ପ୍ରଥମେ କରୁଥିଲେ ସାହାଯ୍ୟ, ପୁଣି ନେ-ଇ ଯା-ଉ-ଥି-ଲେ ଜୀ-ବ-ନ, ‘ବିକି-ନୀ କି-ଲ-ର’ ଶୋଭରାଜଙ୍କ କା-ହା-ଣୀ

ବିକିନୀ କି-ଲ-ର ଏବଂ ଦ ସର୍ପେଟଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚାର୍ଲ୍ସ ଶୋଭରାଜ ଗୋଟିଏ ଥର ପୁଣି ମୁ-ଖ୍ୟ ଖ-ବ-ର ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଚାର୍ଲ୍ସ ଉପରେ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ରୀ ତ ଲଞ୍ଚ ହୋଇସାରିଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନେପାଳର ଜେ-ଲ-ରେ ବସି-ବସି ମିଡିଆକୁ ଇ-ଣ୍ଟରବ୍ୟୁ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ନେପାଳୀ ପ୍ର-ଶା-ସ-ନ ସମମ୍ଭରେ ଅଛନ୍ତି। ନିଜର ଚାର୍ମ ଏବଂ ଅନ୍ଦାଜ ଯୋଗୁଁ ଚାର୍ଲ୍ସ ଅ-ପ-ରା-ଧ ଦୁ-ନି-ଆ-ରେ କି-ମ୍ବ-ଦ-ନ୍ତୀ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି।

ଚାର୍ଲ୍ସ ଶୋଭରାଜଙ୍କ ଜନ୍ମ ଭିଏତନାମର ସାଇଗନରେ ୬ଅପ୍ରେଲ ୧୯୪୪ରେ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ସାଇଗନ ଉପରେ ଜାପାନର କବଜା ଥିଲା। ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ଆପଣେଇବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଏହାର ନ-କ-ରା-ତ୍ମ-କ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନ ବ-ହୁତ କ-ଷ୍ଟରେ ଭରି ହୋଇ ରହିଥିଲା।

ସୋଭରାଜଙ୍କ ମାଆ ଭିଏତନାମର ଥିଲେ ଏବଂ ବାପା ଜଣେ ସିନ୍ଧୀ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନୀ। ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ମାଆ-ବାପା ବାହା ହୋଇନଥିଲେ। ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ମାଆ ଭିଏତନାମରେ ପୋଷ୍ଟେଡ ଫ୍ରା-ନ୍ସର ଗୋଟିଏ ଫୌଜି ଲେଫ୍ଟିନେଣ୍ଟଙ୍କ ସହିତ ଦେଖା ହୋଇଥିଲେ। ଫୌଜି ସେହି ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଆପଣାଇ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହିପରି ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ନାଗରିକତା ମିଳିଥିଲା।

ବର୍ଷ୧୯୬୩ରେ ଶୋଭରାଜ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଜେ-ଲ ଯାଇଥିଲେ। ଫ୍ରାନ୍ସର ପୋଇସୀ ଜେ-ଲ ପ୍ୟାରିସ ସହର ଠାରୁ ଦୂର ଗୋଟିଏ ଏ-କା-ନ୍ତ ଜାଗାରେ ଥିଲା। ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର କ-ଏ-ଦୀ-ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ନିଜର ବ-ଞ୍ଚି-ବା କରାଟେର କୌ-ଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ କରିଥିଲେ। ଶୋଭାରାଜ ସେହି ଜେ-ଲ-ରେ ଚୁପଚାପ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ଇଶାରାରେ ଜିନିଷ ପତ୍ର ମାଗୁଥିଲେ।

ଶୋଭାରାଜ ଅନେକ ଭାଷାରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ, ବେଶ ବଦଳାଇବାରେ ମହାରଥୀ ଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ଚାର୍ମିଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିଥିଲେ। ସେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଡ୍ର-ଗ-ସ ଦେଇ ମା-ରି ଦେ-ଉଥିଲେ। ମନା ଯାଉଛି କି ସେ ନିଜର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଶି-କା-ର ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ମହିଳା ଟେରେସା‌ ନୋଲଟନଙ୍କୁ କରିଥିଲେ।

ଚାର୍ଲ୍ସ ଜେ-ଲ-ରୁ ବାହାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅ-ପ-ରା-ଧ ଧ-ନ୍ଦା-ରେ ଆକ୍ଟିଭ ରହିଥିଲେ। ସେ ଅନେକ ଘୋ-ଟା-ଲା ସାହାଯ୍ୟରେ ଅନେକ

ଟଙ୍କା ଏକାଠି କରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ୟୁରୋପ ଛାଡ଼ି ଇସ୍ତାନବୁଲ ପୁଣି ଭାରତ ଆସି ଯାଇଥିଲେ। ଚାର୍ଲ୍ସ ସେଣ୍ଟାଲ ନାମକ ମହିଳାଙ୍କୁ ବାହା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଣ୍ଟାଲ ଭାରତରେ ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ଛୁଆକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ।

୧୯୭୦ ସମୟରେ ସେ ଚୋ-ରି କରା ଯାଇଥିବା କାରର ଦ-ଲା-ଲୀ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ। ସେ ରଇସ ଭାରତୀୟ (ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ବିଦେଶୀ କାର ରଖିବାର ସୌକିନ ଥାଏ) ମାନଙ୍କୁ ଏହି କାର ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ସେ ପାକିସ୍ଥାନ ତଥା ଇରାନରୁ କାରର ଚୋ-ରି କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର ବ-ର୍ଡ-ର ରାସ୍ତାରେ ଆଣୁଥିଲେ। ସେ ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ‘ଫ୍ରେଞ୍ଚ ସୋସାଇଟୀ’ ସହିତ ଯୋଡା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରସୁଖଦାର ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଳାମିଶା ବଢାଇବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ।

ହେଲେ ଜୁ-ଆ-ରେ ସବୁକିଛି ହରେଇବା ପରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀର ଅଶୋକ ହୋଟେଲର ଛାତ ଉପରେ ଚଢ଼ି ଲୁ-ଟ କରିଥିଲେ। ସେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏ-ୟା-ର-ପୋ-ର୍ଟ ଯାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ କ-ଷ୍ଟ-ମ ବି-ଭା-ଗ-କୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସ-ନ୍ଦେ-ହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଲୁ-ଟ-ର ବ୍ୟା-ଗ ଜ-ବ-ତ କରି ନିଆଯାଇଥିଲା। ଚାର୍ଲ୍ସ ସେଠାରୁ ଦୌଡ଼ି ପଳାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କୁ ଧରି ତିହାଡ ଜେ-ଲ-ରେ ଭ-ର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ବାପା ଏହାପରେ ତାଙ୍କର ଜା-ମି-ନ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ଭାରତରୁ ପ-ଳା-ଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଆସି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ହିପ୍ପିୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେ ବହୁତ ନିଶାର କାରବାର କରିଥିଲେ। ହେଲେ କାବୁଲରେ ଆ-ରା-ମ-ଦା-ୟ-କ ଜୀ-ବ-ନ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ୟୁରୋପକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ।

୧୯୭୨-୨୯୭୬ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୨୪ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ବର୍ଷ ୨୦୦୩ରେ ନେପାଳ ଯିବାପରେ ତାଙ୍କୁ ୧୯୭୫ରେ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ହିପ୍ପିୟଙ୍କ ହ-ତ୍ୟା-ର ଆ-ରୋ-ପ-ରେ ଆ-ଜୀ-ବ-ନ କା-ରା-ଦ-ଣ୍ଡ-ର ସ-ଜ୍ଜା ଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ବର୍ଷ୧୯୯୭ରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ଭାରତର ଜେ-ଲରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ ତ ଫ୍ରାନ୍ସର ଜଣେ ଅଭିନେତା-ପ୍ରୋଡ୍ୟୁସର ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଉ-ପ-ରେ ଆ-ଧା-ରି-ତ ସିନେମା ଏବଂ ବହିର ଅଧିକାର ପାଇଁ କଥିତ ଭାବରେ ପାଖାପାଖି ୯୭କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ।

ନେପାଳରେ ସ-ଜ୍ଜା କାଟୁଥିବା ସମୟରେ ୨୦୦୮ରେ ଚାର୍ଲ୍ସ ବହୁତ ହିଁ କମ ବୟସର ଜଣେ ନେପାଳୀ ଝିଅ ନିହିତା ବିଶ୍ଵାସଙ୍କ ସହିତ ଜେ-ଲ-ରେ ହିଁ ବାହା ହୋଇଥିଲେ। ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ରଣଦୀପ ହୁଡ୍ଡା ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ପରିଶେଷରେ ନେପାଳର ଗୋଟିଏ ଜେ-ଲରେ ବ-ନ୍ଦୀ ଚାର୍ଲ୍ସ ଶୋଭାରାଜଙ୍କ ଉପରେ ଭାରତ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ନେପାଳ, ତୁର୍କୀ ଏବଂ ଇରାନରୁ ହ-ତ୍ୟା-ର ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆ-ରୋ-ପ ଲାଗିଛି। ତାଙ୍କୁ ସିରିୟଲ କି-ଲ-ର କୁହା ଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୦୪ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଏମିତି କୈାଣସି ଘ-ଟ-ଣା-ରେ ଦୋ-ଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇ ନଥିଲା। ବର୍ତମାନ ଜେ-ଲ-ରେ ମିଡ଼ିଆକୁ ଇଣ୍ଟରବ୍ୟୁ ଦେବା ସମୟରେ ନେପାଳର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ହ-ର-କ-ତ-କୁ ଆସି ଯାଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *