ମାଙ୍କଡ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିରେ ଖେଳିଥାଏ Video Game – ଦେଖନ୍ତୁ Video

ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ(Neuralink),ଏଲନ ମସ୍କ(Elon Musk)ର ଷ୍ଟା-ର୍ଟ-ଅପ ଯେଉଁ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଇଂପ୍ଲାଟେବଲ ବ୍ରେନ-ମଶୀନ ଇଣ୍ଟରଫେଶ ବିକଶିତ କରିଥାଏ, ସେ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ମାଙ୍କଡକୁ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ବଳରେ ଭିଡିଓ ଗେମ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି।

ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ(Neuralink),ଏଲନ ମସ୍କ(Elon Musk)ର ଷ୍ଟା-ର୍ଟ-ଅପ ଯେଉଁ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଇଂପ୍ଲାଟେବଲ ବ୍ରେନ-ମଶୀନ ଇଣ୍ଟରଫେଶ ବିକଶିତ କରିଥାଏ, ସେ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ମାଙ୍କଡ(monkey)କୁ ନିଜ ବୁ-ଦ୍ଧିର ଉପଯୋଗ କରି ଭିଡିଓ ଗେମ(video game)ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଏଲନ ମସ୍କ ଆଜି ସକାଳୁ ଟୁଇଟରରେ ପାନ୍ଗ (Pong) ଖେଳୁଥିବାର ମାଙ୍କଡ(monkey playing Pong)ର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ନଅ ବର୍ଷର ମ୍ୟାକେକ ମାଙ୍କଡ(macaque monkey), ପେଜର(Pager) ଭିଡିଓ ରଚନା ହେବାର ପାଖାପାଖି ୬ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଲଗା ଯାଇଥିଲା। ତାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଜୟଷ୍ଟିକ ସହିତ ଅନ-ସ୍କ୍ରିନ ଗେମ ଖେଳିବା ଶିଖା ଯାଇଥିଲା। ଭିଡିଓ ଗେମରେ ରଙ୍ଗୀନ ବର୍ଗକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭରେ ଜୟଷ୍ଟିକର ଉପଯୋଗ କରି ପେଜରଙ୍କୁ ଦେଖାଇଥାଏ। ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ମେଶିନ ଲର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗର ଉପଯୋଗ ଏହି ଅନୁମାନ ଲଗାଇବାରେ ସ-କ୍ଷମ ଥିଲା କି ମାଙ୍କଡବର୍ଗଙ୍କୁ କେଉଁଆଡେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ହାତ ଗତିବିଧିର ଭବିଷ୍ୟ-ବାଣୀ କରିବ।

କିଛି ସମୟ ପରେ, ଜୟଷ୍ଟିକକୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରୁ ଡିସ୍କନେକ୍ଟ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମାଙ୍କଡ କେବଳ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିର ଉପଯୋଗ କରି ପନ୍ଗ ଖେଳିବାକୁ ଲାଗିଥିଲା। ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଗୋଟିଏ ବୟାନରେ କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାକେକ ମାଙ୍କଡ ଯାହା ନାମ ପେଜର ଅଟେ ସେଥିରେ ଲିଙ୍କର କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରକଟ କରିବାରେ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି,ସ୍ନାୟୁର ଗତିବିଧି ସହିତ ଗୋଟିଏ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସ୍କ୍ରିନ ଉପରେ ଗୋଟିଏ କର୍ସର ନେଇଯିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ, ୧,୦୨୪ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଡ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପିତ ସ୍ନାୟୁ ରେକର୍ଡ଼ିଙ୍ଗ ଏବଂ ଡେଟା ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଡିଭାଇସର ଉପଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ।”

ଏଲନ ମସ୍କ ଟୁଇଟରରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓର ଲିଙ୍କ ସେୟାର କରିବା ସମୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମାଙ୍କଡ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ବଳରେ ପନ୍ଗ ଖେଳୁଛି।”ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଗୋଟିଏ ମାଙ୍କଡ ସସ୍ତିଷ୍କର ଉପଯୋଗ କରି ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ଗେମ ଖେଳୁଛି!!”ଏହି ଟୁଇଟ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୭ହଜାରରୁ ଅଧିକ ‘ଲାଇକ’ ଏବଂ ଶହଶହ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସି ସାରିଛି।

ଜଣେ ଟୁଇଟର ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, ଏ ପା-ଗଳ ଅଟେ, “ଯେତେବେଳେ କି ଅନ୍ୟ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମକୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାନାହିଁ କି ଆମେ କିଛି ବର୍ଷରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ କଣ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ମୁଁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଟେ!!”

ଅନ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଟୁଇଟରେ,ଏଲନ ମସ୍କ କହିଛନ୍ତି, କି ପ୍ରଥମ ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ “କାହାକୁ ପକ୍ଷ-ଘାତ ସହିତ କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଙ୍ଗୁଠିର ଉପଯୋଗ କରିବା ତୁଳନାରେ ଜୋରରେ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଉପଯୋଗ କରିବାର ଅନୁମତି ଦେବ।”

ଅରବପତି ଉଦ୍ୟମୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆସିବାକୁ ଥିବା ସଂସ୍କରଣ ଶରିରର ମୋଟର / ସମ୍ବେଦୀ ନ୍ୟୁରନ ସମୂହରେ ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ନ୍ୟୁରାଲିକ୍ସ ଦ୍ଵାରା ସଙ୍କେତକୁ ହଟାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ, ଉଦାହରଣ ପାଇଁ, ପ୍ୟାରାଲିସିସ ଦ୍ଵାରା ପିଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଆଙ୍ଗୁଠି ବଦଳରେ ବୁଦ୍ଧିରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ଚଲାଇ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *