ଅପରେସନ ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ଛାଡିଦେଲେ ଟାୱେଲ୍। ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଲା ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ତା’ପର…

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଦେଓରିଆର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମା-ମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅଭି-ଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ, ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ସିଜରିଆନ୍ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପେଟ ଭିତରେ ଏକ ଟାୱେଲ୍ (ଗଜ୍ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍) ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଲା, ଯଦି ବିଶ୍ରାମ ନହୁଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ହାର୍ନିଆ ବୋଲି କହି ରେଫର କରାଯାଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ରେଫର କରିଥିଲେ:-

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଦେଓରିଆର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଏକ ମା-ମଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ପ୍ରସବ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା, ସେ ତାଙ୍କ ମାତୃ ଘର ଗୌରିବାଜାରକୁ ଯାଇ ୧୨ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଅପରେସନ୍ ପରେ ମହିଳା ଜଣକ ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅପରେସନ୍ ପରେ ସେ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗ ହୋଇଛି ବୋଲି କହି ତାଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା, ପରେ ତାଙ୍କୁ ହାର୍ନିଆ ହୋଇଛି ବୋଲି କହି ଗୋରଖପୁର ରେଫର କରିଥିଲେ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ ଡାକ୍ତର:-

ଯେତେବେଳେ ଗୋରଖପୁରରେ ବିଶ୍ରାମ ହୋଇ ନଥିଲା, ଲଖନୌରେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଶେଷ ହୋଇନଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସେ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିବା ପରେ କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ଗୋରଖପୁରର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦେଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଜାନୁଆରୀ ୨୯ ରେ ସେଠାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆ-ଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଭୋଗ:-

ଅପରେସନ୍ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ପେଟ ଭିତରୁ ତଉଲିଆ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଭିତର ଟାୱେଲ ଯୋଗୁଁ ସଂକ୍ରମଣ ଭିତରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା, ଗର୍ଭାଶୟ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁ-ରୁତର ରହିଛି।

ତ-ଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆଦେଶ:-

ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଜଣେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ଶ୍ରମିକ, ତାଙ୍କର ୩ଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ରହୁଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଚାଷ ଜମି ବିକ୍ରି ହୋଇଛି, ଜୁଏଲ୍ ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ବନ୍ଧକ ରହିଛି। ସିଏମଓ ଆଲୋକ ପାଣ୍ଡେ ଏହି ଘଟ-ଣାର ତଦ-ନ୍ତ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବାବେଳେ ଡିଡି ମଧ୍ୟ ଏସଡିଏମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ତ-ଦ-ନ୍ତର ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କାର୍ଯ୍ୟା-ନୁଷ୍ଠାନ କରାଯିବ:-

ସିଏମଓ ଦେଓରିଆ ଆଲୋକ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉକ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ବି-ରୋଧରେ ମୋ ପାଖକୁ ସୂଚନା ଆସିଛି। କିଛି ପ୍ୟାଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାର ସୂ-ଚନା ମିଳିଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ରି-ପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ଅତିରିକ୍ତ CMO କୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅନୁ-ସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ପାଇବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *