ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ୍ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ, ଘରୁ RC ପରି ୧୮ ଟି ସୁବିଧା, RTO ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ

ଆଧାର, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଗାଡ଼ି ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ଆଧାରକୁ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

୧୮ଟି RTO ସେବା ଡିଜିଟାଲ ହେଲା:

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରଟିଓ ବୁଲିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ସେବା ଅନ୍ଲାଇନରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ (DL), ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ କିମ୍ବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଇସେନ୍ସ କିମ୍ବା ଯାନବାହନ ପଞ୍ଜିକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇପାରିବେ। ୧୮ଟି ଆରଟିଓ ସେବାକୁ ଡିଜିଟାଲ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁରୁବାର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି।

ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା:-

ସଡକ, ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧାଜନକ ତଥା ବିନା କଷ୍ଟଜନକ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗା ଯୋଗ ସେବା ପାଇବା ପାଇଁ ଆଧାରର ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବା ଉଚିତ୍। ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

ସାହାଯ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଲୋକମାନେ:-

ଆଧାର, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଗାଡ଼ି ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ଆଧାରକୁ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବା ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ, ତୁମର କାରକୁ ସଂଯୋଗ କରି ଯେଉଁ କାମ ରହିଛି ସେଥିପାଇଁ ତୁମକୁ ଆଉ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଆରଟିଓ) କୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆଧାର-ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରାମାଣିକରଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକ ବଟନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରି ଘରେ ରହି ସେବାଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବ।

ଏହି ୧୮ଟି ସେବା ଅନ୍ଲାଇନରେ କରାଯାଉଛି:-

ଏଥି ସହିତ ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନଲାଇନରେ ୧୮ଟି ସୁବିଧା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଶିଖିବା, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସର ନବୀକରଣ (ଯାହା ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ), ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସରେ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଗାଡି ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଅନୁମତି, ଲାଇସେନ୍ସରୁ ଗାଡି ବର୍ଗର ଆତ୍ମସମର୍ପଣ, ଅସ୍ଥାୟୀ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ। ଏକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗଠିତ ଶରୀର ସହିତ ଏକ ମୋଟର ଯାନର ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ ସେବା।

ସେବା ପାଇପାରିବେ:-

ପଞ୍ଜୀକରଣର ନକଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଆବେଦନ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ NOC ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ଆବେଦନ, ମୋଟର ଯାନର ମାଲିକାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ମୋଟର ଯାନର ମାଲିକାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଆବେଦନ, ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଆବେଦନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏକ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଡ୍ରାଇଭର ତାଲିମ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ, କୂଟନ omatic ତିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୋଟର ଯାନର ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ, କୂଟନ omatic ତିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୋଟର ଯାନର ନୂତନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଚିହ୍ନ, ନିଯୁକ୍ତି-କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତି ଚୁକ୍ତ କିମ୍ବା ନିଯୁକ୍ତି-କ୍ରୟ ସମାପ୍ତି ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ।

ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେବାକୁ ପଡିବ:-

ଏଥି ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଲିଲ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିବ ନାହିଁ। Parivahan.gov.in ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯାହା ପରେ ଆପଣ ଏହି ୧୮ ଟି ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *