ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ନୂତନ ସୁବିଧା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୁ ସିଧାସଳଖ ଟ୍ରେନରେ ପହଞ୍ଚିବ ଜିନିଷପତ୍ର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ମଜବୁତ୍ ସହିତ ଗତି କରୁଛି। ରେଲୱେ ରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ସୁବିଧା ଅଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ସେମାନଙ୍କ ଲଗେଜ୍ ନେଇ ପାରିବେ।

ରେଲୱେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ସେବା ଆଣିଛି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଆପଣମାନଙ୍କର ଲଗେଜ୍ ସିଧାସଳଖ ଘରୁ ଟ୍ରେନର ବଗିକୁ ପରିବହନ କରାଯିବ। ଭାରତୀୟ ରେଲୱେର ଏହି ସେବାକୁ ଏଣ୍ଡ୍ ଟୁ ଏଣ୍ଡ୍ ଲଗେଜ୍ ସେବା ନାମ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପଶ୍ଚିମ ରେଲୱେର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରୁ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଲେଖାଅଛି, ପଶ୍ଚିମ ରେଲୱେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ http://Bookbaggage.com ଦ୍ୱାରା ଲଗେଜ୍ / ପାର୍ସଲ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଆଶା କରାଯାଉଛି କି ଏହି ସେବା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଅନ୍ୟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି। ଏହି ସେବାର ଆଗମନ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯେଉଁମାନେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅଧିକ ଲଗେଜ୍ ବହନ କରନ୍ତି। ଏହାର ଶୁଳ୍କ ସାମଗ୍ରୀର ଆକାର ଏବଂ ଓଜନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ।

IRCTC ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଇ-କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା

ଭାରତୀୟ ରେଳ କ୍ୟାଟେରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ (ଆଇଆରସିଟିସି) ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ପୁନଃ ଇ-କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ, ଯାହା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ। କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀରୁ ନିସ୍ତାର ପାଇଁ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨, ୨୦୨୦ରେ ଇ-କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ରେଳୱେ କ୍ୟାଟରିଂବ୍ୟବସ୍ଥା, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଟିକେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଗତିବିଧିର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଆଇଆରସିଟିସି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁନଃ ଇ-କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଇଆରସିଟିସି ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ଫେବୃଆରୀରୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଇ-କ୍ୟାଟରିଂ ସେବା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ IRCTC ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩୦ଟି ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *