ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମହଙ୍ଗା ର ଝଟକା, LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ବଢିଛି ଜଣାନ୍ତୁ କେତେ କଣ ବଢିଛି

ଦିଲ୍ଲୀରେ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ 25 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବାରୁ 819 ଟଙ୍କା ରେ ପହଁଚି।ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ଚାରି ଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦରମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପୁଣି ଆଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରେ LPG ଗ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ 25 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବାରୁ 819 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ଚାରି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀର ମୂଲ୍ୟ 800 ରୁ ଅଧିକ:-

ଦିଲ୍ଲୀରେ 14.2 ଅଣ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ 819 ଟଙ୍କା ହେଲାଣି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 794 ଟଙ୍କା ଥିଲା।ଗତ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ 100 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।ଫେବୃଆରୀ 4 ରେ 25 ଟଙ୍କା, ପରେ ଫେବୃଆରୀ 14 ରେ 50 ଟଙ୍କା ଏବଂ ପରେ ଫେବୃଆରୀ 25 ରେ 25 ଟଙ୍କା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।ଡିସେମ୍ବର ମାସ ଠାରୁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ 225 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେଲାଣି।

ସୋମବାର ଦିନ ପୁଣି LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ 25 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ 25 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଦୁଇଥର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ 14.2 କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଣ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ (non subsidyze) LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ 794 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ 819 ଟଙ୍କା ହେଲାଣି।

1600 ଅତିକ୍ରମ କଲା କମର୍ଷିଆଲ (Commercial)ଗ୍ୟାସ :-

ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ଏବଂ 15ତା ରେ ପ୍ରାୟତ ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ । 19 kg Commercial ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ 90.50 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ 1614 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ମୁମ୍ବାଇ ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା 1563.50 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନାହିଁ :-

ସୋମବାର ସକାଳ କାରବାର ରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ପୁଣି 65 ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ଏଠାରେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଆଜି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ସୋମବାର ଦିନ ପେଟ୍ରୋଲ 91.19 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ବଜାରରେ ଲିଟର ପିଛା 81.47 ଟଙ୍କା ରେ ସ୍ଥିର ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *