ଅପୂର୍ବ ରାମ ଭକ୍ତି: କନ୍ୟା ଜଣକ ପିତାଙ୍କ ଠାରୁ କନ୍ୟାଦାନରେ ମିଳିଥିବା ଦେଢଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କରିଲେ ଦାନ, ତା’ପରେ ସେ ଯାହା କହିଲେ – ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ ଅତିଥିବୃନ୍ଦ

ସୁରଟ( ଗୁଜୁରାଟ): ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଜାନୁଆରୀ ୧୫ରୁ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଘର ଘରରୁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିଧି ସଂକଳ୍ପ ସଂଗ୍ରହ ଅଭିଯାନର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଅନେକ ନେତା ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟରୁ ଏକ ନିଆରା ରାମ ଭକ୍ତଙ୍କ କାହାଣୀ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ କନ୍ୟା ତାଙ୍କ ବିବାହରେ କନ୍ୟାଦାନରେ ମିଳିଥିବା ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାନ କରିଛନ୍ତି।

କନ୍ୟା ପିତାଙ୍କ ଉପହାର ଭଗବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାନ କରିଥିଲେ:

ayodhya ram mandir donation bride gave lakh rupees in Kanyadaan for Ram temple construction in surat kpr

ପ୍ରକୃତରେ ସୁରଟର ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ରମେଶ ଭଲାନୀଙ୍କ ଝିଅ ଦୃଷ୍ଟିଙ୍କ ରବିବାର ଦିନ ବିବାହ ଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ବର ଲୁମ୍ସ ବ୍ୟବସାୟୀ ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କ ସହିତ ବିବାହରେ ଅଗ୍ନି ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ। ଝିଅର ବିବାହରେ ପିତା ରମେଶ ଭଲାନି କନ୍ୟାଦାନରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟି ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଏହି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ଦୃଷ୍ଟି ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ବିବାହରେ ରାମମନ୍ଦିର ଉଦେଶ୍ୟରେ ଦାନ କରିଥିଲେ, ଅତିଥିମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଯିବି, ସେତେବେଳେ ବିବାହ ମନେ ପଡ଼ିବ:

କନ୍ୟା ଦାନରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବା ପରେ ଦୃଷ୍ଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସେହି ସମୟ ଆସିଯାଇଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କଥା ହେଉଥିଲୁ।କେବେ ପ୍ରଭୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଏକ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ସହଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍। ମୁଁ ଯେଉଁ ଦାନ ଦେଇଛି, ତାହା ପରିବାର ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ । କାରଣ ମୋ ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ମୋତେ ପ୍ରେରଣା ମିଳେ, ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ସେୟା କଲି ଯାହାକି ମୋ ଦ୍ଵାରା ହେଇପାରିବ। ତଥାପି, ମୁଁ କେବେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନ ଥିଲି ଯେ ମୁଁ ଏହି ସୁଯୋଗ ପାଇବି ବୋଲି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଏହି ସୁଯୋଗ ଆସିଲା,ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲି। ଯେତେବେଳେ ବି ମୁଁ ଅଯୋଧ୍ୟା ଯାଇ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବି, ସେତେବେଳ ମୋର ବିବାହ ମନେ ପଡ଼ିବ।

ତିନି ଦିନରେ ଆସିଲା ୩୧ କୋଟି, ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦାନ କଲେ ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା:

ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ସୁରଟର ଲୋକମାନେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ଦାନ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଏଠାରୁ ଦାନ ଦିଆଯାଉଛି। ଆରମ୍ଭରୁ ତିନି ଦିନରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ୩୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ରାମ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସଂଗୃହୀତ ଏହି ରାଶିରେ ସର୍ବାଧିକ ଅବଦାନ ରହିଛି ସୁରଟରୁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋବିନ୍ଦଭାଇ ଢୋଲକିଆ, ଯିଏ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ୧୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *