ମଣିଷ ପଶୁ ପାଲଟିଯିବାର ୨ଟି ଘଟଣା: କେଉଁଠାରେ ହାତୀକୁ ଜୀବନ୍ତ ଜଳାଯାଇଥିଲା, ତ କେଉଁଠି ଚିତାବାଘକୁ ମାରି ମାଂସ ଖିଆ ଯାଉଛି

କେରଳରେ ଗତବର୍ଷ ଏକ ହାତୀର ଅତ୍ୟାଚାର ସମଗ୍ର ଭାରତକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇଥିଲା। କେରଳର ମଲପୁରାମରେ କିଛି ଲୋକ ଏକ ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀକୁ ଅଗ୍ନି-ସଂଯୋଗରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ହାତୀର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଥିଲା ଯେ କିପରି ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦୟ, ଜଣେ ନିଷ୍ପାପ ଅବାଧ ପ୍ରାଣୀକୁ ଏତେ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବରେ ହ-ତ୍ୟା କରିପାରିବ? କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ୨ଟି ଏପରି ହୃଦୟବିଦାରକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହାକି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମାନବିକତାକୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ କରୁଛି।

କେରଳରେ ଚିତାବାଘ ମାଂସକୁ ଖାଇଗଲେ ଲୋକ:

ପ୍ରଥମ ଘଟଣା କେରଳରେ ଘଟିଛି। ଏଠାରେ କେରଳର ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଚିତାବାଘକୁ ଫାଶରେ ପକାଇବା, ହ-ତ୍ୟା କରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ ମାଂସ ଖାଇବା ଅଭିଯୋଗରେ ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣା କେରଳର ଇଡୁକି ସ୍ଥିତ ମନକୁଲମ ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରରେ ଘଟିଛି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କେରଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଚିତାବାଘ ଶି-କାର କରିବା ଏବଂ ଏହାର ମାଂସ ଖାଇବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ୫ଜଣଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ବିନୋଦ ପିକେ, ବିପି କୁରିକୋସ, ସି. ଏସ ବିନୁ, କୁଞ୍ଜନ୍ ଏବଂ ବିନ୍ସେଣ୍ଟ ଥିଲେ।

କଣ କହିଥିଲେ ଅଧିକାରୀ ମାନେ?

ମନକୁଲମ୍ ବିଭାଗୀୟ ବନ ଅଧିକାରୀ ପି.ଜେ. ସୁହେବଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁଖ୍ୟ ଅଭି-ଯୁକ୍ତ ବିନୋଦ ଇଡୁକ୍କିର ମନକୁଲମ ନିକଟ ମୁନିପାରା ଜଙ୍ଗଲଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ମିଟର ଦୂରରେ ଜାଲ ବିଛେଇଥିଲେ। ବୁଧବାର ସକାଳେ ଜଣେ ୬ବର୍ଷର ନର ଚିତାବାଘ ଫାଶରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ବିନୋଦ କୁରିଆକୋଜ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚିତାବାଘକୁ ଜାଲରୁ ବାହାର କରିଦେଲା। ଏହା ପରେ ଚିତାବାଘକୁ ମାରି ବିନୋଦଙ୍କ ଘରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମାଂସ ରନ୍ଧା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମିଶିକରି ଏହାର ମାଂସ ଖାଇଥିଲେ।

ଘରୁ ମିଳିଲା ଚିତାବାଘର ୧୦କିଲୋ ମାଂସ:

ସେହି ଘରେ ଚିତାବାଘର ଦାନ୍ତ ଓ ଚର୍ମ ସେହି ଘରେ ମିଳିଥିଲା, ଯେଉଁ ଘରେ ତାକୁ ମାରି ତାର ମାଂସ ରନ୍ଧା ଯାଇ ଖିଆଯାଉଥିଲା। ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗି-ରଫ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୁହେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭି.ବି. ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଉଦୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ସମସ୍ତ ଅଭି-ଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଗି-ରଫ କରିଥିଲେ। ଅଧିକାରୀମାନେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଘରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚିତାବାଘ ମାଂସ ଜବତ କରିଥିଲେ।

ମୁଖ୍ୟ ଶିକାରୀ ଥିଲା ବିନୋଦ:

ବନ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିନୋଦ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିତାବାଘ ଶିକାରରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବାକି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ମାଂସ ଭୋଜିରେ ମାତିଥିଲେ। ଏବେ ଅଧିକାରିକମାନେ ମାନେ ଯାଞ୍ଚ୍ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କଣ ଆରୋ-ପୀ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବାଣିଜ୍ୟରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୭୨ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ (ସୁରକ୍ଷା) ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଚିତାବାଘ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭି-ଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାରାଦଣ୍ଡ କରାଯାଇପାରେ।

ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ହାତୀକୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳିଦେଲେ:

ତାମିଲନାଡୁରେ ହାତୀକୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳିଦେବାର ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ନୀଳଗିରିର ମାସିନାଗୁଡି ଠାରେ କିଛି ଲୋକ ହାତୀ ଉପରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲା, ଯାହାଯୋଗୁଁ ହାତୀର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଭିଡିଓ ବହୁତ ଭାଇ-ରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *