ଶିଖର ଧବନ ବନାରସରେ କରିଲେ ଏମିତି ଭୁଲ, ଭୋଗିଲେ ନାଭିକ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ହେଉଛି ପୂରା ଘଟଣା

ବାରଣାସୀ ରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର ବିପଦକୁ ଦେଖି ପ୍ରଶାସନ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦାନା ଖୁଆଇବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଶିଖର ଧବନ ଏହି ଆଦେଶକୁ ଅଣଦେଖା କରି ପ୍ରବାସୀ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ନୌକା ବିହାର ସମୟରେ ଦାନା ଖୁଆଇଥିଲେ।

ପୂର୍ବଦିନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମର ଦକ୍ଷ କ୍ରିକେଟର ଶିଖର ଧବନ କାଶୀ ପ୍ରବାସରେ ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଧବନ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହିତ ଗଙ୍ଗାର ନୌକା ବିହାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବାର ଦେଖାଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶିଖର ଧବନଙ୍କର ଏକ ଭୁଲର ଦଣ୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ନାଭିକ ଏବଂ ନାବର ମାଲିକଙ୍କୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡୁଛି,ଯିଏ ଗଙ୍ଗାର ଲହରୀରେ ଶିଖରଙ୍କୁ ପାର କରିଥିଲେ।

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁର ବିପଦକୁ ଦେଖି ପ୍ରଶାସନ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦାନା ଖୁଆଇବା ଉପରେ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ରୋକ ଲଗାଇ ରଖିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶିଖର ଧବନ ଏହି ଆଦେଶର ଅବମାନନା କରି ନା କେବଳ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ନୌକା ବିହାର ସମୟରେ ଦାନା ଖୁଆଇଥିଲେ, ବରଂ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ରଖିଥିଲେ। ଯାହାର ସନ୍ଧାନ ପାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶିଖର ଧବନଙ୍କ ଉପରେ ତ ହୋଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପୋ-ଲିସ-ପ୍ରଶାସନ ନାଭିକ ଏବଂ ନାବ ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ତାଙ୍କ ନୌକା ସଞ୍ଚାଳନ ଉପରେ ତିନିଦିନ ରୋକ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଧାରା-୧୮୮ ଦ୍ଵାରା ଚାଳନ ମଧ୍ୟ କାଟିଦେଲେ।

ବର୍ତମାନ ନାଭିକ କହୁଛନ୍ତି କି ଯଦି ଆଇନ ସଠିକ ଅଟେ ତାହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶିଖର ଧବନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ, ଏହି କାରଣରୁ ନାଭିକଙ୍କ କଥା ଅନୁସାରେ ଶିଖର ଧବନଙ୍କ ଉପରେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦାନା ଖୁଆଇବାକୁ ନେଇ ବହୁତ ଆରୋପ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ନାଭିକ ସୋମୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଥିଲେ କି ଡଙ୍ଗା ଉପରେ ବସିବା ସମୟରେ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ମନାକରା ଯାଇଥିଲା କି ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦାନା ଖୁଆଇବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ସେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ଗଙ୍ଗାରେ ନୌକା ବିହାର ସମୟରେ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦାନା ଖୁଆଇବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ।

ନୌକା ମାଲିକ ପ୍ରଦୀପ ସାହାନୀ କହିଛନ୍ତି କି ପରିଶେଷରେ ତାଙ୍କ ନୌକାକୁ ତିନିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କରି ଧାରା-୧୮୮ର ନୋଟିସ ଫଠା ଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଆଇନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ଅଟେ। ତାହେଲେ କେବଳ ଆମକୁ କାହିଁକି ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଉଛି? କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶିଖର ଧବନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ କିମ୍ବା ଆମ ଉପରେ ଯେଉଁ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ତାକୁ ଶେଷ କରାଯାଉ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *