ନଷବନ୍ଦୀ ପରେ ହୋଇଗଲେ ଗର୍ଭବତୀ, ୫ମ ଛୁଆର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମାଗିଲେ ୧୧ଲକ୍ଷର କ୍ଷ-ତି-ପୂରଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା କାହାଣୀ

ମୁଜଫ୍ଫରପୁର (Bihar)। ପରିବାର ନିୟୋଜନ ଅପ-ରେ-ସନ ପରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଗର୍ଭ-ବତୀ ହେବାର ଘଟ-ଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ସେହି, ପିଡିତ ମହିଳା ଉପ-ଭୋକ୍ତା ଫୋ-ରମ ପରେ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସ୍ବୀକାର କରି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ଘଟ-ଣାର ଶୁଣାଣି ୧୬ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହେବ। ଜଣା ଯାଉଛି କି ମହିଳା ୫ମ ଥର ମାଆ ହେବାପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ପ୍ରଧାନ ସଚିବଙ୍କ ଉପରେ କେ-ସ ଜ-ମା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ୧୧ଲକ୍ଷର କ୍ଷ-ତି-ପୂ-ରଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ମୋତିପୁର ମହାନ ଗାଁ ନିବାସୀ ଫୁଲକୁମାରୀଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଚାରୋଟି ଛୁଆ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପଞ୍ଚମ ଛୁଆ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ୨୭ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ ପରିବାର ନିୟୋଜନ ଅପ-ରେସନ ମୋତିପୁର ପୀଏଚସୀରେ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ, ଦେଢବର୍ଷ ପରେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି କି ସେ ପୁଣିଥରେ ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଫୁଲକୁମାରୀ ଏହି ପଞ୍ଚମ ଛୁଆର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ବିଲକୁଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଯେତେବେଳେ ସେ ମୋତିପୁର ପୀଏଚସୀକୁ ଯାଇ ସୂ-ଚନା ଦେଇଥିଲେ ତ ତାଙ୍କର ଅଲ୍ଟ୍ରା ସାଉଣ୍ଡ କରା ଯାଇଥିଲା।

ରିପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ଗର୍ଭ-ବତୀର ଆ-ଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ପରଠାରୁ ଫୁଲକୁମାରୀ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ପଞ୍ଚମ ଛୁଆର ଲାଳନପାଳନ ଏବଂ ବହୁତ ଭଲ ଭବି-ଷ୍ୟତ ପାଇଁ ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷ-ତି-ପୂ-ରଣ ମାଗିଛନ୍ତି।

ଫୁଲକୁମାରୀ ଅଧିବକ୍ତା ଡଃ.ଏସକେ ଝା କହିଛନ୍ତି କି ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମହକୁମାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ ଅଟନ୍ତି। ସେ ଫୁଲକୁମାରୀଙ୍କ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ।

ଫାଇଲ ପରେ ପ୍ରଧାନ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପରିବାର ନିୟୋଜନର ଉପନିର୍ଦେଶକ ଏବଂ ମୋତିପୁର ପୀଏଚସୀର ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆ-ରୋ-ପ ଲଗା ଯାଇଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *