ଯଦି ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତ ଗାଡ଼ି ରେ ବଜା-ଇବେ ତେବେ ଗାଡିର ପରମିଟି ହେବ ର-ଦ୍ଧ, ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବିହାର ସରକାର ଜନସାଧାରଣ ମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନବାହନ ମାନଙ୍କରେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତ ବଜାଇଲେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପଦ-କ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ବିହାର ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏଭଳି ଯାନ ଗୁଡିକର ପରମିଟି ର-ଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିହାରରେ ବସ୍, ଅଟୋ ସହିତ ସାଧାରଣ ପରିବହନ ଗାଡ଼ି ଗୁଡିକ ଜୋରସେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତ ବଜାଇଲେ, ବିଶେଷକରି ମହିଳା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଗୀତ ଦ୍ୱାରା ଲ-ଜ୍ଜି-ତ ହୁଅନ୍ତି । ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ହୋଲି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ସମୟରେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତଗୁଡ଼ିକରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର କଡ଼ାକଡ଼ି ଆଭି-ମୁଖ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ଗାଡିରେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତ ବାଜିବ ସେହି ଗାଡିଗୁଡିକର ପରମିଟି ର-ଦ୍ଦ କରାଯିବ। ଓ ଏହି ଆ-ଦେ-ଶ ସମସ୍ତ ଯାନବାହନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପରିବହନ ବିଭାଗ କମିଶନର, ଜିଲ୍ଲା ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ, ମୋଟର ଯାନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ଓ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣ ବୈଠକର ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ପରିବହନ ଯାନ ଗୁଡିକ କରେ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଦେଖିବା ଉପରେ ପରମିଟି ର-ଦ୍ଧ କରିବାର ନି-ଷ୍ପ-ତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ସାଧାରଣତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ହୋଲି ପର୍ବରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଅଧିକ ଅ-ଶ୍ଳୀ-ଳ ଗୀତ ତିଆରି ଓ ବାଜିଆ ଯାଇଥାଏ । ଏପରିକି ହୋଲି ପର୍ବକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ଅସଦାଚରଣର ଲାଇସେନ୍ସ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ର-କ୍ଷା କରିବାକୁ ସରକାର ଦୃଡ଼ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ବିଷୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ହୋଲି ସମୟରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଆଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପରିବହନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ତଥା କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସ ପରି ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦ-କ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି।

ସୂଚନା-ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭୋଜପୁରୀରେ ଅନେକ ଗୀତ ଅଛି ଯାହା ଅର୍ଥ ଦୁଇପ୍ରକାର ଅଟେ । ଲୋକମାନେ କହୁଛନ୍ତି, ଯେ ସେହି ଗୀତ ଗୁଡିକୁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଖରେ ବଜାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଉଚ୍ଚ ଧ୍ୱନିରେ ଏହିପରି ଗୀତ ବଜାଇଲେ ପରିବାରରେ ଏକ ଅସୁବିଧାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କରୋନାର ଆଉ ଏକ ତରଙ୍ଗର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଯେଉଁମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁ ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟା-ନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *