ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯଦି କରିବେ ଏହି ଭୁଲ, ତେବେ ୩ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ହେବ ଜେଲ, ରେ-ଲ-ୱେ ଦେଲା ଚେ-ତାବ-ନୀ:-

ଟ୍ରେନରେ ନି-ଆଁ ଲାଗିବା ଏହି ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଅନେକ ଥର ଦିଆଯାଇଛି। ପାଖ ଦିନରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଡେହରାଡୁନ ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ରେ ଏକ କୋଚରେ ନି-ଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଗାଜିଆବାଦ ରେ-ଲ-ୱେ ଷ୍ଟେ-ସ-ନରେ ନି-ଆଁ ଲାଗିବାର ଅନେକ ଘ-ଟ-ଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଗୁଡିକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ରେ-ଲ-ୱେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅଫିସିଆଲ ନୋଟିସ ଜା-ରି କଲା।

Google

ରେ-ଲ-ୱେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଜଣାଇଲା ଏହି କଥା:-

ରେ-ଲ-ୱେ ଟ୍ୱିଟ କରି ଜଣାଇଲା ଯେ, ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଜ୍ବ-ଳ-ନଶୀ-ଳ ସାମଗ୍ରୀ ନାହିଁ ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ନେବେ, ନାହିଁ କାହାକୁ ନବାକୁ ଦେବେ। ଏହା ଏକ ଦ-ଣ୍ଡନୀ-ୟ ଅ-ପରା-ଧ ଅଟେ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆ-ଇ-ନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସହ ଜେ-ଲ ଯାଇପାରନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟ ରେ-ଲ-ୱେ ଅନୁସାରେ, ଟ୍ରେନରେ ଅ-ଗ୍ନି ଖେଳେଇବା ବା ଜ୍ବ-ଳ-ନଶୀ-ଳ ବସ୍ତୁ ନେଇଯିବ ରେ-ଲ-ୱେ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୮୯ ର ଧା-ରା ୧୬୪ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦ-ଣ୍ଡ ବିଧାନ ଅଟେ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଧରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେ-ଲ ଅଥବା ୧୦୦୦ ତାଙ୍କ ଜୋ-ରିମା-ନା ବା ୨ଟି ଦ-ଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇ ପାରେ।

ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜ୍ବ-ଳ-ନଶୀ-ଳ ପଦାର୍ଥ ଯେପରି ମାଟିର ତେଲ, ପେଟ୍ରୋଲ, ବାଣ, ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଆଦି ନାହିଁ ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ନେବେ ନାହିଁ କାହାକୁ ନେବାକୁ ଦେବେ। ଏହା ଏକ ଦ-ଣ୍ଡନୀ-ୟ ଅ-ପରା-ଧ ଅଟେ।

ଏହି ଜିନିଷ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଛି ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧ:-

ରେ-ଲ-ୱେ ଟ୍ୱିଟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଟ୍ରେନର ଡବାରେ କିରୋସିନ, ଶୁଖିଲା ଘାସ, ଷ୍ଟୋଭ, ମାଟିର ତେଲ, ପେଟ୍ରୋଲ, ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର, ଦିଆସିଲ, ବାଣ, କିମ୍ବା ନି-ଆଁ ଖେଳେଇଲା ଭଳି କୌଣସି ଜ୍ବ-ଳ-ନଶୀ-ଳ ଜିନିଷ ନିଜ ସହ ନ ନେବାକୁ ଶକ୍ତ ଚେ-ତାବ-ନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ରେ-ଲ-ୱେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରାକୁ ସୁ-ରକ୍ଷି-ତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସବୁ ନି-ୟ-ମ ତିଆରି କରିଛି। ଯାହାକି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଲୋକ ସୁ-ରକ୍ଷି-ତ ଭାବେ ନିଜ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଉ ଓ ଏକ ହସ ମୁହଁ ରହିଥାଉ।

ରେ-ଲ-ୱେ ପରିସରରେ ଧୂ-ଆଁ କରିବା ଅ-ପରା-ଧ:-

ଏତିକି ନୁହେଁ ନିଆଁର ଘ-ଟ-ଣା ଗୁଡିକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବା ପାଇଁ ରେ-ଲ-ୱେ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଧୂ-ଆଁ କରିବା ସମୟରେ ଧ-ରା ପଡ଼ିଲା, ତେବେ ସେ ଜେ-ଲକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଯିବ। ଏହା ସହ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଜୋ-ରିମା-ନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ଧ-ରା ପଡ଼ିଲା ୨୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ଜୋ-ରିମା-ନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରେ-ଲ-ୱେ ପରିସରରେ ବି-ଡ଼ି ବା ସି-ଗାରେ-ଟ ଟାଣିବା ପଡ଼ିପାରେ ମ-ହ-ଙ୍ଗା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *