ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକା ତରଫରୁ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର, ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଉଠାଇଲେ ଆମେରିକୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନଗତ ଇମିଗ୍ରେସନ ବନ୍ଦ କରିବା ଆମେରିକାର ହିତରେ ନାହିଁ । ବରଂ ଏହାଦ୍ଵାରା ଆମେରିକାର କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକ କିମ୍ବା ବୈଧ ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଭେଟିବାକୁ ବାରଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଆଉ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ ଉପରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ବିଡେନ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଆମେରିକାରେ ବୈଧ ଇମିଗ୍ରେସନକୁ ରୋକିଥିଲା । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀକୁ ଦର୍ଶାଇ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ବିପଦ :-

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ଜୋ ବିଡେନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନର ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ନିଷେଧାଦେଶ ହଟାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଭାରତୀୟମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବେ । ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ 2020 ମସିହା ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ପରେ ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଇଥିଲେ । ଆମେରିକାର ଶ୍ରମ ବଜାର ପାଇଁ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ବିପଦ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହିତରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ଆମେରିକାର ହିତରେ ନାହିଁ :-

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନଗତ ଇମିଗ୍ରେସନ ବନ୍ଦ କରିବା ଆମେରିକାର ହିତରେ ନାହିଁ । ବରଂ ଏହାଦ୍ଵାରା ଆମେରିକାର କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକ କିମ୍ବା ବୈଧ ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହ ଭେଟିବାକୁ ବାରଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମେରିକାର ଶିଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ଵର ପ୍ରତିଭାବାନ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଆମେରିକୀୟ ଇମିଗ୍ରେସନ ଓକିଲ ସଂଘ ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ ଇମିଗ୍ରେସନ ଭିସା ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା:-

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଅନେକ ସାଂସଦ ଏହାକୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ H1-B ଭିସା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଣ-ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ଭିସା ଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଏସିଆର ଉଚ୍ଚ-କୁଶଳୀ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବସାୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ । ତେବେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହି ବିରୋଧକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହିତରେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *