ଭାରତ ଚୀନ୍ ସୀମା ସଂ-ଘର୍ଷ: ସିକ୍କିମ୍ ସୀମାରେ ଚୀନ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସହ ସଂ-ଘର୍ଷ, ଭାରତୀୟ ସେନା କହିଛି – ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଥରେ LAC ଉପରେ ସଂ-ଘର୍ଷ ହେବାର ଖବର ଆସିଛି। ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର ସିକ୍କିମର ନାକୁଲା ଠାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ସଂ-ଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୨୦ ଜଣ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଂଘ-ର୍ଷକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି।

ସେନାର ଅଧିକାରିକଙ୍କ ବୟା-ନ ମୁତାବକ, ୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୨୦ଜାନୁଆରୀରେ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ସଂ-ଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଦୁଇ ଦେଶର କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ ହୋଇଥିଲା। ନାକୁଲା ସେକ୍ଟରରେ ଏହା ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଗତ ମେ ମାସର ୯ତାରିଖରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂ-ଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେପଟେ ନାକୁଲା ସଂ-ଘର୍ଷରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ସଂ-ଘର୍ଷ ହୋଇନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ଆଘାତ ହେବା କଥାଟା ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ଅଟେ।

ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୋର୍ କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ୧୭ଘଣ୍ଟିଆ ମାରାଥନ୍ ଵୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବୈଠକ ଗତକାଲି ସକାଳ ୯.୩୦ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ୨.୩୦ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଚୀନ୍‌ର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଵୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଲେହରେ ୧୪ ତମ କୋର୍ କମାଣ୍ଡର ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ PGK ମେନନ୍ କଥା ହେଉଥିଲେ। ଚୀନର ବିଏମ୍ପି ହାଟ ମଲଡୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ କ’ଣ ଘଟିଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା।

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୨୦ ରେ କେବେ କେବେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା:

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ୧୫ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ, ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂ-ସା-ତ୍ମକ ସଂ-ଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ୨୦ଜଣ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଚୀନ ଏହାର ସୈନିକମାନଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟଣାର କୌଣସି ଆକଳନ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ। ଚୀନ୍ ର ସେନା ୧୪ଜୁନ୍ ରେ, LAC ଉପରେ ପୁନଃ କ୍ୟାମ୍ପ କରିଥିଲା। କର୍ଣ୍ଣେଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ ୪୦ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ଶ-ତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟ ଶିବିରକୁ ଯାଇ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କମାଣ୍ଡିଂ ଅଫିସର କର୍ଣ୍ଣେଲ ବି ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କ ସମେତ ୧୨ଜଣ ଯବାନ, ୧୬ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର ଥିଲେ।

ଏହା ପରେ, ୨୯-୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ, ପୈଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପୁନର୍ବାର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ରେ ଚୁସୁଲରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଫୀଙ୍ଗର ଏରିଆ (ପୈଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ) ହ୍ରଦର ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଛି। ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂ-ଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ୍‌କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି। ଏହି ସଂ-ଘର୍ଷରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନି-ହତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *