ଏୟାରପୋର୍ଟ ଠାରେ ଦେଖୁଦେଖୁ ହିଁ ଭୁଷୁଡିଗଲା ୮୪ଫୁଟର ଟାୱାର – ଦେଖନ୍ତୁ ପୂରା Video

ଆମେରିକାର ୟୁଟାରେ ସାଲ୍ଟ ଲେକ ସିଟୀ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଠାରେ ୮୪ଫୁଟର ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ କଂକ୍ରିଟର ଟାୱାର ସୋମବାର ଦିନ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଗଲା। ହବାଇ ଅଡ୍ଡେ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ବିଶାଳ ଡେଲ୍ଟା ଟାୱାର (Delta Tower) କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ଭିତରେ ହିଁ ମାଟି ଉପରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡିଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି।

ଆମେରିକାର ୟୁଟାରେ ସାଲ୍ଟ ଲେକ ସିଟୀ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରପୋର୍ଟ (Salt Lake City International Airport in Utah) ଠାରେ ୮୪ଫୁଟର ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ କଂକ୍ରିଟର ଟାୱାର ସୋମବାର ଦିନ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଗଲା। ହବାଇ ଅଡ୍ଡେ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ବିଶାଳ ଡେଲ୍ଟା ଟାବର (Delta Tower) କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ଭିତରେ ହିଁ ମାଟି ଉପରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡିଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି। ଯାହ ହବାଇ ଅଡ୍ଡେର ପୁନର୍ବିକାଶ ପରିଯୋଜନା ଅନ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭରେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଚିହ୍ନଟ କରୁଛନ୍ତି। ହବାଇ ଅଡ୍ଡେ ପୁନର୍ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଇକ ୱିଲିୟମସ ଫାକ୍ସ ୧୩ର କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ କହିଥିଲେ, “ଅନ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭ ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ହେଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଅଟେ।”

ସଲ୍ଟ ଲେକ ସିଟୀ ଏୟାରପୋର୍ଟ ବିଧ୍ୱଂଶର ଫଟୋ ଶେୟାର କରିବା ସମୟରେ ଟୁଇଟରରେ ଲେଖିଥିଲେ, “ଆଜି, ଏହି ୮୪ଫୁଟର ଡେଲ୍ଟା ଟାୱାର, ଯାହା ୧୯୮୯ରେ ଗେଟକୁ ସିଧା କରିବା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି।” ହବାଇ ଅଡ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି, “ଏଠାର କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଏବଲାଞ୍ଚ ଷ୍ଟୁଡିଓ ଡେଲ୍ଟା ସ୍କାଇ କ୍ଲବରୁ ନିଆଯାଇଛି। ହବାଇ ଅଡ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି, #TheNewSLC ର ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ତମ୍ଭ ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମୟରେଖାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି।”

ମାଇକ୍ରୋବ୍ଲାଙ୍ଗିଗ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ହଜାରରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଥର ଦେଖା ଯାଇ ସାରିଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କମେଣ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, “କିଛି ଏମିତି ଦେଖିବି, ଯାହା ପାଇଁ ମୁଁ ୩୦ବର୍ଷ ହେଲା ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲି ପରିଶେଷରେ ସେ ଦିନ ଆସିଗଲା।’ ଆଉ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏମିତି ୫ଥର ଦେଖିଲିଣି। ଏହି ସରଂଞ୍ଚନା ସବୁବେଳେ ମୋ ହବାଇ ଅଡ୍ଡେ ଅନୁଭବର ଅଂଶ ଥିଲା। ଭଲ ହେଲା କି ସମୟ ବଦଳୁଛି।”

ଡେଲ୍ଟା ଟାୱାର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଡେଲ୍ଟା ଏୟାର ଲାଇନ୍ସର ଫାଟକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୯୮୯ ଏବଂ ୧୯୯୦ମଧ୍ୟରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। “ହବାଇ ଅଡ୍ଡେର ବିଧ୍ୱଂସ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା, ଏହାର ପୁନର୍ବିକାଶ ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ ଏକ “ପ୍ରମୁଖ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ।”

ପୁନର୍ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସ୍ତର ଦୁଇରେ ପୁରୁଣା କୋଠାରେ ନୂଆ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାସ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ଧ୍ୱଂସ କରି ଦିଆଯିବ ଯାହା ନୂତନ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ମାନଙ୍କର ଅନୁରୂପ ଅଟେ। ଏବୀସୀ ନ୍ୟୁଜ ଅନୁସାରେ, ୱିଲିୟମସ ଖୁଲାସା କରିଥିଲେ, କି ବିଧ୍ୱଂସ ସବୁ ସ୍ତମ୍ଭର କରାଯିବ ଯାହାକି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସମୟ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *