ମୌଲାନା ମହିଳାଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବା ବାହାନାରେ ଡାକିଲେ ଘରକୁ ଏବଂ ଲଗାଇଦେଲେ କବାଟରେ ଖିଡିକି, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁଣି କ’ଣ ହେଲା..

ଚାକିରି ଦେବା ବାହାନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଥିବାର ଅନେକ ଘ-ଟ-ଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ। ଏମିତି ହିଁ ଗୋଟିଏ ଘ-ଟ-ଣା ବିହାରର ରାଜଧାନୀ ପାଟନାରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାର ଜଣେ ମୌଲାନା ମହିଳାଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବା ବାହାନାରେ ନିଜ ଘରକୁ ଡ଼ାକିଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ତା ସହିତ ଘୃ-ଣ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ। ଆ-ଶ୍ଚ-ର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହା ଥିଲା କି ମୌଲାନା ଯେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଖ-ରା-ପ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ଛୁଆ କୋଠରୀ ବାହାରେ ବସିଥିଲେ। ବର୍ତ-ମାନ ପିଡିତ ମହିଳା ନ୍ୟା-ୟ ପାଇଁ ଅଦା-ଲତର କବାଟକୁ ଠକଠକ କରିଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କ ଆ-ରୋ-ପ ହେଉଛି କି ମୁସଲମାନଙ୍କ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ନାଜିମ(Nazim) ତାଙ୍କ ସହିତ ଜବ-ର-ଦସ୍ତି ଏବଂ ଅଭ-ଦ୍ରା-ମୀ କରିଛନ୍ତି। ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି କି ମୌଲାନା ଚାକିରୀର ଲୋ-ଭ ଦେଖାଇ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଡ଼ାକିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ତ ମୌଲାନା ତାଙ୍କୁ କଠୋରୀରେ ବ-ନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଘୃ-ଣ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ। ମହିଳା ଏହାର ବି-ରୋ-ଧ କରିଥିଲେ, ସେ ନିଜର ଇ-ଜ୍ଜ-ତ ବଞ୍ଚା-ଇବା ପାଇଁ ଚି-ତ୍କା-ର କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୌଲାନାଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିନଥିଲା।

ମହିଳା କହିଥିଲେ କି ମୌଲାନା ନାଜିମ ଜିସ ସଂସ୍ଥାର ପଦାଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି, ତାଙ୍କ ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ସଂସ୍ଥା ଘରୋଇ ଏବଂ ଧର୍ମ କେସରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପଥ ଦେଖାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଅନେକ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ। ମହିଳା କହିଥିଲେ କି ମୌଲାନା ତାଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଖ-ରା-ପ କାମ ୧୧ମାସ ପୂର୍ବରୁ କରିଥିଲେ। ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବା ପାଇଁ ଧ-ମ-କ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ମହିଳା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୁପ ଥିଲେ।

ଘ-ଟ-ଣା ୨୨ଅପ୍ରେଲ, ୨୦୨୦ର ଅଟେ। ସେତେବେଳେ କରୋନା କାରଣରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ ନଥିଲା। ସେ ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିଲେ। ମୌଲାନା ତାଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଛୁଆ ମଧ୍ୟ ସାଥିରେ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ଭିତରେ ମୌଲାନା ମହିଳାଙ୍କ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଠରୀ ବାହାରେ ବସେଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ କୋଠରୀର କବାଟ ବ-ନ୍ଦ କରି ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଜୋ-ର ଜବରଦସ୍ତି କରିଥିଲେ।

ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ପାଇଁ ନ୍ୟା-ୟ ମାଗୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି କି ମୌଲାନାଙ୍କୁ ଏହି ଖ-ରା-ପ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କୋଠରରୁ କୋଠର ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଉ। ସେଠାର ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ପୋ-ଲି-ସ ମହିଳାଙ୍କ ଅଭି-ଯୋ-ଗ ଅନୁସାରେ ଘ-ଟ-ଣା ଜ-ମା କରି ସାରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ର ଗଭୀର ଭାବରେ ତ-ଦ-ନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ବହୁତ ଦୁଃଖର କଥା ଅଟେ କି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବହୁତ କିଛି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆଜିକାଲି ମହିଳାମାନେ କେଉଁଠାରେ ବି ସୁର-କ୍ଷିତ ନୁହନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ଦୁ-ର୍ବ-ଳ-ତା-ର ଲୋକମାନେ ବୋଧହୁଏ ଫା-ଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ସ-ତ-ର୍କ ରୁହନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *