ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, ବହୁତ ସାଂଘାତିକ ସାବ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇପାରେ ଇଂଲାଣ୍ଡ ରୁ ମିଳିଥିବା ନୂଆ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆ ସାରାର ଲୋକମାନେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢେଈ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଭିତରେ ବ୍ରିଟିଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜାନସନ କହିଛନ୍ତି କି ଇଂଗଲଣ୍ଡରୁ ମିଳିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ। ଏପରି କ’ଣ ପାଇଁ ଜାନସନ କହିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଲଣ୍ଡନ ଏଞ୍ଜେସି : ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ ଜାନସନ ଶୁକ୍ରବାରକୁ କହିଛନ୍ତି କି ଇଙ୍ଗଲଣ୍ଡରେ ମିଳିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ଅଟେ। ସମାଚାର ଏଞ୍ଜେସି ପିଟିଆଈଙ୍କ ଖବର ଅନୁସାରେ ସେମାନେ ଶୁକ୍ରବାରକୁ କହିଛନ୍ତି କି ପ୍ରଥମ ପ୍ରମାଣ ହେଉଛି ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସର ଶେଷରେ ଇଙ୍ଗଲଣ୍ଡରେ ମିଳିଥିବା କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ କରିପାରେ। NERVTAGର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ତରଫରୁ ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ ଜାନସନ କହିଛନ୍ତି କି ଏମିତି ଲାଗୁଛି କି କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବହୁତ ଘାତକ ଥିଲା।

ବ୍ରିଟିଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଫାଇଜର ବାୟୋନଟିକ ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋଡ Astrazenecaର ଟୀକା କରୋନାର ସବୁ ପ୍ରକାରର ଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଭାବ କପକାଉଛି। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି କି ଏହି କରୋନାର ଷ୍ଟ୍ରିନ ଅଧିକ ପ୍ୟାପିବା ସହିତ ମୃ-ତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ପ୍ରଥମେ ଇଙ୍ଗଲଣ୍ଡର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବରେ କରୋନାର ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ ମିଳଥି୍ଲା। ସେତେବେଳେ କୁହାଯାଇଥିଲା କି କରୋନାର ଏହି ନୂଆ ପ୍ରକାର ପୁରୁଣା ପ୍ରକାର ଠାରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶଦ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ। ପ୍ରକାର ସାମନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଇଙ୍ଗଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଓ୍ବେଲ୍ସରେ ଟିୟର-2 ମଞ୍ଚରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗା ଯାଇଥିଲା।

ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନର ସ୍ବାସ୍ଥ ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥିଲା। ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେମକୁ ବହୁତ ବଡ ସଂକ୍ରମକ ବୋଲି ମନା ଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହାକୁ ଜୀବନ ଘାତକ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ନାହିଁ। ବୋରିସ ଜାନସନଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରେସ କମ୍ଫ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଶ ଦେଇ ସାର ପଟ୍ରିକ ଓ୍ବାଲେନ୍ସ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି କଥାର ପ୍ରମାଣ ଏହା କି କରୋନାର ପୁରୁଣା ସଂକ୍ରମଣ ର ତୁଳନାରେ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *