INDvENG: ଟେଷ୍ଟ ସୀରୀଜରେ ଏହି ପାଞ୍ଚ ରେକର୍ଡ ଲାଗିବ ବାଜିରେ, ବିରାଟ-ଅଶ୍ଵିନ-ଋଟଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେବାର ସୁଯୋଗ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଟେଷ୍ଟ ସୀରୀଜ ଜିତିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଟିମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ଇଲଂଣ୍ଡର ମେଜବାନୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଦୁଇଟି ଯାକ ଟିମ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଚେନ୍ନାଇ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏମାନଙ୍କୁ ଛଅଦିନର କ୍ବାରେନଟୀନ କାରଣରୁ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ତିନିଦିନ ହିଁ ମିଳିବ। ହେଲେ ଦୁଇଟି ଯାକ ଟିମ ପୂର୍ବ ସୀରୀଜ ଜିତିବା ପରେ ଜୋଶରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଚାରୋଟି ମ୍ୟାଚର ଟେଷ୍ଟ ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ଫେବୃଆରୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସୀରୀଜ ରୋମାଞ୍ଚକ ହେବାର ପୂରା ଵିଶ୍ଵାସ ରହିଛି। ଏହି ସୀରୀଜ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଯାକ ଟିମର ବହୁ ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର ନଜର କିଛି ରେକର୍ଡସରେ ମଧ୍ୟ ରହିବ।

କୋହଲି ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଉପରେ ହୋଇ ପାରିବେ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଭାରତୀୟ କ୍ୟାପଟେନ

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟିମ ସର୍ବାଧିକ ୨୧ଟି ମୁକାବିଲା ଜିତିଥିଲେ। ଏମିତି ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଲେ ହିଁ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଜମି ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ କ୍ୟାପଟେନ ହୋଇଯିବେ।

ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମାଙ୍କ ପାଖରେ ଭାରତର ଦ୍ଵିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ କ୍ରିକେଟର ହେବାର ସୁଯୋଗ

ଭାରତର ତେଜ କ୍ରିକେଟର ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା କ୍ଷତ ଲାଗିଥିବା କାରଣରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମ୍ୟାଚକୁ ଯାଇ ପାରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେ ମଇଦାନକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।ଇଶାନ୍ତ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୨୯୭ ଟେଷ୍ଟ ୱିକେଟ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ତରଫରୁ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା ଷଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର ଅଟନ୍ତି।ସୀରୀଜରେ ଇଶାନ୍ତଙ୍କୁ ଜହୀର ଖାନ(୩୧୧)ଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇବାର ସୁଯୋଗ ମିଳି ପାରିବ। ସେ ଯଦି ସୀରୀଜରେ ୧୫ ୱିକେଟ ହାସଲ କରିନେବେ ତାହେଲେ ସେ ଭାରତର ଦ୍ଵିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ତେଜ କ୍ରିକେଟର ହୋଇଯିବେ। ପରିଶେଷରେ ଏହି ଘଟଣାର ଶୀର୍ଷରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କପିଳ ଦେବ (୪୩୪) ଦ୍ଵାରା ଅଧୀକୃତ ଅଟନ୍ତି। ଏତିକି ନୁହେଁ ତିନି ୱିକେଟ ନେଲେ ହିଁ ଇଶାନ୍ତ ୩୦୦ଟେଷ୍ଟ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା ଷଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ହୋଇଯିବେ।

ଜୋ ଋଟ ହୋଇପାରିବେ ଇଂଲଣ୍ଡ ତରଫରୁ ସର୍ବାଧିକ ରନ କରିଥିବା ତୃତୀୟ ଖେଳାଳି

ଇଂଲଣ୍ଡର କ୍ୟାପଟେନ ଜୋ ଋଟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟେଷ୍ଟ ସୀରୀଜରେ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।ସେ ଏଠାରେ ଏକ ଶହ ଏବଂ ଆଉ ଏକ ଶହ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏଥର ତାଙ୍କଠାରୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରଦର୍ଶନର ଆଶା ରହିଛି। ଋଟ ପରିଶେଷରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ୮୨୪୯ରନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ତରଫରୁ ସର୍ବାଧିକ ରନ କରିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି। ସେ ଯଦି ସୀରୀଜରେ ୨୫୧ରନ କରିନେବ ତାହେଲେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ୮୫୦୦ ରନ ପୂରା କରିନେବେ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଏଲେକ ସ୍ଟୀବର୍ଟ (୮୪୬୩) ଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ତରଫରୁ ସର୍ବାଧିକ ରନ କରିଥିବା ତୃତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଯିବେ। ଜଣା ଯାଉଛି କି ଏହି ମାମଲାରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଏଲିଷ୍ଟର କୁକ (୧୨୪୭୨) ଶୀର୍ଷରେ ମହଜୁଦ ଅଛନ୍ତି।

ଅଶ୍ଵିନୀଙ୍କ ପାଖରେ ସବୁଠାରୁ ତେଜ ୪୦୦ଟେଷ୍ଟ ୱିକେଟ ନେବାର ସୁଯୋଗ

ଭାରତର ଅନୁଭବୀ ସ୍ପିନର ରବିଚନ୍ଦନ ଅଶ୍ଵିନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟେଷ୍ଟ ସୀରୀଜରେ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସୀରୀଜରେ ମଧ୍ୟ ଟୀମର ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଆଶା ରହିଛି।୩୪ବର୍ଷୀୟ ଅଶ୍ଵିନୀ ୭୪ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୭୭ ୱିକେଟ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୪୦୦ ୱିକେଟ ପୂରା କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୩ଟି ୱିକେଟର ଦରକାର ଅଛି, ଏହିଥର ଯଦି ସେ ଏହି ସୀରୀଜରେ ଏତିକି ବିକେଟ ହାସଲ କରିନେଲେ ତାହେଲେ ସେ ଭାରତ ତରଫରୁ ସବୁଠାରୁ ତେଜ ୱିକେଟ ନେଇଥିବା କ୍ରିକେଟର ହୋଇଯିବେ। ଜଣା ଯାଉଛି କି ପରିଶେଷରେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅନିଲ କୁମ୍ବେଲ (୮୫ ଟେଷ୍ଟ) ସହିତ ଶୀର୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ କି ହରଭଜନ ସିଂହ (୯୬ ଟେଷ୍ଟ) ଏବଂ କପିଳ ଦେବ (୧୧୫ ଟେଷ୍ଟ) କ୍ରମଶଃ ଦ୍ଵିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି।

ବିରାଟଙ୍କୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୨୦୦୦ରନ ପୂରା କରିବାକର ସୁଯୋଗ

ଭାରତୀୟ କ୍ୟାପଟେନ ବିରାଟ କୋହଲି ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୧୯ଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୫୭୦ରନ କରି ସାରିଛନ୍ତି।ସେ ନିଜର ୨୦୦୦ରନ ପୂରା କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ୪୩୦ରନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏତିକି ନୁହେଁ ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ବିରାଟ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟେଷ୍ଟରେ ୨୦୦୦ରନ କରିଥିବା ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇଯିବେ। ପରିଶେଷରେ ଏହି ଉପଲବ୍ଧି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର (୨୫୩୫) ଏବଂ ସୁନୀଲ ଗାବସ୍କର (୨୪୮୩)ଙ୍କ ପାଖରେ ହିଁ ଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *