ନିଜ ର-କ୍ତ ପିଇବାକୁ ଦେଇ, ଏହି ଜୀବକୁ ଗୃହ ପାଳିତ ପଶୁ ପରି ରଖୁଛନ୍ତି ଲୋକ

ଜୋକ ପାଳୁଥିବା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ଜୀବମାନଙ୍କୁ ତାଜା ର-କ୍ତ ପିଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ନିଜ ହାତରେ ହିଁ ଏହାକୁ ରଖିଥାନ୍ତି। ଏମାନେ ପ୍ରଥମେ ଡଙ୍କରେ ବିନ୍ଧିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପୁଣି ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ର-କ୍ତ ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତି ତ ଜଣା ପଡିନଥାଏ କି ସେମାନେ ର-କ୍ତ ପିଉଛନ୍ତି।

ଆପଣ ବୋଧହୁଏ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପାଳିତପଶୁ ରଖୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ। କେହି ପେଟ ପରି କୁକୁର ପାଳିଥାନ୍ତି ତ କାହାର ବିଲେଇ ପାଳିବାର ସୌକ ଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ଛେଳି, ମେଣ୍ଢା,ଗାଇ,ବଳଦ,ମାଛ,ପକ୍ଷୀ, ଘୁଷୁରୀ, ଏମିତି କି ଘୋଡା ମଧ୍ୟ ପାଳିଥାଆନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ରାଜା-ମହାରାଜା ମାନେ ସିଂହ ଏବଂ ଚିତା ପାଳୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏମିତି ଜୀବକୁ ପାଳି ରଖିଥାନ୍ତି ଯିଏ ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପୁଣି ନିଜ ମାଲିକଙ୍କର ଏହାକୁ ପଢ଼ି ଆପଣଙ୍କୁ ଆ-ଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଥିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ ଅଟେ କି ଏହି ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଲୋକ ଗୋଟିଏ ଏମିତି ଜୀବକୁ ମଧ୍ୟ ପାଳିବାର ସୌକ ରଖିଥାନ୍ତି ଯିଏ ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷିଥାଏ।

ଏହି ଜୀବକୁ ଜୋକୋ(Leech) କୁହାଯାଏ। ଆପଣ କେବେ ନା କେବେ, ‘ଜୋକୋ ପରି ଲାଖିଯିବା’ ଉକ୍ତି ଶୁଣିଥିବେ। ଜୋକୋ ଏମିତି ଜୀବ ଅଟେ ଯିଏ ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷିଥାଏ। ବୋଧହୁଏ ଏହା ଜଙ୍ଗଲି କିମ୍ବା ପାଳିତ ଜୀବମାନଙ୍କ ଶରିରରେ ଲାଗି ଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଧିରେଧିରେ ତାଙ୍କ ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷିବାକୁ ଲାଗିଥାନ୍ତି। ଏହି ଜୋ-କୋ ଯଦି ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଲାଗିଯିବ ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରୁ ମଧ୍ୟ ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷି ନେଇଥାନ୍ତି। ଏମିତିରେ ତ ଏହି ଜୀବ ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷ-ତିକାରକ ହୋଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜୋକୋ ପାଳିବାର ସୌକ ରହିଛି। ସେମାନେ ଏହି ଜୀବକୁ ନିଜ ଶରୀରରେ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ପୁଣି ନିଜ ର-କ୍ତ ଏମାନଙ୍କୁ ଶୋ-ଷିବାକୁ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଜୋକୋ ପାଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପାଳୁତ ଜୀବମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଣ କହିଛନ୍ତି?

ସାଇଂସ ଆ-ଲ-ର୍ଟ ନାମକ ଗୋଟିଏ ୱେବସାଇଟକୁ ଜଣେ ଅଜଣା ଜୋକୋ ପାଳନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି- ଏହା ଅଜବପ୍ରକାରର ପାଳିତ ଜୀବ ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଶୀ-ଘ୍ର ବଢିଥାନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି କି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୪ଟି ଜୋକୋ ଅଛନ୍ତି। ଏସବୁ ବଳଦ ଶରୀର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ଜୋକୋ ଅଟନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଏସିୟନ ଲୀଚ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଜୀବମାନେ ବଡ଼ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଅନେକ ଅନଲାଇନ ଷ୍ଟୋ-ର୍ସ ଗୋଟିଏ ଜୋକୋକୁ ୩୦୦ଡଲାର ଟଙ୍କାର ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଜୋକୋ ୫ କିମ୍ବା ସାଢେ ପାଞ୍ଚ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ି ଯାଇଥାନ୍ତି। ଆପଣ ଅନୁମାନ କରି ନିଅନ୍ତୁ କି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାପୁଲି ଆକାରର ହୋଇପାରେ!

ଜୋକ ପାଳୁଥିବା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ଜୀବମାନଙ୍କୁ ତାଜା ର-କ୍ତ ପିଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ନିଜ ହାତରେ ହିଁ ଏହାକୁ ରଖିଥାନ୍ତି। ଏମାନେ ପ୍ରଥମେ ଡଙ୍କରେ ବିନ୍ଧିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପୁଣି ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ର-କ୍ତ ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତି ତ ଜଣା ପଡିନଥାଏ କି ସେମାନେ ର-କ୍ତ ପିଉଛନ୍ତି। ଜୋକମାନେ ଏମିତି ଶୋ-ଷିଥାନ୍ତି କି ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷିବାର ଅନୁ-ଭବ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହୋଇନଥାଏ। ଜୋକ କାମୁଡି ଥିବା ଘା ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଭରି-ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ଏବଂ କୈାଣସି ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡିନଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଛିଲୋକ ମାଂସ ଦୋକାନରୁ ତାଜା ମାଂସ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାନ୍ତି ଯାହାକୁ ସେ ଜୋକକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଜୋକ ପାଳିବାଟା ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ମେଡ଼ିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜୋକକୁ ଅନେକ ସମୟରୁ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ୧୯ବୀଂ ଶତାବ୍ଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋକକୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ନିମ୍ଫୋମାନିଆର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ କାରୀ ବୋଲି ମନା ଯାଉଥିଲା। ଆମେରିକା ଫୁଡ ଏଣ୍ଡ ଡ୍ରଗ ଏଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନରେ ମଧ୍ୟ ଜୋକର ବ୍ୟବହାରକୁ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ଭାବରେ ଅନୁମୋଦନ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଜୋକ ଥେରେପୀରେ ଜୋକକୁ ଶରିରର ସେହି ଭାଗ ଉପରେ ରଖା ଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ।

ଭାରତରେ ପ୍ରାଚୀନ ସମୟରୁ ହିଁ ଜୋକ ଥେରେପୀ ରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ଯାଇଥାଏ। ର-କ୍ତ ସହିତ ଯୋଡା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଜୋକ ଦ୍ଵାରା ଶୋ-ଷା ଯାଇଥାଏ। ଜୋକ ର-କ୍ତ ଶୋ-ଷିବା ସମୟରେ ର-କ୍ତରେ ହୀରୁଡିନ ନାମକ ରାସାୟନିକ ମିଶେଇ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ରସାୟନ ଜୋକର ଲାଳରୁ ମିଳିଥାଏ। ହୀରୁଡିନ ରକ୍ତକୁ ଜମିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜୋକ ରୋଗୀର ଶରୀରରେ ଅନେକ ଅନ୍ୟ କୀଟନାଶକ ଛାଡ଼ି ଥାନ୍ତି, ଯାହା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ରେନରେ ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ ଅଙ୍ଗରେ ର-କ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥାଏ। ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ରସାୟନ କାରଣରୁ ଘା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଭରି ଯାଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *