ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବଡ଼ ଅବହେଳା, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଛୁଆଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ

ବର୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛୁଆମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଥର ଏହି ଖାଦ୍ୟର ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥାଏ। ବର୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର (Maharashtra)ପୁଣେ (Pune) ସହରର ଏହି ଘ-ଟ-ଣାକୁ ହିଁ ଦେଖି ନିଅନ୍ତୁ। ଏଠାର ଏକ ମ୍ୟୁନିସିପଲ ସ୍କୁଲ (Municipal School)ର ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ (Midday meal) ପାଇଁ ପଶୁଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସପ୍ଲାଏ କରିଥିବାର ଘ-ଟ-ଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଆ-ଶ୍ଚ-ର୍ଯ୍ୟ-ଜନକ ଘ-ଟ-ଣା ପୁଣେର ସ୍କୁଲ ନମ୍ବର ୫୮ର ଅଟେ। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନଗର ନିଗମ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପୁଣେ ନଗର ନିଗମ (PMC) ଚଲାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ ଅଧିକାରୀ ଟ୍ରକରୁ ସାମଗ୍ରୀ ବାହାର କରୁଥିଲେ ତ ସେ ଦେଖିଥିଲେ କି ଛୁଆଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ପଶୁଙ୍କ ଦାନା ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଦେଖି ଅଧିକାରୀ ଆ-ଶ୍ଚ-ର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଏହାର ସୂ-ଚ-ନା ଫୁଡ ଏଣ୍ଡ ଡ୍ରଗ ଏଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (FDA)କୁ ଦେଇଥିଲେ।

ସୂ-ଚ-ନା ମିଳିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ FDAର ଅଧିକାରୀ ସ୍କୁଲକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସବୁ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଜ-ବ-ତ କରି ନେଇଥିଲେ। ବର୍ତମାନ ଏହି ପୂରା ଘ-ଟ-ଣା ପୁଣେ ସହରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟି ଯାଇଛି। ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତି କି ଏମିତି ଅବହେଳା କେମିତି ହୋଇ ପାରିଲା। କେହି ଛୁଆମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପଶୁମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ କେମିତି ସପ୍ଲାଏ କରି ପାରିବେ।

ଘ-ଟ-ଣା-ର ଯେତେବେଳେ ଅଧିକ ତ-ର୍ଜ-ମା କରାଯାଇଥିଲା ତ ଦୋ-ଷୀ ମାନଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ-ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଦାବି ମଧ୍ୟ ଉଠିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପୁଣେର ମେୟର ମୁରଲୀଧର ମୋହୋଲଙ୍କର ଏକ ବୟାନ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସୀ ANIଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ କି – ମିଡ ଡେ ମିଲ ସ୍କିମ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ମ୍ୟୁନିସିପଲ କର୍ପୋରେସନ (Municipal Corporation) ଙ୍କୁ ଛୁଆଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଡେଲିଭରୀ କରିବାର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବହୁତ ଦୁଃଖର କଥା ଅଟେ କି ଛୁଆଙ୍କୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସପ୍ଲାଏ କରାଯାଇଛି। ଆମେ ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ର ତ-ଦ-ନ୍ତ ପାଇଁ ଇଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛୁ। ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଉଚିତ ଦ-ଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।

ଏହାଛଡା ଏହି ପୂରା ଘ-ଟ-ଣା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କର କଣ ମତ ରହିଛି? କ’ଣ ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ କେବେବି ଏହି ପ୍ରକାରର କୈାଣସି ଘ-ଟ-ଣା ଦେଖିଛନ୍ତି ବା ଶୁଣିଛନ୍ତି। ଗୌରବର କଥା ହେଉଛି କି ଛୁଆମାନଙ୍କ ଶରିର ବହୁତ ଦୁ-ର୍ବ-ଳ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କୈାଣସି ବି ଗଡବଡ ହେବାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡ଼ିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ନେଇ କୈାଣସି ଚୁକ୍ତି କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *