ନର୍ଥ କୋରିଆର Kim jong ଙ୍କ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେବାଳିଆ – ସବୁଠୁ ଖରା-ପ ସମୟରେ ସଂ-ଘ-ର୍ଷ କରୁଛି ଦେଶ

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସୁପ୍ରିମ ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ମାନିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଦେଶ ଏବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ଖ-ରା-ପ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଛି। ତାନାସାହା ଶାସକ ନିଜ ଦେଶର କ୍ଷ-ତି ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଭାଇରସ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକେଇଛି |

ପାର୍ଟି ବୈଠକରେ ଭାଷଣ:-

ପିଓଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସତ୍ତାରୁଢ଼ ‘ ୱାର୍କରସ ପାର୍ଟି ‘ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସଚିବମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କିମ ଏହି ସତ କଥା ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ। ମହତ୍ତ୍ୱ ପୂର୍ଣ ରାଜନୀତିକ ଆୟୋଜନ ସମୟରେ ପାର୍ଟିର ହଜାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଯାଇ କିମ ଏହା ମାନିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଦେଶ ଏବେ ବହୁତ ଖ-ରା-ପ-ରେ ସଂ-ଘ-ର୍ଷ କରୁଛି।

ଶୁଣାଣୀ ପରେ ରାୟ:-

କରିଯାୟୀ ପ୍ରାୟଦ୍ବୀପ ର ରାଜନୀତି ସ୍ଥିତିର ଏ-କ୍ସ-ପ-ର୍ଟ ମାନଙ୍କ ମତ୍ତ ଏହାକି, ଉତ୍ତର କୋରିଆର କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଶାସନର ଏକ ଦଶକ ପୁରାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେଠାରେ ପ୍ରତାହାମରୁ ଘୃ-ଣ୍ୟ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା କୋଭିଡ଼-୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରସାରକୁ ବ-ନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଲଗାଯାଇଥିବା ଲକଡାଉନ ଏବଂ ଆମେରୀକାର ପ୍ର-ତି-ବ-ନ୍ଧ-କ କାରଣରୁ ଖ-ରା-ପ ଭାବେ କ୍ରିକ ହେଇଯାଇଛି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଅଧିକାରୀ କୋରିୟାନ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି କହିଛନ୍ତି, କିମ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ୱାର୍କର୍ସ ପା-ର୍ଟିର ବିଭାଗୀୟ ସଚିବଙ୍କୁ ବୈଠକରେ ଏହି ଟି-ପ୍ପ-ଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପାର୍ଟିର ବିଭାଗୀୟଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ:-

ରୁଲିଙ୍ଗ ପାର୍ଟିର ଶାଖା ତଥା ସେଲଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ, ତେବେ ସେଥିରେ ୫ ରୁ ୩୦ ସଦସ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି। ଏହା ପା-ର୍ଟିର ସବୁଠୁ ଛୋଟ ୟୁନିଟ ଅଟେ। ଯାହାର ରହିବା ଓ ଧରିବା ଦେଶର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି, କାରଖାନା, ସହ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ଉ-ପ-ରେ ଅଧିକାର ରହିଛି। ମାଇକ୍ରୋ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଦେଶର ଲୋକମାନଙ୍କର ନାଡ଼ ଧରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ହେବାରୁ ଏମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ଦେଶର ସତ୍ତାକୁ ଧରି ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଟୁଲ କରାଯାଇଥାଏ। ସେଲ ସଚିବଙ୍କର ପୂର୍ବ ସମ୍ମିଳନ ୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ ୨୦୧୭ରେ ହୋଇଥିଲା।

କିମ ଜୋଙ୍ଗଙ୍କ ରାଜନୀତିକ ଯାତ୍ରା:-

କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ସତ୍ତାକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯେବେ ତାଙ୍କ ପିତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଇଲଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୬ ମସିହା ମେ ମାସ ୮୯ ତାରିଖରେ ସତ୍ତାରୁଢ଼ ପା-ର୍ଟିର ଦୁ-ର୍ଲ-ଭ ଶୀ-ର୍ଷ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଦ୍ୱାରା କିମଙ୍କ କିମଙ୍କ ୱାର୍କର୍ସ ପା-ର୍ଟିର ଅ-ଧ୍ୟ-କ୍ଷ ପଦ ଦିଆଗଲା। ସମସାମୟିକ ଶାସନାଧ୍ୟକ୍ଷ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ନାମରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ଉପରେ କରୋନେସନକୁ ଘୋ-ଷ-ଣା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସ୍ଥାପନା ପରେ ବଂଶାନୁଗତ ଶାସନର ୩ୟ ପିଢ଼ିର ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାର୍ଟିର ପ୍ରଥମ ସଚିବ ଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *