ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତରୁ ମିଳିବ ପ୍ରାୟ 25 ଲକ୍ଷ କୋରୋନା ଟିକା, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କରିବେ ସାହାଯ୍ୟ

ଶେଷରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ କରୋନା ଟିକା ପାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିବ। ଏହି ସହାୟତା କୋଭକ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ମିଳିବ। ଯେହେତୁ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ପ୍ରଣାମ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି, ତେଣୁ ସେ ପଛ ଦ୍ୱାର ଦେଇ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ, ଭାରତରେ ଥିବା ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ପ୍ରାୟ କୋଡ଼ିଏ ଲକ୍ଷ ଟିକା ପାଇବ, ଯାହାକି ନିଶୁଲ୍କରେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ବିଶେଷ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସହାୟକ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ଡଃ ଫୈସଲ ସୁଲତାନ ରବିବାର ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ୬୦ଲକ୍ଷ ଡୋଜ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ବିତରଣ କରାଯିବ। ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ୧.୭୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ ମିଲିଯିବ।

ଅସଦ ଓମାର ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ ଟିକା ମିଳିବାରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରେ ଏକ ଖୁସି ଖବର। କୋଭାକ୍ସରୁ ମିଳିଥିବା ପତ୍ରରେ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଛ’ମାସରେ ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନେକା ଟିକାର ୧.୭୦ କୋଟି ଡୋଜ ମିଳିବାର ସୂଚନା ଦିଆ ଯାଇଛି। ଆମେ ୮ ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୋଭାକସ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲୁ। ଓମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଟୀକାକରଣ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ।

କୋଭକ୍ସ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ କ’ଣ?

ପ୍ରକୃତରେ, WHO (WHO) ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ବିକାଶଶୀଳ ତଥା ଗରିବ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତସଂଖ୍ୟାରେ ଅନେକ ମାଗଣା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। କୋଭାକସ୍ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ଠିକ ସମୟରେ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନକୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ମାଗଣା ଟିକା ଦିଆଯିବ। ଅବଶିଷ୍ଟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଟିକା ଦେବାକୁ ହେଲେ ଇମ୍ରାନ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଦେଶର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଟିକା ନିର୍ମାତା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କୋଭକ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ମାଗଣା ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ଏହିସବୁ ମିତ୍ର ଦେଶକୁ ମାଗଣାରେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟିକା ଦେଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *