ଏପରିକି ଏକ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ : ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବସିଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଲୋକମାନେ ଚଉକା ଓ ଛକା ମାରିଲେ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଦର୍ଶକ

କ୍ରିକେଟ୍ ହେଉଛି ଏମିତ ଏକ ଖେଳ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି । ଗାଁ ଗହଳିରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଯାଏ ।ପିଲାମାନେ, ବୟସ୍କ , ମହିଳାମାନେ ଓ ସମସ୍ତେ ଏହି ଖେଳ ଖେଳନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଦେଖି ନଥିବେ । ବାସ୍ତବରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବାରାଣାସୀରେ ରାଜାର୍ଜୀ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ମେମୋରିଆଲ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାର କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କାଶିର ସିଗ୍ରା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବାଂଚଳ ଅନେକ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏବଂ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ଏକ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାରରେ ବସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚରେ ନିଜ ସମର୍ପଣ ଦେଇଥିଲେ । କିଏ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବସି ବଲ ସ୍ପିନି କରୁଛିତ, ତେବେ ଆଉ କିଏ ସମାନ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ଚାରି ଓ ଛକା ମାରୁଛି ।

ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦର୍ଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖେଳ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। କହିବାକୁ ଗଲେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଏକ ନିଆରା ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା, ବ୍ୟାଟ୍ ସହିତ ସଟ୍ ମାରିବା ପରେ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଏକ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାରରେ ସିଂଗଲ ଏବଂ ଡବଲ କରୁଥିଲେ।
ମ୍ୟାଚ୍ ଗୁଡିକ 16-16 ଓଭର ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପାରା ସ୍ପୋର୍ଟସ ଏକାଡେମୀ vs ମିର୍ଜାପୁର ଦଳର କିଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କ୍ରିକେଟରମାନେ ସମାଜକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦୃଢ ହୁଏ ତେବେ ତୁମେ କିଛି ବି ହାସଲ କରିପାରିବେ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡ ଡକ୍ଟର ଉତ୍କଳ ଓଜାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ସର୍ବ ଭାରତ ସ୍ତରରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ। ଏହି ଖେଳ ସାହାଯ୍ୟ ରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗର ଉତ୍ସାହ ବଢିବ । ସେମାନେ ଦୁନିଆକୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଯେ ସେମାନେ କାହାଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ କିଛି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ସେମାନେଙ୍କ ଖେଳିବାର ସୁଯଗ ପାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ନୂତନ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହଁନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ।

ଭାନାରସର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ବ୍ୟବସାୟୀ ସାନ୍ତୋଷ ପାଣ୍ଡେ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଅଂଶ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ପଡ଼ିଆରେ ଅଧିନାୟକ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ଓ କନ୍ଫଇଡେନସ ଆସିଥାଏ । ସେ ନିର୍ଭୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳନ୍ତି । ଓ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତୁମେ ଖେଳିବାକୁ ଭୟ କରୁଛ ତେବେ ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପଡ଼ିବ । ଖେଳରେ ଜିତିବା ଓ ହାରିବା ଲାଗି ରହିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *