IND ବନାମ ENG: ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଏହି ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ମୌକା, କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନରେ ଝୁଲୁଛି ଖଣ୍ଡା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ଧୂଳିସାତ କରିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଳି ପଡିଛି ଇଂଲଣ୍ଡ ଉପରେ। ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ (IND ବନାମ ENG) ମଧ୍ୟରେ ୪-ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ର ସିରିଜ୍ ଫେବୃଆରୀ ୫ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଚେନ୍ନାଇର ଚେପକ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ରୋମାଞ୍ଚ ପୁଣି ଥରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ହରାଇବ

ଇଂଲଣ୍ଡ ପୂର୍ବ ଥର ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଏକାଠି ଇଂଲଣ୍ଡର ୯୩ ୱିକେଟରୁ ୫୪ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ ପାଞ୍ଚ ମ୍ୟାଚ୍ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍ ୪-୦ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲେ।

ଆଙ୍ଗୁଠି ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଇଂଲଣ୍ଡ ସହ ଚାରି ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଅଭାବ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦଳ ଉପରେ ଗମ୍ଭୀରଭାବେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ସହ କୁଲଦୀପ ଯାଦବ, ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଅକ୍ଷାର ପଟେଲଙ୍କୁ ସ୍ପିନର ଭାବରେ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

ଲେଫ୍ଟ ଆର୍ମ୍ ସ୍ପିନର ଜାଡେଜା (ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା) ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୨୦ ୱିକେଟରୁ ଭାରତରେ ୧୫୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଷ୍ଟରେ ପାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରୁ ସେ ସାତଥର ଘରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସୌରାଷ୍ଟ୍ରର ଜାଡେଜାଙ୍କ ପାଖରେ ଗତି ଏବଂ ବିବିଧତା ରହିଛି, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପିଚରେ ସଫଳ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଟର୍ନ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟରେ ଜାଡେଜାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ସେମାନଙ୍କ ରିଜର୍ଭ ସ୍ପିନରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାର ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ।

ଏହି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଏକ ସୁଯୋଗ:

ଭାରତ ଫେବୃଆରୀ ୫ରୁ ଚେନ୍ନାଇର ଏମଏ ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର (ଗୋଟିଏ ଟେଷ୍ଟ),ଲେଫ୍ଟ ଆର୍ମ୍ ସ୍ପିନର ଆକ୍ସର ପଟେଲ(କୌଣସି ଟେଷ୍ଟ ନୁହେଁ) ଏବଂ କୁଲଦୀପ (ଛ’ଟି ଟେଷ୍ଟ) ଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଭବୀ ଅଫ୍ ଦି ସ୍ପିନର ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି।

Google

ଏହି କଥାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ପାଞ୍ଚଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବୋଲରଙ୍କ ସହ ଭାରତ ଫିଲ୍ଡ କରିପାରିବ। ଏଥିରେ ସୁନ୍ଦର (ୱାଶିଂଟନ୍ ସୁନ୍ଦର) ସମେତ ତିନୋଟି ସ୍ପିନର ଏବଂ ଦୁଇଟି ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ରହିପାରିବେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ବ୍ରିସବେନରେ ଟେଷ୍ଟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ସୁନ୍ଦର ଉଭୟ ବ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ବଲ୍ ସହିତ କମାଲ କରିପାରିବେ।

କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଫେରିବା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ:

ଟିମ୍ ପରିଚାଳନା ମଧ୍ୟ ଏହି ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ଯେ କୁଲଦୀପଙ୍କୁ ଘରୋଇ ସିରିଜରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିପାରେ। କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିନାୟକ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ଏବଂ ବୋଲିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାରତ ଅରୁଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଲାଇ ସ୍ପିନର ନେଟରେ ବହୁତ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଖେଳିବାର ମୌକା ମିଳିନଥିଲା।

ଚାଇନାମ୍ୟାନ୍ ବୋଲର କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କୌଣସି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତରେ ସେ ସିଡନୀରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ-ଏ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୬ ଓଭରରେ କୌଣସି ୱିକେଟ୍ ପାଇନଥିଲେ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ କାରଣ ଚେନ୍ନାଇର ଏହି ମଇଦାନ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କ ମଇଦାନ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *