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ବାର୍ଷିକ ହାର ନିଶ୍ଚିତ ହେବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବିଭିନ୍ନ ବାର୍ଷିକ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ଦେୟର ମୋଡ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି। ଥରେ ଚୟନ ହୋଇଗଲେ ବିକଳ୍ପ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହା ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଯେ, ଏହି ଯୋଜନା LIC ର ପୁରୁଣା ଯୋଜନା ଜୀବନ ଅକ୍ଷୟ ଭଳି ସମାନ।

LIC ପଲିସି ସ୍ଟେଟ୍ସ ଅନଲାଇନରେ କିପରି ଚେକ କରିବେ:-

ଆପଣଙ୍କ ପଲିସିର ସ୍ଟେଟ୍ସ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ, LIC ର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ୍ https://www.licindia.in/ ଚେକ କରନ୍ତୁ।

*ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ୱେବସାଇଟ ଲିଙ୍କ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ, https://ebiz.licindia.in/D2CPM/#Register.
*ଏବେ ୟୁଜରଙ୍କ ନାମ, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ପାସୱାର୍ଡ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ GO ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।
*ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ପଲିସି ଟୁଲରେ ଲିଷ୍ଟେଡ଼ କରିବା ବାଲା ଏକ ପେଜ ଖୋଲିବ।
*ଏବେ ଭ୍ୟୁ ନାମଲେଖା ନୀତି ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତୁ।
*ସମସ୍ତ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସହିତ ଏକ ପୃଷ୍ଠାରେ ନାମଲେଖା ତାରିଖ, ପ୍ରିମିୟମ ରାଶି ଏବଂ ବୋନସ ସହିତ ଖୋଲିବ।
*ଗ୍ରାହକମାନେ ପଲିସି ନମ୍ବର ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ପଲିସିର ସ୍ଥିତି ଦେଖି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *