ବିବାହ ସମୟରେ ସିଂହଶିଶୁକୁ ନିଜ କୋଳରେ ରଖି ଫଟୋସୁଟ କଲା ବର, ତା’ପରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା କଳ୍ପନା ବାହାରେ ଥିଲା

ବିବାହ ହେଉଛି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଘ-ଟଣା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନଙ୍କର ବିବାହକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ କରିବାକୁ, ଦମ୍ପତିମାନେ ସମସ୍ତ ସୀମା ଅତି-କ୍ରମ କରିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ବିବାହରେ କେବଳ ପାଣି ପରି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଅନେକ ଥର ସେମାନେ ପରିବେଶ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ । କୌଣସି ପ୍ରକାରେ, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ମାନ-ବିକତା ବିବାହ ଉତ୍ସବର ଆଲୋକରେ ଅ-ନ୍ଧ ହୋଇଯାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ଥାନର ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ନିଆଯାଉ ।

ଏହି ପାକିସ୍ଥାନୀ ଦମ୍ପତି ନିଜ ବିବାହରେ କିଛି ଅଲଗା ଏବଂ ଭିନ୍ନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ ବିବାହ ଫଟୋସୁଟରେ ସିଂହଛୁଆକୁ ଆଣିଥିଲେ । ତେବେ ବିବାହରେ ସିଂହଛୁଆ ସହ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ମହଙ୍ଗା ଥିଲା ଯେ ପରେ ଜେ-ଲ ଭ୍ର-ମ-ଣ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଆସନ୍ତୁ ଏହି ପୁରା ବିଷୟକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଏକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ବରର ସିଂହ ସହିତ ଫଟୋ ଭାଇ-ରାଲ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଫଟୋରେ, ବର କିପରି ନିଜ କୋଳରେ ସିଂହକୁ ରଖି ଫଟୋ ଉଠାଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ସୂଚନାନୁସାରେ, ସିଂହଛୁଆକୁ ଡ୍ର-ଗ୍ସ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହାଫଳରେ ଫଟୋସୁଟ ଭଲ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ସିଂହକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବ ଏବଂ ଫଟୋସୁଟ ସହଜରେ ହୋଇପାରିବ । ତଥାପି ଏହି ଡ୍ର-ଗ୍ସ ଗୁଡ଼ିକ ସିଂହ ଉପରେ ବହୁତ ନକା-ରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ଏହି ଫଟୋ ସୁଟ୍ ଭାଇ-ରାଲ ହେଲା, ସେଠାରେ ଉ-ତ୍ତେ-ଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ପଞ୍ଜାବ ଏହି ଅ-ଭି-ଯୁକ୍ତ ଦମ୍ପ-ତିଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ତା’ପରେ ସେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କ ବି-ରୋ-ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟା-ନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଯଦି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରାଜି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହିପରି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବିବାହରେ ରଖିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଦ୍ଦେ-ଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପଶୁମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ସଂପର୍କରେ ପାକିସ୍ଥାନରେ ବହୁତ ଖ-ରା-ପ ପରିସ୍ଥିତି ଅଛି । ପଶୁମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିବା ପଶୁ ଅଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଶୁମାଇଲା ଇକବାଲ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମଜା ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦ-ଷ-ମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯା-ତନା ଦିଅନ୍ତି । ବିବାହରେ ସେମାନଙ୍କର ଗର୍ବ ଏବଂ ସ୍ଥିତି ଦେଖାଇବାକୁ ଏଠାରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥାଏ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଏହି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଫଟୋସୁଟ ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ର-ଗ୍ସ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲୀ କରେ ନାହିଁ ।

ଏହି ପରି ତୁମର ମଜା ପାଇଁ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭୁ-ଲ୍ । ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଏକ ପଶୁ ସହିତ ଅତ୍ୟା-ଚାର ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ତୁ-ରନ୍ତ ସ-ମ୍ପୃକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ପୋ-ଲିସ ବିଭା-ଗକୁ ଅବ-ଗତ କରାନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *