ଘୋର କଳି ଯୁଗ : ମନ୍ଦିରରେ ପଶି ଭଗବାନଙ୍କୁ ଚୋରି କରି ନେଇଗଲା ଚୋର, ସିସିଟିଭିରେ ଦେଖାଗଲା ପୁରା ଦୃଶ୍ୟ

ଲକ ଡାଉନ୍ ପରେ ଚୋରି ଘଟ-ଣା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନରେ ଚୋରି ମାମଲା କୌଣସି ନା କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଯାଉଛି। ଆଲାମ ହେଉଛି ଯେ ଚୋରମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବିନା ଭୟରେ ଚୋରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହରର ଏହି ଘଟଣାକୁ ନିଅ । ଏଠାରେ ଚୋରମାନେ ଏକ ମନ୍ଦିରରୁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ର ୧୦ ଟି ମୂଲ୍ୟବାନ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରି କରି ନେଇଗଲେ ।

ଏହି ମାମଲା ଇନ୍ଦୋରର ପଣ୍ଡରିନାଥ ପୋ-ଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର । ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏଠାରେ ଜବାହର ମାର୍ଗରେ ଥିବା ନରସିଂହ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଚୋରମାନେ ଆ-କ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରଭୁ ନରସିଂହଙ୍କ ଅଷ୍ଟାଦତ୍ତୁରୁ ନିର୍ମିତ ୧୦ ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରି କରିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳକ ତାରା ଦେବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୋରମାନେ ରାତି ପ୍ରାୟ ତିନିଟା ବେଳେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ମନ୍ଦିରରେ କିଏ ଥିବାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଥିଲି, ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶବ୍ଦ କଲି, କିନ୍ତୁ ଚୋରମାନେ ମୋ ରୁମର କବାଟ ବାହାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ।

ଚୋରମାନଙ୍କର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସେଠାରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଥିଲା। ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଚୋରମାନେ ଏକ ବ୍ୟାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ୪୦୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋ-ଲିସ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ ଆଧାରରେ ଚୋରମାନଙ୍କୁ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ଏହି ଘଟ-ଣାର ଅଭି-ଯୋଗ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଦ୍ୱାରା ପାଣ୍ଡାରିନାଥ ପୋ-ଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । ପୋ-ଲିସ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଚୋରକୁ ଧରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ପୁରା ଘ-ଟଣା ପରେ ସେଠାରେ ବାସ କରୁଥିବା ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବୁଝିପାରୁନାହ୍ନନ୍ତି ଯେ ଚୋରମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଭଗବାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ କେହି ଶେଷକୁ କିପରି ଚୋରି କରିପାରିବ? ଲୋକମାନଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଈଶ୍ବର ଚୋରମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ଦେବେ ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଚୋରମାନେ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଘଟଣା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଚୋରମାନେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଇ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଘଟ-ଣା ଆମ ହୃଦୟକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିଏ । ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, କରୋନା ମହାମାରୀ ଠାରୁ ଚୋରିର ଘଟ-ଣା ମଧ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଲୋକମାନେ ଚାକିରୀରୁ ବଞ୍ଚିତ, ବ୍ୟବସାୟ ମାନ୍ଦା ଏବଂ କୌଣସି ଆୟ ଉତ୍ସ ନଥିବା । ତଥାପି ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି କରିବା ହେଉଛି ସଠିକ୍ ବିକଳ୍ପ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *