ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଉଠେଇବେ ଏହାର ସୁବିଧା

୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ବୀମା ନିୟାମକ ଆଇଆରଡିଏ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସରଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ବୀମାକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଏନ୍ୟୁଟି(ବାର୍ଷିକ) ବିକଳ୍ପ ରହିବ। ଆଇଆରଡିଏ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଦିଗନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସାରେ ସରଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମ୍ୟାଚୁରିଟି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ୧୦୦% କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଫେରସ୍ତ କରିବାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ରହିବ।

ଆଇଆରଡିଏର ଦିଗ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ତାରିଖରୁ ଛଅ ମାସ ପରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପଲିସି ସରେଣ୍ଡର କରାଯିବ। ଏଥିସହ ମ୍ୟଚୁରିଟି ରାଶି ମାସକୁ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା, ତିନି ମାସିକରେ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ୬ ମାସରେ ଛଅ ହଜାର ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ। ଆଇଆରଡିଏ କହିଛି ଯେ ସାମାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଏବଂ ମାନକ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତତ୍କାଳ ଏନ୍ୟୁଟି ଆରମ୍ଭ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆଇଆରଡିଏ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ପଲିସି ହେବାର ତାରିଖରୁ ଛଅ ମାସ ପରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଏହି ପଲିସି ସରେଣ୍ଡର କରାଯାଇପାରିବ। ତେବେ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ ଆଇଆରଡିଏର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନା ବାଛିବା ସହଜ ହୋଇପଡିବ।

କଣ ଅଟେ ବାର୍ଷିକୀ (ଏନ୍ୟୁଟି)?

ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ପେନସନ୍ ଯୋଜନାରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଆପଣଙ୍କ ଜମା ରାଶି ବଦଳରେ ବାର୍ଷିକ ରାଶି ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରେ, ଏହାକୁ ବାର୍ଷିକ ଏନ୍ୟୁଟି କୁହାଯାଏ। ଏଥିରେ ଅବଧିଚୟନ ମାସିକ, ତ୍ରିମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ବାଛିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି। ସେବାନିବୃତି ପରେ ନିୟମିତ ଆୟ ପାଇଁ ଏହା ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଣ-ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।

ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା କାହିଁକି ଲାଭଜନକ ହେବ!

ଆଇଆରଡିଏ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯେତେ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରିବେ, ସେତିକି ପରିମାଣର ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ଶତପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ନ ସହିତ ଲାଇଫ ଏନ୍ୟୁଟିର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ପାଇଁ ଏନ୍ୟୁଟି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତି-ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନ୍ୟୁଟି ଗ୍ରହଣ ଜାରି ରଖିବେ। ଏହା ପରେ, ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ, ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ଶତପ୍ରତିଶତ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ।

ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବୀମା ନିୟାମକ IRDA ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୧ ଜାନୁଆରୀରୁ ସରଳ ବୀମା ପଲିସି ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଜଣା ଯେ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବୀମା ପଲିସି ପରି ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାକୁ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ନାମରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ତାକୁ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯୋଜନା ଅବଧି ଚୟନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ଅନେକ ଥର ଏହିପରି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନାମର ଛଳନା କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିକ୍ରି ହୁଏ | ସେଥିପାଇଁ ଆଇଆରଡିଏ ଏକ ପ୍ରକାରର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ଓ ସୁବିଧା ବାଲା ପେନସନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ କହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *