ଭାରତ ବନାମ ଇଂଲଣ୍ଡ: ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ଦୁଇ ବୋଲରଙ୍କୁ ହରାଇବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ନିଜର ଆଗାମୀ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରିୟ ଟିମ୍ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଭାରତକୁ ନିଜ ମଇଦାନରେ ଖେଳିବା ଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ହେବ, କିନ୍ତୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ବୋଲିଂରେ ମାହିର୍ ମହମ୍ମଦ ଶାମି ଏବଂ ଉମେଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ମିସ୍ କରିବେ। ଭାରତୀୟ ପିଚ୍‌ରେ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ହେଉଛି ବୋଲରଙ୍କ ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର।ଏସୀୟ ପିଚ୍ ଉପରେ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ୍ ୨୦୧୨-୧୩ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଭ୍ରମଣରେ ଏହି ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଅସ୍ତ୍ର ହେତୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତକୁ ୨-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା।

ସେହି ଗସ୍ତରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ସ୍ପିନର ମଣ୍ଟି ପନେସର ଏବଂ ଗ୍ରିମ୍ ସ୍ୱାମ୍ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଅନେକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଧୋନି ଇଂଲଣ୍ଡ ଶିବିରରେ ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଦୁଇ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରମୁଖ ଅନ୍ତର କରିଦେଇଥିଲେ।ଆଣ୍ଡରସନ ଚାରୋଟି ଟେଷ୍ଟରେ ମାତ୍ର ୧୨ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଫରକ୍ ପଡିଥିଲା। ୩୮ବର୍ଷୀୟ ଆଣ୍ଡରସନ୍ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିକରେ ଖେଳିବେ। ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅନୁଭବୀ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ ଏବଂ ଜୋଫ୍ରା ଆର୍ଚର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ବୋଲିଂରେ ମଧ୍ୟ ମାହୀର୍।ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତରେ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା, ଇଶାନ୍ତ ଶର୍ମା, ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ଏବଂ ଶାର୍ଦ୍ଦୁଲ ଠାକୁର ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ ପାଖରେ ଶାମି ଏବଂ ଉମେଶ ନାହାଁନ୍ତି ଯିଏକି ଘରୋଇ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିବେ। ନିକଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ଉଭୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଟିମ୍ ରେ ସାମିଲ କରାଗଲା ନାହିଁ।

ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗର ଭୂମିକା ହେବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ:

ଇଂଲଣ୍ଡର ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍ ଗ୍ରାହାମ ଥର୍ପେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ।ସେ କହିଛନ୍ତି, ” ଏହା ଦୁଇ ତରଫା ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ର। ସାମାନ୍ୟ ସୁଇଙ୍ଗ ଏବଂ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ବୋଲରମାନେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାନ୍ତି।” ପ୍ରଥମ ସେଶନରେ ୱିକେଟ୍‌ରୁ ଟର୍ନ ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ଏବଂ ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ହିଁ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହେବେ। ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ତେଜ ବୋଲର ମନୋଜ ପ୍ରଭାକର ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ ଉପଯୋଗ କରିବାରେ ମାହିର୍ ଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଶାମି ଏବଂ ଯାଦବଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଅର୍ଥାତ ଏହି ସିରିଜ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ।

ପ୍ରଭାକର କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏତେ ବି ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ରିଭର୍ସ ସ୍ୱିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବୋଲରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ ଯିଏକି ଶାମିଙ୍କ ପରି ବଲ୍ ରିଲିଜ୍ କରିପାରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବର ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ମୁଁ ଜଣା ନାହିଁ ଯେ ସିରାଜ ଏଣ୍ଡ କମ୍ପାନୀ ରିଭର୍ସ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ରେ ଭଲ କି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଶାମି ଏବଂ ଯାଦବ ବହୁତ ଅଭିଜ୍ଞ। ”

ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୦୧୬ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଶାମି ଏବଂ ଯାଦବ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ତେଜ୍ ବୋଲର ଥିଲେ। ଦୁଇଜଣ ୧୮ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ୬୮ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକର କଥା ହେଉଛି ଆଣ୍ଡରସନ ୨୦୧୬ ରେ ନିଜର ଛାପ ଛାଡ଼ିପାରି ନଥିଲେ। ସେ ତିନିଟି ଟେଷ୍ଟରେ ମାତ୍ର ଚାରିଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ। ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟରେ ମାତ୍ର ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ୱିକେଟ୍ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ନିକଟରେ ସେ ଗଁଲରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏକମାତ୍ର ଟେଷ୍ଟରେ ୬ଟି ୱିକେଟ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *