7th pay commission: ରାତିରେ ଡ୍ୟୁଟି କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଯାଇଛି ନୂଆ ଖବର, ଅଲାଉନ୍ସ ନି-ୟ-ମରେ ହେଲା ବଡ଼ ବଦଳ

ରେ-ଲ-ୱେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବଡ଼ ରିଲିଫ ମିଳିଛି। ସପ୍ତମ ଦରମା ଆୟୋଗ ଚାଲିବା ସମୟରେ ରେ-ଲ-ୱେ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଭର୍ତ୍ତି ରେ କିଛି ନି-ୟ-ମ ବଦଳ କରିଛି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ରେ-ଲ-ୱେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିପାରେ।

ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସର ରିକ୍ବାରି ଉପରେ ଥିଲା ବି-ବା-ଦ:-

ରେ-ଲ-ୱେ ତରଫରୁ ବଦଳାଯାଇଥିବା ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ରେ-ଲ-ୱେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ ସାଲାରୀ ୪୩,୬୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ସେମାନଙ୍କୁ ଏବେ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ସେଠି ୭ମ ଦରମା ଆୟୋଗ ଲାଗୁ ହେଲା ପରେ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସ ମିଳିଛି ସେମାନଙ୍କର ରିକ୍ବାରି ପରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ଏବେ ରେ-ଲ-ୱେ ରିକ୍ବାରି ଉପରେ ବନ୍ଦ ରଖିବା ସହ department of personal and trainingଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଅଲଗା ଅଲଗା ପରିସ୍ଥିତିରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି।

ରେ-ଲ-ୱେ ଦେଲା କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ରିଲିଫ:-

northern railwayର ଦିଲ୍ଲୀ ମଣ୍ଡଳର ମହାମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁପା ଶର୍ମାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ରେ-ଲ-ୱେ ଏବେ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସ ରିକ୍ବାରିକୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖିଛି। ଏହା ଉତ୍ସାହର କଥା। ରେ-ଲ-ୱେ ୟୁନିୟନ ତରଫରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି ଯେ, ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସ ଦିଆଯାଇ ନଥିବ ତେବେ ତାକୁ ରାତିରେ ଭି ଡକା ନଯାଉ।

Google

ଏହା ଆଲାଉନ୍ସ ଚୟନ କରିବାର ଫର୍ମୁଲା:-

ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସର ହିସାବର ନି-ୟ-ମ ଅନୁସାରେ କିଛି ବଦଳ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସେହିସମୟରେ ଲାଗୁ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହା ଫର୍ମୁଲାର ଆଧାର ଉପରେ କରାଯିବ। ଏହି ଫର୍ମୁଲା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ମନ୍ତ୍ରାଳୟରେ ଲାଗୁ ହେବ।

ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ହେବ ଭତ୍ତା:-

ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସର ହିସାବର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ତାଙ୍କ ବେସିକ ପେ ଆଧାର ଉପରେ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଗ୍ରେଡ ପେ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏବେ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ଭତ୍ତା ମିଳିବ।

ସୁପରଭାଇଜରର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଜ-ରୁ-ରୀ:-

କର୍ମଚାରୀ ମାନେ କେତେ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସର ଏହି ହିସାବ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସୁପ୍ରଭାଇଜରଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାର୍ଟିଫିକେଟକୁ ଆଧାର କରି କରାଯିବ। ରାତି ୧୦ରୁ ସଖାଳ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କଲେ ମିଳିବ ରାତି ଡ୍ୟୁଟି ଆଲାଉନ୍ସ।

Google

ରେଳକର୍ମଚାରୀଙ୍କର ବି-ରୋ-ଧ ଅଧିକ:-

ଭାରତୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବେ HRMSର କମକୁ ନେଇ ଜୋରରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେ-ଲ-ୱେ ଫେଡରେସନର ଆହ୍ୱାନ ପରେ ରେ-ଳକ-ର୍ମୀଙ୍କ-ର ବି-ରୋ-ଧ ଜୋରରେ ବଡ଼ିଯାଇଛି। ନିଜର ପ୍ରସ୍ତାବ ପୁରଣ ପାଇଁ ସେ ରେ-ଲ-ୱେର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲା। ରେ-ଲ କର୍ମଚାରୀ HRMS ସିଷ୍ଟମରେ ସୁଧାର ତଥା ତାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ।

ସେମାନଙ୍କର କହିବା କଥା ଯେ, HRMS ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରିଭିଲେଜ ପାଶେସ, ରିଜରଭେସନ ଓ PF କାଦିବାରେ ସମସ୍ୟା ଆସୁଛି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଲୱେ ଫେଡରେସନର ମହାସଚିବ ଶିବ ଗୋପାଳ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, ରେ-ଲ-ୱେ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଇଂରେଜ ସମୟରୁ ରେ-ଲ-ୱେ ପାସର ସୁବିଧା ଉଠାଉଛି। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥରକି ଏହି ବିଶେଷାଧିକାରୀକୁ ଛିଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ବହୁତ ରୁଷି ଯାଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *