ସହାନଭୂତି ପାଇଁ ଏହି ନାଟକ ନା ପ୍ରକୃତରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମଣ ହୋଇଥିଲା? ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଉଠୁଛି ପ୍ରଶ୍ନ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଗତକାଲି ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଗୁରୁ-ତର ଆ-ହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ଆ-ଘାତ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଫୁଲି ଯାଇଛି। ଏପଟେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଗୋଡରେ ଆ-ଘାତ ଲାଗିବା କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ମମତା ଏହାକୁ ଏକ ଷଡ-ଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବିଜେପିର ନାମ ନ ନେଇ ମମତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଷଡ-ଯନ୍ତ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ର-ମଣ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛି ଏବଂ ବିଜେପି ଏହାକୁ ମମତାର ନାଟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ ମମତା ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ନିରନ୍ତର ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଭିଡ଼ ହେତୁ ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ଆ-ଘାତ ଲାଗିଗଲା। ଆ-ଘାତ ପରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ୪-୫ ଲୋକ ମୋତେ ଧକ୍କା ଦେଲେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ କାର ପାଖରେ ଥିଲି । ମୋ ଗୋଡକୁ ଦଳିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ମୋର ଗୋଡ଼ ଫୁଲି ଯାଇଛି। ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଲକାତା ଯାଉଛି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ । ବହୁତ ଯ-ନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି । ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। କେହି ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନଥିଲେ। ୪-୫ ଲୋକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଏହା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର । ମମତା ପାର୍ଟିର ଲୋକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ର-ମଣ କରିଥିଲେ। ଷଡ-ଯନ୍ତ୍ର କରି ଏହି ଆକ୍ର-ମ-ଣ କରାଯାଇଛି।

ମମତାଙ୍କ ଆକ୍ର-ମଣ ବିଷୟରେ ବିଜେପି ମହାସଚିବ କୈଲାଶ ବିଜୟଭର୍ଗିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ୩୦୦-୪୦୦ ପୋ-ଲିସ୍ ସହିତ ରୁହନ୍ତି । ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଆ-କ୍ର-ମଣ କରିବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ କେହି ଭାବି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଆକ୍ର-ମଣ ତ ଦୂର କଥା ତାଙ୍କୁ କେହି ଆଖି ଉଠାଇ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ଏକ ଦୁର୍ଘ-ଟଣା ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଆକ୍ର-ମଣ କରିବାକୁ ସାହସ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ସେ ସହାନୁଭୂତି ପାଇଁ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି।

ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର ସାମିକ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କାମନା କରୁଛି କି ସେ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାନ୍ତୁ। ତାଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ପୋ-ଲିସ ଓ ସମର୍ଥକ ଥିଲେ। ” ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅର୍ଜୁନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ତାଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମଣ କରିଛି କି? ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପୋ-ଲି-ସ ତାଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତି। କିଏ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇପାରିବ? ୪ ଟି ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଆକ୍ର-ମଣକାରୀଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସେ ସହାନୁଭୂତି ପାଇବା ପାଇଁ ନାଟକ କରୁଛନ୍ତି। ”

ଏପଟେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଅହିର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହାନୁଭୂତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ରଣନୀତି କାମ କରିବ ନାହିଁ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ମା-ମ-ଲାର ତ-ଦନ୍ତ ପାଇଁ ସିବି-ଆଇକୁ ହସ୍ତା-ନ୍ତର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଇଛନ୍ତି

ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବାମ ଗୋଡରେ ଗଭୀର ଆ-ଘାତ ଲାଗିଛି। ଡାହାଣ କାନ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ଆ-ଘାତ ଲାଗିଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମମତାଙ୍କ ହାତଗୋଡ ଏବଂ ବେକରେ ମଧ୍ୟ ଆ-ଘାତ ଲାଗିଛି। SSKM ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ଏମ ବାନ୍ଧୋପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଏମ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ନଜରରେ ରଖାଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ବୁଧବାର ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆସନରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସହକର୍ମୀ ତଥା ଏବେ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ନେତା ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଆଡିକାରୀଙ୍କ ଅଛନ୍ତି। ସେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ରୋଡ୍ ସୋ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ବାନାର୍ଜୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଏହି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାର ଶିକା-ର ହୋଇଥିଲେ।  ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ମମତାଙ୍କୁ କେହି ଧ-କ୍କା ଦେଇନଥିଲେ। ସେ ନିଜେ ଏହି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାର ଶି-କାର ହୋଇଛନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *